VIDEO: Fico sa na východnom Slovensku stretol so svojim ukrajinským náprotivkom Šmyhalom: „Sme tu, aby sme vám pomáhali. Naše žabomyšie vojny sú v porovnaní s tým, čo zvádzate vy, niekedy až smiešne,“ vyhlásil slovenský premiér. Chmelár tvrdí, že predseda Smeru spravil husársky kúsok a dodal, že „výsledok rokovaní v Michalovciach je hodenou rukavicou Bruselu a jeho ideologickým mindrákom“
Témou štvrtkových rokovaní slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovciach boli projekty cezhraničnej spolupráce, takisto projekty dopravných prepojení i spolupráce v oblasti energetiky. Jednou z hlavných tém bola aj povojnová obnova Ukrajiny.
Pred začatím bilaterálneho rokovania to uviedol predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD). Premiér Ukrajiny Denys Šmyhal očakáva pragmatické a účinné rokovania, ktoré potvrdia blízkosť oboch krajín.
Na mieste sa konalo aj zhromaždenie, na ktorom skupina ľudí s vlajkami Ukrajiny, USA a Európskej únie pokrikovala počas príchodu jednotlivých členov vlády.
Fica vypískali a skandovali "hanba" či "fuj", ten im v reakcii zakýval. Keď premiér vítal svoj ukrajinský náprotivok Denisa Šmyhala, ozývalo sa "Slava Ukrajine". Premiéri sa počas zvítania objali.
Slovenský predseda vlády v príhovore pripomenul bezprecedentnú situáciu, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí, zdôraznil, že hoci na oboch stranách môžu existovať rozdielne názory, Slovensko si dobre uvedomuje význam a dôležitosť pomoci susednej krajine.
"Keď sme sa pripravovali na túto vládu, prízvukoval som mojim členom vlády, aby si plne uvedomovali, aké úlohy musia plniť ukrajinskí členovia vlády. Do akých ťažkých situácií sa dostávate," povedal Fico Šmyhalovi. Vyjadril ľútosť nad dianím na Ukrajine.
Povedal, že ešte pred vojnou si Slovensko a Kyjev "nevedeli nájsť cestu k sebe". "Vzťahy predtým nemali taký veľký význam. Teraz vidíme význam dobrých a priateľských susedských vzťahov," dodal Fico.
"Vzťahy sú prioritné práve v čase vojny," povedal Šmyhal. Slovensku je vďačný za "pevnú podporu". Vyjadril sa, že Kyjev má mnohé podobné názory.
"Sme tu, aby sme vám pomáhali," povedal Fico. Chce spraviť kroky, ktoré nielen zlepšia život na Slovensku, ale aj prehĺbia ukrajinsko-slovenskú spoluprácu.
Na Slovensku sa Fico podľa svojich slov "nebude sťažovať". "Naše žabomyšie vojny sú v porovnaní s tým, čo zvádzate vy, niekedy až smiešne. Ľudia si niekedy neuvedomujú, akým ťažkostiam čelíte," povedal Fico. Nad záujmami krajiny by podľa premiéra mal byť mier a solidarita.
To podľa jeho slov má potvrdiť aj štvrtkové rokovanie v Michalovciach. "Verím, že po jeho skončení si poviete, že stálo za to merať dlhú cestu z Kyjeva, že ste prišli na územie krajiny, kde majú suverénni politici vlastné názory, no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné," obrátil sa Fico k ukrajinskej delegácii.
Svojich ministrov zároveň vyzval, aby v bilaterálnych rozhovoroch so svojimi rezortnými ukrajinskými kolegami nehľadeli na možné administratívne prekážky, ale nechali sa viesť prioritným záujmom realizovať spoločné projekty, prospešné pre obyvateľov oboch krajín. Uistil, že v prípade potreby môže ešte vo štvrtok jeho vláda prijímať uznesenia. "Odložte paragrafy," apeloval.
"Verím, že toto rokovanie je len začiatkom našich ďalších spoločných projektov," dodal slovenský premiér. Ukrajinský predseda vlády privítal rokovanie. "Umožní im to nielen nadviazať osobné kontakty, ale hovoriť o praktických záujmoch a projektoch, európskych fondoch či logistike," dodal.
