VIDEO: „Europarlament odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ, ktorá s má zmeniť na vojenskú federáciu bez práva veta pre jednotlivé štáty,“ straší europoslanec Uhrík. „Vyplašíte ľudí namiesto toho, aby ste im vysvetlili, ako to v skutočnosti je,“ reaguje právnička Laššáková. „Nie je ani pravda, že jediný za Slovensko sa tu bil Uhrík,“ dodáva europoslankyňa Neveďalová
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu prijali odporúčanie, čo by si „želali“, aby sa zmenilo v zakladajúcich zmluvách. Pán Uhrík vidí v horskej chate v kozube oheň a tvrdí, že horí les, komentuje bývalá asistentka jedného z europoslancov, právnička Judita Laššáková video poslanca EP a šéfa hnutia Republika Milana Uhríka. Podobným spôsobom zareagovala aj europoslankyňa za stranu Smer-SSD Katarína Roth Neveďalová.
Poslanec EP Milan Uhrík v stredu večer zvrejnil video o to, že europarlament odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ s tým, že:
- má sa zrušiť jednomyselnosť hlasovaní a právo veta v imigračnej, zahraničnej a daňovej politike
- namiesto Európskej komisie má byť Európsky prezident, Európska exekutíva a exekútori
- má sa vytvoriť „obranná únia“ s vlastnou európskou armádou a bruselským velením
- z európskych zmlúv sa majú vymazať slová „muž“ a „žena“, a na všetko majú byť rodové kvóty
- má sa posilniť prisťahovalecká politika (imigrácia)
- Brusel má prevziať riadenia zdravotníctva a školstva v členských štátoch, atď.
„Samozrejme, všetci slovenskí progresívci a liberáli hlasovali za. SMER-áci a OĽANO sa tohto zlomového hlasovania „nezúčastnili“, čím znížili kvórum, a progresívcom a európskym socialistom tento návrh na federalizáciu únie ľahšie prešiel. Hlasovanie bolo totiž tesné a prešlo to len o 17 hlasov!!! (291 za, 274 proti),“ dodáva Uhrík s odvolaním sa na samotný výsledok hlasovania, ktorý si môžete prečítať TU.
Viac už v samotnom videu:
„Zdá sa, že politická kampaň v podobe strašenia, sa dá robiť aj tak, že vyplašíte ľudí namiesto toho, aby ste im vysvetlili, ako to v skutočnosti je. Vraj už Európsky parlament odhlasoval, citujem: "Europarlament dnes odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ". Pán Uhrík vidí v horskej chate v kozube oheň a tvrdí, že horí les,“ komentovala video právnička Laššáková na svojom Telegrame.
„Aby som sa k tomu vyjadrila skôr, než aj toto začne žiť svojím vlastným životom ako aj téma WHO: poslanci Európskeho parlamentu sa zhodli na správe, ktorú predkladajú ako svoje odporúčania/želania pre zmenu zakladajúcich zmlúv EÚ. Už vidím Viktora Orbána, ako on odsúhlasí zrušenie práva veta,“ dodáva Laššáková sarkasticky.
„Skrátka, to, čo sa dnes v EP prijalo, je len "vrelé odporúčanie", čo by si europoslanci "želali", aby sa zmenilo v zakladajúcich zmluvách. Ale na to, aby sa zmenili zakladajúce zmluvy, je nutné, aby KAŽDÝ členský štát tieto zmeny prijal. U nás to bude MUSIEŤ prijímať Národná rada - naozaj si nemyslím, že pri súčasnom personálnom substráte NR SR by takéto zmeny prešli - a tým pádom máme ďalší členský štát, ktorý sa k Maďarsku pridá. Nehovoriac o členských štátoch, kde takéto zmeny musia prejsť národnými referendami. A tieto "želania" europoslancov, zostanú tým, čím sú - nesplniteľným želaním! To, čo by si europoslanci "želali", nemusia členské štáty prijať a zvyčajne to ani nerobia,“ vysvetľuje s tým, že keby to pre nás malo byť záväzné, tak by sme o tom museli byť informovaní aj my, a aj poslanci v NR SR - teda, minimálne od 11. mája 2022.
