...

VIDEO: Džihádisti v Sýrii chcú po ovládnutí krajiny udržať dobré vzťahy s Ruskom


Po tom, ako militantné skupiny v Sýrii prevzali kontrolu nad Damaskom a prinútili bývalého prezidenta Bašára Asada odstúpiť, sa osud ruských vojenských jednotiek umiestnených v Sýrii na základniach Humajmím a Tartús stal otáznym.


Nové sýrske orgány pod vedením islamistov z hnutia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) by si želali zachovať dobré vzťahy s Ruskom, uviedol de facto vodca krajiny Ahmad Šara alias Abú Muhammad al-Džawlání, ktorý v nedeľňajšom rozhovore pre televíznu stanicu Al-Arabíja naznačil, že jeho vláda sa nemusí nevyhnutne usilovať o stiahnutie ruských vojenských zariadení zo Sýrie.

Po tom, ako militantné skupiny v Sýrii prevzali kontrolu nad Damaskom a prinútili bývalého prezidenta Bašára Asada odstúpiť, sa osud ruských vojenských jednotiek umiestnených v Sýrii na základniach Humajmím a Tartús stal otáznym. Rusko prevádzkuje leteckú základňu Humajmím a centrum logistickej podpory v Tartúse, ktoré sa nachádzajú na stredomorskom pobreží krajiny. V roku 2017 sa Rusko a Sýria dohodli na umiestnení ruských vojakov v týchto oblastiach na 49 rokov.

Sýria má „strategický záujem“ na udržiavaní dobrých vzťahov s „druhou najmocnejšou krajinou na svete“, uviedol Šara.

„Nechceme, aby Rusko opustilo Sýriu spôsobom, ktorý by nebol vhodný pre jeho dlhoročné vzťahy“ s blízkovýchodnou krajinou, zdôraznil vodca džihádistov z HTS. Podľa Šaru sa nové orgány v Damasku chcú vyhnúť konfliktom so svetovými mocnosťami.

Novinárom prednedávnom povedal, že „sýrske vedenie sa chce vyhnúť provokáciám voči Rusku“ a je ochotné poskytnúť Moskve „príležitosť prehodnotiť vzťahy so Sýriou spôsobom, ktorý bude slúžiť spoločným záujmom“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v nedeľu v rozhovore pre agentúru RIA Novosti poznamenal, že dohody stanovujúce prítomnosť ruského vojenského personálu v Sýrii sú „platné“ a boli „uzavreté podľa noriem medzinárodného práva“.

Šéf ruskej diplomacie spresnil, že Rusko je pripravené diskutovať o budúcnosti svojich vojenských zariadení s novými orgánmi v Damasku po uplynutí deklarovaného prechodného obdobia, ktoré trvá do 1. marca.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v polovici decembra uviedol, že Moskva udržiava „kontakt s predstaviteľmi síl zodpovedných za situáciu v [Sýrii] a všetko sa rozhodne prostredníctvom dialógu“.

Približne v tom istom čase agentúra TASS s odvolaním sa na anonymné zdroje uviedla, že Rusko „zabezpečilo dočasné bezpečnostné záruky, takže vojenské základne fungujú ako zvyčajne“.

Niekoľko ozbrojených opozičných skupín na čele s teroristickou skupinou HTS spustila koncom novembra náhlu ofenzívu. Počas tejto operácie sa v priebehu niekoľkých dní rýchlo zmocnili rozsiahlych území v celej Sýrii, čo vyvrcholilo obsadením hlavného mesta Damask. Rýchlosť a rozsah ich postupu ohromili regionálnych aj medzinárodných pozorovateľov a sýrsku vládu uviedli do rozpakov. Asad bol nútený vzdať sa svojej funkcie a utiecť z krajiny a nakoniec požiadal o azyl v Rusku.

 

Zdroj: rt.com / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.