...

VIDEO: Gréckokatolícky biskup Milan Chautur o prezidentských voľbách, médiách aj o stádovitosti ľud a odkaz kňaza Marián Kuffa, koho nevoliť


Slovenská spoločnosť je momentálne rozdelená, a to ani nie tak na dve rovnako početné časti, ako skôr na menšinové, globálne a eurooptimistické elity na jednej strane a na tzv. „dezolátov“, čiže väčšinu slovenských „post-sedliakov“ na strane druhej. Názorová priepasť medzi týmito dvoma tábormi sa neustále prehlbuje.


Vladyka Milan Chautur sa vo svojich tradičných odpovediach veriacim na sociálnej sieti dotkol aj prebiehajúcich prezidentských volieb. V pondelok na Facebooku odpovedal veriacemu na otázku, prečo ľudia volili ináč vo väčších mestách, ako vo vidieckych oblastiach a menších mestách. Milan Chautur sa rozhovoril o “stádovitosti” niektorých ľudí.

“Stádovitosť” je príznačná viac pre väčšie skupiny v mestách, kde ľudia sú silní názorom množstva, ktoré vyjde do ulíc a potvrdzuje si “svoje” konštrukty. “Gazdovský” rozum je viac príznačný pre dediny a menšie spoločenstvá, v ktorých si ľudia tvoria svoje názory na základe svojho poznania a vlastných úvah,” vysvetľuje vo svojom príspevku vladyka Milan.

Doplnil, že inteligencia nie je výsledkom iba vzdelania, ale najmä hĺbavého rozmýšľania. “Dnes často vidíme zo správania a názorov mnohých ľudí to, že vzdelanie im pomohlo viac k špekuláciám, ako k slušnému správaniu a nestranným názorom. Títo ľudia pôsobia na mnohých miestach v spoločnosti, ale často vykazujú už svojím správaním, že čosi nie je v poriadku. Preto aj napriek uponáhľanosti, doby ktorá je zneužívaná proti človeku, je treba nájsť si čas pre osobné zamyslenie a úvahy o živote, ktoré podporme modlitbou a rozjímaním.”

“Človek by sa nemal sústreďovať na osobu, ale na hodnoty ku ktorým sa daný politik verejne vyjadruje, lebo od toho bude záležať jeho prístup k životu ostatných. Lebo môže sa stať, že podľahneme moci médií, ktoré sú väčšinou v rukách tých, ktorí manipulujú s ľudskými emóciami a názormi v svoj prospech.”

Kresťania by však podľa vladyku Milana Chautura mali chcieť byť úspešní v živote a viere. “Ktorá nám sľubuje večný život, preto nepodľahnime tomu, čo sa “nosí” v spoločnosti, ale zostaňme sami sebou,” odkázal medzi prvým a druhým kolom volieb hlavy štátu.

Dodajme, že vladyka tento mesiac upozornil, že strana KDH, ktorá podporuje liberálneho kandidáta Ivana Korčoka, “nereprezentuje cirkev, ba mnohokrát ani samotných kresťanov, a to zvlášť vtedy, keď sa názorovo prikláňa k liberálom”.

Podotkol, že samotné kresťanské hnutie v politike je treba brať ako každú inú politickú stranu, ktorá sa snaží získať preferencie pre seba, často aj za cenu mnohých ústupkov. “Preto veriaci sa pri rozhodovaní má riadiť vlastným úsudkom, ktorý vyplýva z jeho vnímania zrejmých hodnotových postojov, ktoré sú aj navonok zjavné. To, že v opozícií sa snažia držať krok s liberálnymi stranami, mnohých zneisťuje, ale to je ich taktika, na ktorú bežný človek nemá vplyv. Preto netreba byť ani sklamaný, ani v očakávaní, ale treba byť pri hodnotení triezvy a reálny.”

Otec Marián Kuffa o voľbe prezidenta: Viem, koho voliť nebudem. Nebudem voliť Korčoka. Nebudem!

Slovenská spoločnosť je momentálne rozdelená, a to ani nie tak na dve rovnako početné časti, ako skôr na menšinové, globálne a eurooptimistické elity na jednej strane a na tzv. „dezolátov“, čiže väčšinu slovenských „post-sedliakov“ na strane druhej. Názorová priepasť medzi týmito dvoma tábormi sa neustále prehlbuje.

Na danú tému sa vyjadril v sobotu 9. marca napoludnie aj známy kňaz Marián Kuffa na jednej zo svojich pastoračných prednášok vo svojej farnosti Žakovce. Miestni farníci ho poprosili o radu, koho voliť v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Viac vo videu:

 

Zdroj: alianciazanedelu.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.