VIDEO: Fico víta rozhodnutie Ústavného súdu, lebo nepozastavil účinnosť zrušenia Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý opäť označil za semenište zla, nenávisti a porušovania ľudských práv
Ústavný súd by však podľa predsedu vlády SR Roberta Fica mal vysvetliť zmenu rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodovacia prax ÚS hovorí, že ak chce pozastaviť účinnosť zákona, musí byť najprv zverejnený v Zbierke zákonov, čo sa však v tomto prípade nestalo.
"Ja som z pohľadu rozhodnutia ÚS veľmi spokojný. ÚŠP, toto semenište zla a nenávisti, porušovania ľudských práv, prestane 20. marca existovať," povedal Fico s tým, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády. Súdu preto nič nevyčíta. Zároveň skonštatoval, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech ÚS prerokuje.
Ústavný súd by mal podľa Fica vysvetliť zmenu rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodovacia prax ÚS hovorí, že ak chce pozastaviť účinnosť zákona, musí mať nejakú kvalitu, ktorá je definovaná zverejnením v Zbierke zákonov. Novela Trestného zákona nie je ešte podľa Fica podpísaná.
"Som zvedavý na vysvetlenie ÚS, prečo pristúpil k prelomeniu tejto rozhodovacej praxe, ktorá tu bola dlhoročná a prečo pod takýmto tlakom pracoval, pretože toto rozhodnutie o pozastavení účinnosti mohol urobiť kedykoľvek," podotkol predseda vlády.
Fico chce tiež vedieť, pod akým tlakom súd pracoval a prečo o jeho rozhodnutí vedeli skôr "nepriateľské médiá" ako účastníci konania.
Pripomenul tiež oslavné vyhlásenia opozície, že rozhodnutím Ústavného súdu dosiahli víťazstvo a porazili vládnu koalíciu. Vysvetlil, že podstatou novelizácie trestného kódexu bolo predovšetkým zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré označil za „semenište zla, nenávisti a porušovania ľudských práv.“
Viac vo videu:
Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to z rozhodnutia zo stredajšieho (28. 2.) neverejného zasadnutia pléna ÚS. ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia ÚŠP súd nevyhovel.
Minister spravodlivost Boris Susko taktiež poukázal na dva nevídané a šokujúce historické precedensy, keď sudcovia výsledok svojho rozhodnutia posunuli najprv médiám a rozhodovali o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť uverejnením v Zbierke zákonov.
Viac v článku TU.
Zdroj: bleskovky.sk / YouTube / InfoVojna