V podobnom duchu sa vyjadrila aj europoslankyňa za stranu Smer-SSD Katarína Roth Neveďalová. „Blížia sa eurovoľby a tak si niektorí poslanci povedali, že skvelou témou by bolo navrhovať zmeny fungovania EÚ. Áno, aj zrušenie práva veta pre členské štáty, viac právomocí europarlamentu, to aby napríklad vyberal a schvaľoval predsedu eurokomisie a ďalšie veci. Takéto zmeny sa navrhujú v EÚ približne každých 10 rokov, nie vždy sú však úspešné. Europoslanci majú pocit, že by chceli o všetkom rozhodovať a premiéri zas "sedia na peniazoch" a preto majú posledné slovo, čo sa ešte povolí,“ vysvetľuje.
„Návrh bol predložený 5 politickými skupinami a spravodajcovali ho 4 Nemci a bývalý belgický premiér. Dôvodom na návrh je vraj to, že EÚ dobre nefunguje, nevie sa rozhodovať dostatočne rýchlo a keďže plánujeme rozšírenie o ďalších 9 krajín, tak v 36-tke sa predsa nemôže dovoliť, aby mal niekto právo veta a obmedzoval toľko ostatných krajín. Navrhujú preto hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Osobne som sa k tejto téme vyjadrovala opakovane, nielen v pléne, ale aj v zahraničných a slovenských médiách,“ približuje Neveďalová.
„Nie je pravdou, že jediný sa tu bil len horespomenutý kolega. Vystupovali sme za Slovensko viacerí,“ dodala europoslankyňa v svojom príspevku na Facebooku, v ktorom zverejnila svoje vystúpenie v pléne.
Čo sa teda vlastne stalo priblížila nasledovne:
"Europarlament nemôže tieto zmeny odhlasovať. Môže však navrhnúť, že by si nejaké vedel predstaviť. To sa stalo dnes. Europarlament navrhol Rade (premiérom), že by chcel otvoriť diskusiu o zmene Zmlúv (tzv. primárneho práva, ktoré tvorí EÚ) a Rada sa s tým musí nejako vysporiadať.
Premotivované španielske predsedníctvo (trvá už len do konca roka) oznámilo počas diskusie v europarlamente, že v polovici decembra chce dať návrh na diskusiu pre ministrov a premiérov.
Ak by sa stalo, že premiéri povedia, že sa chcú zaoberať zmenami, otvorí sa tzv. Konvent o budúcnosti, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov a v ktorom sa budú môcť vyjadriť rôzne skupiny, ale aj občania k návrhom zmien. Po tejto diskusii vznikne návrh zmeny alebo nová Zmluva. Túto musia okrem Europarlamentu a Rady schváliť aj jednotlivé členské štáty. Každý musí súhlasiť. Teda aj Slovensko. Ak niekto povie "nie", nič nebude platné. Pamätáme si ešte neúspešné referendum vo Francúzsku a Holandsku, ktoré takto zastavilo Ústavnú zmluvu pre Európu.
Nešírme teda paniku. Všetko je ešte len na začiatku. Slovenská vláda má aj v programovom vyhlásení, že niečo takéto nepodporí.
A prečo som nebola na hlasovaní. Nie preto, že by mi na tom nezáležalo. Vyjadrovala som sa k téme opakovane a preto aj včera v rozprave.
Mám osobné dôvody a pôvodne som ich nechcela spomenúť. Ale keď ma niekto obviňuje z vlastizrady, tak asi treba. Musela som odísť, pretože som chcela stihnúť pohreb mojej milovanej babičky. A keďže dnešné hlasovanie bolo dlhé niekoľko hodín, musela som počas neho odísť, aby som stihla lietadlo domov. Mrzí ma to, že som tam nebola, i keď môj hlas by nestačil. Ale sú veci, ktoré neovplyvníme".
Zdroj: YouTube / InfoVojna