Šmyhal ocenil aj cezhraničnú spoluprácu ukrajinských a slovenských miest. "Nemôžeme sa však zapájať každý deň, keďže stále čelíme ruským útokom," dodal. Poďakoval sa za pomoc v energetike, keďže ukrajinské siete sú častým cieľom ruských vojakov.
"Vyzývame Slovensko, aby sa zúčastnilo medzinárodného fóra a pomohlo ukončiť vojnu čo najskôr. Ďakujem za podporu," dodal ukrajinský premiér.
Šmyhal ocenil dobré susedské vzťahy. "Sú dôležité v časoch mieru, no stávajú sa až životne nevyhnutné v čase krízy či rovno vojny, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí," zdôraznil.
Spomenul efektívne fungujúce cezhraničné spolupráce, niekoľkokrát poďakoval za pomoc a podporu Slovenska Ukrajine v humanitárnej i vojenskej oblasti či energetike. Zvýraznil aj pomoc ukrajinským utečencom na území Slovenska.
"Dohody, ktoré sú predmetom dnešných rokovaní, budú riešené bez zbytočnej byrokracie a dajú ďalší impulz pre medziregionálnu spoluprácu," uviedol Šmyhal. Zvýraznil dôležitosť podpory Slovenska v eurointegračnom úsilí Ukrajiny i mierových snahách vedúcich k čo najskoršiemu ukončeniu vojny.
Témou štvrtkových rokovaní slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovciach boli projekty cezhraničnej spolupráce, takisto projekty dopravných prepojení i spolupráce v oblasti energetiky. Jednou z hlavných tém bola aj povojnová obnova Ukrajiny.
Predseda vlády ešte pred zvolením do funkcie presadzoval zásadu "ani náboj na Ukrajinu" a vojenskú pomoc napadnutej krajine zredukoval iba na komerčné dodávky. Jeho vyjadrenia k vojne na Ukrajine boli viackrát terčom kritiky aj z Európskej únie.
Jediné, čo podľa Fica vojna prináša, sú tisíce zabitých a zmrzačených Ukrajincov a Rusov. Vojna predstavuje porušenie medzinárodného práva, avšak podľa jeho skorších vyjadrení začala už v roku 2014 "vyčíňaním ukrajinských neonacistov". Tento naratív používa ruská propaganda a inváziu tým odôvodňuje aj šéf Kremľa Vladimir Putin.
Fico tiež predtým kritizoval Európsku úniu, ktorej jediným plánom je podľa premiéra podporovať "vzájomné zabíjanie Slovanov", ale nevyužíva svoju váhu na presadenie okamžitého prímeria a uzavretie mieru.
K príčinám ruského vpádu na Ukrajinu zaradil aj údajné oklamanie Ruska, že sa NATO nebude ďalej rozširovať na východ, a že prípadný vstup Ukrajiny do NATO predstavuje dobrý základ pre tretiu svetovú vojnu.
V januári tohto roka Fico spochybnil, že by v Kyjeve bola vojna. V ukrajinskej metropole podľa neho panuje normálny život. Ukrajinské média vtedy jeho vyjadrenie ostro kritizovali. "Fico sa postavil na obranu Putina," napísala agentúra Unian o jeho vystúpení.
Spoločné vyhlásenie premiéra SR Roberta Fica s premiérom Ukrajiny Denysom Šmyhalom:
Chmelár: Ficov triumf z Michaloviec je hodenou rukavicou Bruselu
Podarilo sa uzavrieť celý rad vzájomne prospešných zmlúv od spolupráce v oblasti energetiky cez spoluprácu v oblasti železničnej dopravy až po pomoc pri odmíňovaní rozsiahlych území Ukrajiny. skonštatoval vo svojom príspevku na sociálnej sieti publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.
