...

VIDEO: Fico na konferencii o kardinálovi Korcovi: „Kedysi som osobnosť kardinála Korca charakterizoval ako legendu Slovenska. On však bol ešte niečo viac. Bol legenda Európy a sveta“


Podľa predsedu vlády SR Roberta Fica bol Ján Chryzostom kardinál Korec slovenskou legendou, ktorá prekročila národný rámec.


V pondelok bola v Nitre medzinárodná odborná konferencia, ktorá sa venovala životu a dielu kardinála Korca. Ako v úvode podujatia skonštatoval nitriansky biskup Viliam Judák, Ján Chryzostom Korec je symbolom nepokorenej pravdy, katolíckej viery a kresťanskej lásky.

„Dnes sa stal duchovnou autoritou. Je pre nás výzvou, aby sme sa nepokrivili a kráčali priamou cestou. Jeho odkaz vyžaruje v tme nihilizmu, materializmu a niekedy aj beznádeje. Tento odkaz je plný činorodej energie zameranej na duchovné povznesenie človeka. Je slovenský i všeľudský,“ uviedol Judák.

Podľa premiéra Roberta Fica bol kardinál Korec slovenskou legendou, ktorá prekročila národný rámec.

„Miloval nadovšetko svoju cirkev, ľudí a svoju vlasť. Otec kardinál odpúšťal. Nikdy nepožadoval revanš za to, čo sa stalo jemu a mnohým iným predstaviteľom katolíckej cirkvi v období do roku 1989. Hovoril, že nemôžeme myslieť na pomstu, ale na zmenu,“ povedal o Jánovi Chryzostomovi Korcovi premiér.

„Jeho život charakterizuje autentická láska voči Bohu, voči ľuďom aj voči slovenskej vlasti. Mal otcovskú autoritu a každý, vrátane mňa, ju rešpektoval. Napriek istým politickým odlišnostiam sme vedeli nájsť spoločnú reč. Jeho láska k ľuďom sa neriadila ich sociálnym statusom, vedel sa rozprávať s každým, ako rovnocenná bytosť.

Neskôr sa vyjadrí k svojmu robotníckemu obdobiu života nasledovne: „Keby som nerobil ako robotník medzi robotníkmi už vyše dvadsať rokov, ani by som neveril, aký tvrdý život má väčšina ľudí. Ako rád by som sa im prihováral ako kňaz od oltára! Koľko vecí by som chápal!“

Kardinál bol muž autentického kresťanského života, bol celé roky denne medzi ľuďmi, ktorými iní často pohŕdali. Je paradoxom doby, že napriek nastúpeniu do služieb Cirkvi sa nakoniec oblúkom vrátil medzi ľudí a do prostredia, z ktorého vzišiel, medzi robotníkov.

Nikdy nezabudnem na jeho úprimné slová, ktoré mi tak často opakoval: Nezabúdajte na Slovensko! Nezabúdajte na Slovensko, nech sa okolo nás deje čokoľvek!

Kedysi som osobnosť kardinála Korca charakterizoval ako legendu Slovenska. On však bol ešte niečo viac. Bol legenda Európy a sveta, bol to muž, pri ktorom abstraktný termín svätosť dostával konkrétnu, veľmi ľudskú podobu.“

Viac vo videu:

Ako pripomenulo Nitrianske biskupstvo, Ján Chryzostom Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch, 15. septembra 1939 vstúpil v Ružomberku do rehole jezuitov. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol spolu s rehoľnými spolubratmi internovaný. V tom istom roku bol 1. októbra tajne vysvätený v Rožňave za kňaza. Ako 27-ročný bol 24. augusta 1951 tajne vysvätený za biskupa.

Biskupskú službu nemohol vykonávať verejne, preto pracoval ako robotník. Neskôr bol 21. mája odsúdený ako vlastizradca a pre náboženskú činnosť odsúdený na 12 rokov väzenia. Z väzenia sa vrátil 21. februára 1968 s podlomeným zdravím.

Po zmene spoločenského systému po roku 1989 sa 7. januára 1990 stal rektorom Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. „Významným okamihom jeho života sa stal 6. február 1990, keď bol menovaný za nitrianskeho diecézneho biskupa. Zomrel v Nitre 24. októbra 2015,“ pripomenulo Nitrianske biskupstvo.


Zdroj: postoj.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.