VIDEO: Energetickú krízu a prudký rast cien v Európe nespôsobil Putin a vojna na Ukrajine, hovorí manažér zelených fondov
Manažér zelených investičných fondov Clean Energy Transition Per Lekander komentoval aktuálnu situáciu v súvislosti s energtickou krízou v americkej telvízii CNBC..
Energetickú krízu, ktorá v Európe spôsobila prudký rast cien, nespôsobil Vladimir Putin a vojna na Ukrajine, povedal portálu americkej televízie CNBC manažér zelených investičných fondov Clean Energy Transition Per Lekander, ktorý v minulosti manažoval aj portfólio v Landsowne Partners o situácii na trhoch s energiami.
Najhoršie je za nami
„Keď Rusko v lete odrezalo Európu od plynu, myslel som si, že zima bude tvrdá.“ Lekander tvrdí, že sa vtedy obával, že veľká časť nemeckého priemyslu bude nútená zastaviť výrobu. Za kľúč k energetickej bezpečnosti považuje znižovanie spotreby.
„Dopyt po elektrickej energii klesol o desať percent, dopyt po plyne o dvadsať. Osobná spotreba o niečo viac, priemyselná o niečo menej. Najhoršie je za nami.“
Per Lekander nesúhlasí s expertmi, ktorí budúci rok očakávajú zhoršenie krízy. „Mýlia sa. Predpokladajme, že zachováme súčasne nízku spotrebu. Nemáme dôvod očakávať iný scenár, počasie je chladné a spotrebúvame menej ako v tomto období zvykneme.“
„Pokiaľ dopyt nenarastie a naďalej budeme mať prístup k LNG, ceny ostanú vysoké ďalší rok alebo dva, v rizikovej situácii však nebudeme.“
Drahú elektrinu Rusko nespôsobilo
Situáciu s elektrickou energiou opísal Lekander ako „o niečo inú“. „Jej príčiny majú s Vladimirom Putinom spoločné iba málo. Dokonca by som možno povedal, že je vďaka nemu je táto situácia o niečo lepšia."
Za drahú elektrinu viní dlhodobo prinízke investície do štandardných zdrojov, byrokraciu, ktorá blokuje rozvoj obnoviteľných zdrojov a politicky motivované zatváranie jadrových a uhoľných elektrární.
„Bolo to vidieť od roku 2018 a zhoršovalo sa to. Hovorím, že situácia je teraz vlastne lepšia, pretože pre vojnu sa niektoré tieto elektrárne znovu otvorili.“
V roku 2021 bolo Rusko hlavným dodávateľom zemného plynu do Európy, exporty klesali od ruskej invázie Ukrajiny. V dôsledku krízy niektorí veľkí hráči vrátane Nemecka pristúpili k obnoveniu výroby elektrickej energie v uhoľných elektrárňach, ktoré už boli mimo prevádzky.
Zdroj: trend.sk / YouTube