VIDEO: „Cena potravín narástla takmer o 30 percent a obchodným reťazcom popri klamaní spotrebiteľov prudko rastú zisky. Neschopná Hegerova vláda s tým nič nerobí a Čaputová sa na to mlčky prizerá. Trh zlyhal a teraz musí zasiahnuť štát,“ vyhlásil Fico v súvislosti s extrémnou situáciou nenormálne drahých potravín, ktorú nikto zo zodpovedných nerieši
Predstavitelia strany Smer-SD na štvrtkovej tlačovej besede venovali téme extrémnych cien potravín a klamstiev obchodníkov. Robert Fico uviedol, že Slovensko má v porovnaní s eurozónou ako celkom infláciu dvakrát vyššiu ako je priemer eurozóny. .
Ceny potravín na Slovensku extrémne rastú a súčasná dočasne poverená vláda to nevie riešiť. Obchodným reťazcom prudko rastú zisky a klamú pritom spotrebiteľov, vyhlásil vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico s ďalšími predstaviteľmi strany.
Predseda strany Robert Fico uviedol, že Slovensko má v porovnaní s eurozónou ako celkom infláciu dvakrát vyššiu ako je priemer eurozóny. Kým tu sa to pohybuje na úrovni cca 9%, na Slovensku je miera zdražovania na úrovni medzi 15 a 16%. Dôkaz toho, že vláda v demisii sa naozaj o nič nestará. Najväčší podiel na zdražovaní majú rastúce ceny potravín, ktorý je na úrovni takmer 30%, druhá položka je to, čo ľudia zaplatia za bývanie a za energie. Sme druhí najhorší v eurozóne, za čo v plnej miere zodpovedá neschopná vláda a prezidentka Čaputová.
Pri predaji základných potravín sa u nás navyše dejú prinajmenšom zvláštne veci.
„Na jednej strane sme svedkami obrovského zdražovania, kde by človek možno očakával elementárnu mieru solidarity obchodných reťazcov s občanmi Slovenskej republiky a so Slovenskom, na druhej strane vidíme prudko narastajúce zisky obchodných reťazcov. Nemôže byť miera čistého zisku obchodného reťazca na Slovensku osem alebo deväť percent, ak v iných krajinách západnej demokracie sa pohybuje tento priemer medzi dvoma, tromi percentami,“ uviedol predseda Smeru-SD.
"Ak zlyhal trh a máme extrémnu situáciu, krajiny sa budú musieť správať radikálnejšie, pokiaľ ide o ochranu svojich vlastných poľnohospodárskych a potravinárskych záujmov," zdôraznil. Takýto postup bude podľa neho presadzovať Smer-SD, ak bude súčasťou budúcej vlády.
"Veľmi jasne chceme oznámiť obchodným reťazcom, že budú musieť prejaviť mieru solidarity k tomuto štátu. Nemôže mať niekto 9 % čistého zisku a niekto dostane ako darček o 20 % ľahší rožok za tú istú cenu," konštatoval Fico.
Poukázal pritom na mimoriadne nebezpečný trend, keď dochádza ku klamaniu spotrebiteľa spôsobom, ktorý na jednej strane vyzerá ako legitímny, na druhej strane z hľadiska etiky totálne zlyháva. Na tlačovej besede ukázal dva rovnaké rohlíky, obidva za 14 centov. No jeden z rožkov vážil 50 gramov, druhý, rovnako vyzerajúci, vážil 40 gramov. Začína mimoriadne nebezpečná tendencia, že síce nerastie cena výrobkov, no majú menšiu váhu, pretože by ľudia začali byť kúpyneschopní. Samotné pekárne potvrdili, že sa niektoré obchodné reťazce na nich obracajú, aby im zadovažovali výrobky s nižšou váhou.
Je preto podľa neho potrebné vážne rokovať s reťazcami a nastaviť rozumnú mieru ich zisku. "Zisk musí mať aj ten, kto dodáva tieto výrobky do obchodných reťazcov. A zisk musí mať aj ten posledný, kto si kúpi ten výrobok a nebude oklamaný," podčiarkol.
Robert Fico pripomenul, že v čase, keď bol SMER súčasťou vlády, pristúpili k zníženiu DPH na 10% na vybraný okruh základných potravín. SMER viedol boj proti dvojitej kvalite potravín. No to, čo sa mu podarilo dosiahnuť, dnes už neplatí. SMER ďalej prijal zákon, ktorý sa týkal nekalých praktík obchodných reťazcov. No došli liberálni sulíkovci a všetko zrušili. Ďalej bol otvorený voľný predaj z dvora, otvárali sa mliečne automaty s čerstvým mliekom.
