...

VIDEO: Ekonóm Marián Vitkovič o poplatnosti akademikov neoliberálnemu režimu a neschopnosti kriticky myslieť, demontáži štátu blahobytu a likvidácii sociálneho štátu koncom druhého milénia, deindustrializácii USA & západnej Európy, likvidácii strednej triedy, pôsobení hŕstky miliardárov, „debilizácii“ školstva a vytváraní sveta pod ideologickým a ekonomickým dohľadom globalistov, ale aj o nutnosti radikálne deglobalizovať svet a potrebe prinavrátiť silu národným štátom


Marián Vitkovič je absolventom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ako vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV sa zaoberal makroekonómiou, finančnou vedou, menovou politikou, bol redaktorom ekonomického časopisu, pôsobil na stážach a učil na školách v Nemecku a Holandsku, pracoval na ministerstvách financií a hospodárstva, zastupoval Slovensko v OECD. V rozhovore s redaktorom Pavlom Kapustom v relácii Diskusia na palete, zverejnenej 20. novembra 2024, sa vyjadril k aktuálnej spoločensko-geopoliticko-ekonomickej situácii.


Vitkovič o sebe zvykne hovoriť, že sa stal prvým disidentom po transformácii na Slovensku. Dôvodom je to, že najmä v akademickej sfére prevládla poplatnosť neoliberálnemu režimu a neschopnosť kriticky myslieť a oponovať tzv. reformným konceptom ekonomickej a sociálnej politiky. Naznačil, že to má globálne súvislosti. Svet je v kríze už 50 rokov od aféry Watergate v USA, keď sa začala demontáž tzv. štátu blahobytu: nastúpila neoliberálna kontrarevolúcia, ktorá začala postupne likvidovať sociálny štát. Táto politika sa u nás začala realizovať po páde štátov východného bloku.

Výrazný zlom nastal v roku 1995, keď Medzinárodný menový fond prijal rozhodnutie o úplnej liberalizácii kapitálových tokov - štáty prestali mať kontrolu nad tým, aký kapitál prichádza a odchádza z ich krajín, čím stratili vplyv na menovú politiku z hľadiska vlastných národných potrieb. Po globálnej kríze, ktorá začala v roku 2008, podľa jeho slov systém prežíva kŕče a prichádza k deindustrializácii USA a západnej Európy a likvidácii strednej triedy.

Stúpa majetok hŕstky miliardárov a prudko rastie chudobná vrstva obyvateľov, tvoriaca veľkú časť populácie aj na Slovensku. Na základe vlastných výskumov tvrdí, že stredná trieda u nás takmer neexistovala už v roku 1998: 60 percent ľudí malo maximálne 15 - 20 percent majetku a príjmov, 15 percent tvorila skupina ľudí, ktorých bolo možné považovať za vyššiu strednú vrstvu a približne štyri percentá populácie vlastnili 60 percent majetku a zdrojov. Dodal, že momentálne má sto najbohatších ľudí na Slovensku majetok vo výške ôsmich štátnych rozpočtov, pričom našu krajinu dlhodobo reálne riadi päť ľudí.

Ako pokračoval, súčasťou hospodárskej a sociálnej degradácie krajiny je “debilizácia” školstva, pretože “hlúpy národ sa dobre ovláda” a ľahšie sa jeho prostredníctvom dosahuje elitami želaný volebný výsledok. To všetko sa deje pod ideologickým a ekonomickým dohľadom Bruselu. Hovorí, že zánik EÚ v súčasnej podobe je pre neudržateľnosť jej politiky nevyhnutný. Únia skončí ako skanzen - prevalcujú ju pracovití Aziati, z Európanov sa stáva “lenivá lúza”, žijúca v neefektívnom a nevyváženom spoločenstve. Navyše, Európa dnes financuje americký blahobyt.

Myslí si, že zoskupenie BRICS, predstavujúce takmer polovicu výkonu svetovej ekonomiky, by malo začať reorganizáciu globálneho menového systému a eliminovať vplyv dolára. Inej cesty, že svet sa bude časom deglobalizovať a vráti sa späť k národným štátom, podľa jeho názoru niet - na to je však potrebný “radikálny rez”.

Viac vo videu:


Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.