...

VIDEO: Facebooková skupina prosionistického magazínu Delet zdieľala hoax, že obete izraelského vraždenia sa hýbu a Palestínčania si mŕtvoly sami zinscenovali. V posmešnom príspevku sa písalo: „Mŕtvy nedokázal počkať, kým kameraman dotočí celú sekvenciu!“ Video však nebolo vyhotovené v Gaze, ale počas demonštrácie v egyptskej Káhire v roku 2013


Video z príspevku malo údajne ukazovať zinscenované mŕtvoly v Gaze na propagandistické účely týkajúce sa vojny medzi Izraelom a Hamasom.


V období konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, keď od jeho začiatku 7. októbra zomreli už tisíce ľudí, sa na sociálnych sieťach šírilo video vytrhnuté z kontextu. Bolo nesprávne prezentované ako zábery falošných mŕtvol, ktoré boli vraj zinscenované v Gaze. Nakrútené však bolo už v roku 2013 v Káhire počas študentskej demonštrácie. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

"Ako vyzerajú 'tisícky civilných obetí Gazy'. 'Mŕtvy' nedokázal počkať, kým kameraman dotočí celú sekvenciu!", píše sa v príspevku z 30. októbra 2023 vo facebookovej skupine Deletu, internetového magazínu židovskej komunity na Slovensku. Šéfredaktorom magazínu Delet je hudobník, stand-up komik a bývalý redaktor TV Markíza Michael Szatmáry.

Príspevok bol medzitým zmazaný, dovtedy mal však viac ako dvesto zdieľaní. Video z príspevku malo údajne ukazovať zinscenované mŕtvoly v Gaze na propagandistické účely týkajúce sa vojny medzi Izraelom a Hamasom.

Na videu je vidieť rad ležiacich tiel na zemi, prikrytých bielymi rubášmi s nápismi v arabčine. Niekoľko z týchto takzvaných mŕtvol sa na záberoch hýbe. Video sa šírilo aj v iných príspevkoch aj s označením, že je to cirkus pre médiá.

Nebolo však vyhotovené v Gaze, ale počas demonštrácie v egyptskej Káhire v roku 2013, čo agentúra AFP overila už v roku 2021, keď bolo toto video šírené tiež v nesprávnom kontexte.

Pri overovaní pravdivosti videa pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov sa agentúra dostala k videu na YouTube, ktoré 28. októbra 2013 zverejnilo egyptské médium al-Badil. Podľa popisu na YouTube je na zázname vidieť zhromaždenie študentov z hnutia Moslimské bratstvo pred budovou univerzity al-Azhar v Káhire, kde protestovali proti armáde.

Aj ďalšie video, ktoré 28. októbra 2013 na YouTube zverejnilo iné egyptské médium Achbar al-Jom, zachytáva túto študentskú demonštráciu.

V uvedenom článku z roku 2021 sa AFP vďaka podobnosti tohto videa a fotografie od fotografa agentúry AFP podarilo potvrdiť, že táto demonštrácia sa skutočne konala v egyptskej Káhire.

 

Zdroj: pluska.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.