Premiérovi Ficovi sa dnes podaril vskutku husársky kúsok. Napriek všetkým kuvičím hlasom dokázal posadiť za jeden stôl predstaviteľov slovenskej a ukrajinskej vlády, čo je formát, ktorý nemá Ukrajina so žiadnym iným štátom na svete. Teraz sa už môžem priznať, že ešte pred pár dňami som tŕpol, či sa toto historické stretnutie uskutoční. Ukrajinská strana totiž predložila nečakane požiadavku, aby súčasťou záverečného dokumentu bolo vyhlásenie, že Slovensko podporuje „výlučne“ mierový plán prezidenta Zelenského. Premiér Fico už viackrát zdôraznil, že podporuje akýkoľvek mierový plán, vrátane ukrajinského, ale slovo „výlučne“ bolo pre našu stranu neprijateľné a v konečnom dôsledku by zväzovalo ruky aj samotnému Kyjevu.
Situácia na fronte sa totiž rýchlo vyvíja a o pár mesiacov (nehovoriac o vysokej pravdepodobnosti zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA) môže byť z takéhoto návrhu iba zdrap papiera. My by sme boli radi, keby sa zastavilo krviprelievanie akýmkoľvek spôsobom, ale ruku na srdce: pravdepodobnosť, že sa tak udeje podľa desaťbodového scenára Volodymyra Zelenského, je takmer nulová. Požadovať ako podmienku mierových rokovaní zriadenie trestného tribunálu, vydanie vojnových zločincov a úplné stiahnutie ruských vojsk z územia Ukrajiny, je absolútne nereálne. To nie je mierový plán, to je ultimátum. Navyše je tragikomické, ak vyzývate Rusko fakticky na kapituláciu v čase, keď víťazí takmer na všetkých úsekoch frontu. Tomu nemôže veriť ani samotný Kyjev. Preto považujem tzv. mierový summit zvolaný na 15. júna do Švajčiarska bez účasti Ruska za kamufláž, ktorá za takýchto okolností nemôže byť úspešná.
Priznám sa, že v istom momente mi prebleslo hlavou, či požiadavka Kyjeva na „výlučnú“ podporu Zelenského plánu nie je zámienkou na zrušenie schôdzky podobne ako pred dvoma rokmi na zásah britskej a americkej strany zmarili mierové rokovania v Istanbule. Našťastie ukrajinská strana napokon pragmaticky prijala formuláciu, ktorú sme jej ponúkli a rokovania na tomto bode neuviazli. Naopak, podarilo sa uzavrieť celý rad vzájomne prospešných zmlúv od spolupráce v oblasti energetiky cez spoluprácu v oblasti železničnej dopravy až po pomoc pri odmíňovaní rozsiahlych území Ukrajiny. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal prejavil hlbokú vďačnosť za túto širokú spoluprácu a poďakoval sa za pomoc, ktorú Slováci poskytli ukrajinským utečencom. Bol to jednoznačný úspech a nemohlo sa to skončiť lepšie. Výsledok rokovaní v Michalovciach je hodenou rukavicou Bruselu a jeho ideologickým mindrákom.
Samozrejme, opozícia a červené denníčky sa usilujú tento triumf všemožne bagatelizovať alebo dokonca očierňovať. Nikto nečakal, že Denník N bude chváliť Ficovu vládu, ale blúzniť, že v pomoci zaostávame... to muselo dať veľa práce vymyslieť taký blud. A teraz si predstavte tú hanbu českej vlády, ktorá zrušila spoločné zasadnutie vlád SR a ČR pod zámienkou, že „nechceme pomáhať Ukrajine“, ako sa pred týždňom vyjadril minister pre európske záležitosti Martin Dvořák v relácii Českej televízie Máte slovo s M. Jílkovou. Vtedy som mu tieto hlúposti nielenže vyvrátil, ale navyše som mu pripomenul, že práve dnes v Michalovciach rokujú spolu slovenská a ukrajinská vláda o vzájomnej pomoci a či sa necíti trápne, že Praha sa pohádala s Bratislavou kvôli niečomu, čo Ukrajina vôbec nerieši. Tým skôr, že český prezident Petr Pavel práve v týchto dňoch „utužuje priateľstvo a posilňuje vzťahy“ s jedným z najhorších režimov v Afrike, s autoritárskou Rwandou. Pri stretnutí s tamojším vládcom Paulom Kagameom, ktorý zastrašuje, unáša a likviduje svojich oponentov, Petr Pavel nešetril komplimentmi na adresu svojho hostiteľa a zdôrazňoval, že Česko chce byť priateľom Rwandy a že Rwanda je pre Českú republiku dôležitý partner. Rozumiem tomu správne, že dnešné Česko radšej prehlbuje vzťahy s africkým diktátorom ako s demokratickým Slovenskom?
