...

VIDEO: Čínsky veľvyslanec vo Francúzsku vyhlásil, že historicky je Krym súčasťou Ruska a bývalé krajiny Sovietskeho zväzu nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín


Pobaltské krajiny, Francúzsko a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell ostro kritizovali vyjadrenia čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku..


Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku, ktorými spochybnil nezávislosť postsovietskych krajín, sú "neprijateľné", uviedol v nedeľu šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Správu priniesla agentúra AFP.

Ako Borrell dodal, dúfa, že tieto výroky neodzrkadľujú oficiálny postoj Pekingu.

"Výroky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku sú neprijateľné. EÚ môže len predpokladať, že nevystihujú oficiálnu politiku Číny," napísal šéf diplomacie EÚ na Twitteri.

Borrellova reakcia je najnovším prejavom pobúrenia v Európe, ktoré vyvolali piatkové vyjadrenia čínskeho ambasádora pre francúzsku televíziu.

Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie povedal, že krajiny, ktoré sa vynorili po páde Sovietskeho zväzu, "nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie nezávislých štátov".

Keď sa ho potom moderátor Darius Rochebin pýtal, či chce naozaj povedať, že hranice v Európe vzišli z rozpadu Sovietskeho zväzu nepovažuje za "urovnanú" záležitosť, veľvyslanec odvetil, že netreba sa o veci ďalej prieť.

Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie reagoval na otázku, či je podľa neho Krym súčasťou Ukrajiny. Veľvyslanec odpovedal, že historicky je Krym súčasťou Ruska a Ukrajine ho ponúkol bývalý líder Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov.

Ukrajina a ďalšie nezávislé postsovietske republiky - vrátane členských štátov EÚ Estónska, Lotyšska a Litvy - odsúdili výroky veľvyslanca Lua.

Francúzsko v nedeľu vyjadrilo plnú solidaritu všetkým krajinám, na ktoré sa vyjadrenia vzťahovali. Hovorca francúzskeho rezortu diplomacie uviedol, že tieto krajiny svoju nezávislosť získali po desaťročiach utláčania - po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí písomne vyjadrilo "ohromenie" nad týmito výrokmi a uviedlo, že teraz je na rade čínska vláda, aby potvrdila alebo vyvrátila, či tieto výroky odzrkadľujú jej postoj.

Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs v sobotu vyjadrenia čínskeho veľvyslanca označil za úplne neprijateľné. „Očakávame od čínskej strany vysvetlenie a úplné odvolanie tohto vyjadrenia,“ napísal na sociálnej sieti.

„Ak sa ktokoľvek ešte stále čuduje, prečo baltské krajiny nedôverujú Číne pri sprostredkovaní mieru na Ukrajine; máte tu čínskeho veľvyslanca, ktorý tvrdí, že Krym je ruský a hranice našich krajín nemajú právny základ,“ uviedol na sociálnej sieti litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna označil Luove vyjadrenia za nepravdivé a za mylný výklad dejín.

Čínske veľvyslanectvo v Paríži na sociálnej sieti uviedol, že postoj Číny k otázke Ukrajiny je konzistentný a jasný.

"Čína po rozpade Sovietskeho zväzu rešpektuje štatút suverénneho štátu tých republík, ktoré boli jeho súčasťou," povedala v pondelok novinárom hovorkyňa rezortu diplomacie v Pekingu Mao Ning.

Pripomenula tiež, že po rozpade ZSSR bola Čína jednou z prvých krajín sveta, ktorá nadviazala diplomatické styky s postsovietskymi republikami a odvtedy s nimi udržiava priateľské vzťahy a spoluprácu. Peking podľa nej vo všeobecnosti uznáva suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť všetkých krajín sveta a dodržiava princípy a ustanovenia Charty OSN.

Lu Ša-jie na otázku moderátora, či sa Čína zameriava na budovanie nového svetového poriaadku zdôraznil potrebu zlepšiť medzinárodný poriadok, aby bol spravodlivejší, spravodlivejší a rozumnejší.

Diplomatická roztržka prichádza na pozadí obáv západných vlád z prehlbovania spolupráce medzi Pekingom a Moskvou v čase pokračujúcej ruskej vojny proti Ukrajine. Peking neustále opakuje, že zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých krajín by mala byť rešpektovaná, Rusko však za vlaňajší vpád do susednej krajiny nijako viditeľne nepostihol. Čínski činitelia sa naopak vymedzujú proti "jednostranným" protiruským sankciám Západu, naopak ničenie ukrajinských miest ruskými silami nekritizujú.

Čína rozvíja svoje vzťahy s Ruskom, hoci sa snaží pred svetom vykresľovať ako štát, ktorý je neutrálny vo vojne na Ukrajine. Paríž a Washington naliehajú na Peking, aby hral aktívnejšiu úlohu v presviedčaní Moskvy, nech pristúpi na mier.

Zdroj: topky.sk / startitup.sk / hnonline.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.