...

VIDEO: Energetickú krízu a prudký rast cien v Európe nespôsobil Putin a vojna na Ukrajine, hovorí manažér zelených fondov


Manažér zelených investičných fondov Clean Energy Transition Per Lekander komentoval aktuálnu situáciu v súvislosti s energtickou krízou v americkej telvízii CNBC..


Energetickú krízu, ktorá v Európe spôsobila prudký rast cien, nespôsobil Vladimir Putin a vojna na Ukrajine, povedal portálu americkej televízie CNBC manažér zelených investičných fondov Clean Energy Transition Per Lekander, ktorý v minulosti manažoval aj portfólio v Landsowne Partners o situácii na trhoch s energiami.

Najhoršie je za nami

„Keď Rusko v lete odrezalo Európu od plynu, myslel som si, že zima bude tvrdá.“ Lekander tvrdí, že sa vtedy obával, že veľká časť nemeckého priemyslu bude nútená zastaviť výrobu. Za kľúč k energetickej bezpečnosti považuje znižovanie spotreby.

„Dopyt po elektrickej energii klesol o desať percent, dopyt po plyne o dvadsať. Osobná spotreba o niečo viac, priemyselná o niečo menej. Najhoršie je za nami.“

Per Lekander nesúhlasí s expertmi, ktorí budúci rok očakávajú zhoršenie krízy. „Mýlia sa. Predpokladajme, že zachováme súčasne nízku spotrebu. Nemáme dôvod očakávať iný scenár, počasie je chladné a spotrebúvame menej ako v tomto období zvykneme.“

„Pokiaľ dopyt nenarastie a naďalej budeme mať prístup k LNG, ceny ostanú vysoké ďalší rok alebo dva, v rizikovej situácii však nebudeme.“

Drahú elektrinu Rusko nespôsobilo

Situáciu s elektrickou energiou opísal Lekander ako „o niečo inú“. „Jej príčiny majú s Vladimirom Putinom spoločné iba málo. Dokonca by som možno povedal, že je vďaka nemu je táto situácia o niečo lepšia."

Za drahú elektrinu viní dlhodobo prinízke investície do štandardných zdrojov, byrokraciu, ktorá blokuje rozvoj obnoviteľných zdrojov a politicky motivované zatváranie jadrových a uhoľných elektrární.

„Bolo to vidieť od roku 2018 a zhoršovalo sa to. Hovorím, že situácia je teraz vlastne lepšia, pretože pre vojnu sa niektoré tieto elektrárne znovu otvorili.“

V roku 2021 bolo Rusko hlavným dodávateľom zemného plynu do Európy, exporty klesali od ruskej invázie Ukrajiny. V dôsledku krízy niektorí veľkí hráči vrátane Nemecka pristúpili k obnoveniu výroby elektrickej energie v uhoľných elektrárňach, ktoré už boli mimo prevádzky.

Zdroj: trend.sk / YouTube

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.