„Dokonca sme viedli aj spor s Európskou komisiou, keď sme povedali, že chceme, aby do našich školských jedální a do toho štátneho stravovacieho systému prichádzala produkcia len zo slovenských firiem. Bolo nám povedané, neexistuje, ste v Európskej únii, musíte rešpektovať, že musí tu byť rovnosť príležitostí pre všetkých, ktorí sú súčasťou tohto spoločného európskeho poľnohospodárskeho priestoru. Ale ako má konkurovať ten slovenský poľnohospodár, keď dostáva možno trikrát, štyrikrát menej dotácií, ako dostáva francúzsky alebo španielsky poľnohospodár?“
Robert Fico prízvukoval, že pokiaľ zlyhal trh a máme extrémnu situáciu, čo máme, krajiny sa budú musieť správať radikálnejšie, pokiaľ ide o ochranu vlastných potravinárskych záujmov. Nie je možné, aby sme k nám dovážali vo veľkom množstve jablká, zemiaky, mrkvu alebo kapustu, teda produkciu, ktorá tu v minulosti bola v rozsahu, že sme boli sebestační. Voľný trh zlyhal, spoločná európska poľnohospodárska politika nie je schopná zabezpečovať, aby sa krajiny, ktoré sú súčasťou tejto politiky cítili, že sú rovné.
„Chcem oznámiť obchodným reťazcom, že budú musieť prejaviť mieru solidarity k tomuto štátu. Nemôže mať niekto deväť percent čistého zisku, čo sú v rokoch možno miliardy eur a niekto dostane ako darček o 20 percent ľahší rožok za tú istú cenu. Preto budeme veľmi jasne rokovať s obchodnými reťazcami, kde sa musí nastaviť rozumná miera ich zisku, ktorý im patrí,“ vysvetlil šéf Smeru-SD.
Slovensko by tiež v prípade potreby malo ísť odvážne do konfliktov s Európskou komisiou (EK).
"Pôjdeme aj za cenu konfliktov s EK do presadzovania domácej produkcie," avizoval Fico. Otvoriť sa podľa neho musí tiež slovenský plán obnovy. "Ak príde nová vláda, bude musieť rokovať s EÚ o zmenách priorít. Ako je možné, že z plánu obnovy sa žiadne peniaze nedostali kam potrebujeme, do poľnohospodárstva? Prečo by napríklad Slovensko, ktoré je jedným z najväčších producentov minerálnych vôd sa nemohlo prezentovať pri štátnych príležitostiach so svojimi výrobkami?“ spýtal sa.
Ďalej je tu otázka plánu obnovy, ktorý je tu nastavený tak, že kvôli nemu zrejme padajú ďalší členovia vlády, no nová vláda bude musieť rokovať o zmenách priorít, keďže sa peniaze nedostali tam, kam bolo treba, napríklad do poľnohospodárstva.
Slovensko podľa neho potrebuje ministra pôdohospodárstva, ktorý bude mať odvahu a silnú vládu, ktorá nebude mať problém ťahať sa za prsty aj s EK. "Toto nie je doba pre amatérov, ktorých dnes vidíme vo vládnej koalícii. Musí prísť vláda, ktorá sa všetkým týmto výzvam postaví čelom," dodal Fico s tým, že poľnohospodárstvo bude jednou z priorít volebného programu strany.
Podpredseda strany Richard Takáč uviedol, že sme svedkami toho, že reálne ľudia zmenili nákupné košíky, nakupujú menej a čo najlacnejšie a menej kvalitné potraviny, živnostníci zatvárajú prevádzky, podnikatelia krachujú, nevládzu platiť extrémne vysoké ceny energií. Tiež potvrdil, že obchodné reťazce majú neporovnateľné zisky s ostatnými krajinami EÚ. Uviedol príklad, že istý reťazec za rok 2021 mal čistý zisk 147 miliónov eur. A čo spravila vláda, aby pomohla ľuďom z hľadiska znižovania cien v reťazcoch? Už spomínaný Plán obnovy a odolnosti, jedna veľká nula.
Podpredseda Ľuboš Blaha povedal, že pred voľbami tu bude veľká súťaž medzi ľavicovým pohľadom na svet, čo je silný štát a prerozdeľovanie, a pravicovým pohľadom, ktorý je o obrovských ziskoch bánk a obchodných reťazcov.
„My sa nemôžeme pozerať na svet na Slovensku, kde dôchodcovia žijú z 50 centov na deň, kde 500 tisíc dôchodcov žije pod hranicou chudoby a na druhej strane rekordne rastú zisky bánk, ktoré majú stámilióny na účtoch a rekordne rastú zisky korporácií a reťazcov, hlavne zo zahraničia, ktoré majú stomiliónové zisky. Chcem upozorniť na to, že táto pravicová vláda absolútne nezvláda pomoc občanom. Strana SMER – slovenská sociálna demokracia ponúka ľavicu, ponúka silný štát, ponúka prerozdeľovanie, ponúka pohľad, ktorý je o spravodlivosti,“ dodal Blaha.
Celá tlačová beseda:
Zdroj: YouTube / InfoVojna / openiazoch.zoznam.sk