Podobným fiaskom sa skončila aj včerajšia hádka o Slovensku v Európskom parlamente. Vo svetle toho, čo sa dnes odohralo v Michalovciach, ale aj skutočného stavu vecí, je démonizácia Ficovej vlády až patologická. „Sme znepokojení tým, čo sa deje na Slovensku, robíte proruskú politiku, odmietate podporu Ukrajiny, to je neprijateľné!“ vrešťal poľský socialistický poslanec Lukasz Kohút. Ako prosím? Takto vyzerá „proruská politika“? My odmietame Ukrajine pomoc? Videli ste ten súbor dohôd o pomoci, ktorý sa dnes podpísal v Michalovciach? Buď prestaňte klamať alebo – ak veríte svojim bludom – navštívte psychiatra. Horšie však je, že našu vlasť ohovárala v Bruseli slovenská opozícia, ktorá lživo tvrdila, že Fico „ženie Slovensko do náruče Ruska“.
Na čele týchto klamárov a zradcov nemohol stáť nikto iný ako Vladimír Bilčík, ktorý pred dvoma rokmi hlasoval aj za výzvu, aby Slovensko uznalo Kosovo a ktorý dnes spolu s Jozefom Mihálom za Demokratov hlasoval za migračný pakt. Teraz Ficovu vládu ohovára, že „berie občanom Slovenska prístup k slobodným médiám“ a vyhráža sa, že za to ponesie dôsledky. Kto im čo berie?? Tento lotor veľmi dobre vie, že všetky médiá hlavného prúdu vrátane tých verejnoprávnych sú v rukách opozície, že sú to prívrženci koalície, ktoré k nim nemajú prístup, preto to z jeho strany nie je omyl, ale vedomá lož a špinavé ohováranie Slovenska v zahraničí. Pridal sa k nemu aj ďalší bezcharakterný progresívec Martin Hojsík, ktorý v Bruseli strašil, že právny štát je vraj na Slovensku v troskách. Takto vzniká to bezbrehé očierňovanie našej vlasti, a potom sa netreba čudovať, že v zahraničí si o nás myslia, že tu snáď vládnu ľudožrúti. Práve preto sú júnové voľby do Európskeho parlamentu dôležité, netreba ich podceniť, lebo podľa toho, koho do Bruselu svojimi hlasmi vyšlete, bude vyzerať obraz Slovenska v zahraničí.
A na záver už len jedna poznámka. Je vskutku nenormálne, šialené a patologické, ak sa progresívci ani po týždni nevedia vyrovnať s výsledkami volieb a podporujú nekontrolovateľné kvílenie. Možno by Ivan Korčok potreboval namiesto dnešného moderátora Rádia Expres Braňa Závodského niekoho ako Vilo Rozboril, ktorý by ho poľutoval a opýtal sa ho: „Povedz, ako veľmi si plakal?“ Dzurindova rada „Modrá je dobrá“ nevyšla, ale na Rozborilovo „Modré z neba“ by to mohlo byť. Ale vskutku nerozumiem, kde červené denníčky berú všetkých tých insitných psychológov. Dnešný Denník N ponúkol nejakú Miroslavu Šudilu Žilinskú, ktorá tvrdí, že hromadné smútenie je potrebné, lebo zhasla nádej. Milí voliči opozície, najmä tí, ktorí ste ešte schopní triezvo vnímať okolitý svet, ja vám nechcem škodiť, preto vám dám jednu nevyžiadanú radu: naozaj si myslíte, že je zdravé upínať sa k jednému človeku a vkladať do neho všetko, na čom závisí vaše psychické zdravie? Nepreceňujte vplyv politiky na vaše životy, nestojí vám to za to, radšej objímte tú ženu, psíka (v tomto poradí) a choďte do voňavej prírody, uvidíte, že vám bude lepšie.
Zdroj: hnonline.sk / Facebook Eduard Chmelár / YouTube / InfoVojna