VIDEO: Fico prevzal od Čaputovej poverenie na zostavenie novej vlády. Prezidentka mu na to dala 14 dní. Vodca extrémistov z Progresívneho Slovenska - Šimečka po stretnutí s hlavou štátu vyhlásil, že PS vedie neformálne rokovania s lídrami iných strán o zložení vlády
Poverenie na zostavenie vlády bude tak, ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, časovo ohraničené, avizovala dopredu hlava štátu.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok odovzdala poverenie na zostavenie vlády predsedovi víťaznej strany Smer-SD Robertovi Ficovi. Strana získala v sobotných (30. 9.) predčasných parlamentných voľbách najvyšší počet hlasov.
Predseda Smeru-SD Robert Fico potvrdil, že prezidentka ho poverila zostavením vlády a dodal, že na jej zostavenie má 14 dní.
"Nebude to ľahký proces, ale urobíme všetko preto, aby vznikla vláda Slovenskej republiky," uviedol Fico. Nechcel oznamovať, v akom poradí bude s ďalšími stranami rokovať.
Viac vo videu:
PS vedie neformálne rokovania so stranami o zložení vlády
V pondelok sa hlava štátu okrem Fica stretla aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom. Ten po stretnutí s prezidentkou priznal, že vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Vraj chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej víťaz volieb a líder Smeru-SD Robert Fico.
“Informoval som pani prezidentku o mojom pláne neformálne hovoriť s lídrami ďalších politických strán, aby som preveril možnosti formovania inej väčšiny, ako tej, ktorú by zostavoval Robert Fico. Chceme zistiť, či existuje vôľa a priestor na inú, alternatívnu väčšinu,” povedal Šimečka.
Ak sa Ficovi napokon podarí zostaviť vládu, PS je pripravené ísť do opozície. „Bude tvrdo hájiť základné demokratické pravidlá hry, právny štát, ľudské práva, proeurópsku a prozápadnú orientáciu Slovenska a sme na to plne pripravení,“ skonštatoval.
Šimečka potvrdil, že medzi stranami, s ktorými vedie neformálne rokovania, je aj strana Hlas-SD, ktorej predsedom je Peter Pellegrini. Čo sa týka rokovaní ako takých, išlo o osobné stretnutia aj o telefonické rozhovory. Niektoré strany sa už k spolupráci vyjadrili, verejne však len SaS Richarda Sulíka.
Nepovedal, či by strane ponúkli funkciu premiéra. "Dopredu si nekladieme žiadne podmienky a červené čiary," uviedol. Pripomenul, že post premiéra patrí podľa praxe predsedovi najsilnejšej koaličnej strany. O detailoch a obsahu rozhovorov s lídrami nechcel Šimečka bližšie hovoriť. Nepriblížil ani pravdepodobnosť, s akou by sa mu mohlo podariť alternatívnu vládu zostaviť. Skonštatoval, že výhodu má víťaz volieb.
Viac vo videu:
V utorok (3. 10.) bude prezidentka rokovať s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.
Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a hnutí a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer-SD, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.
Zdroj: hnonline.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna / YouTube