...

VIDEO: Iránsky prezident Raísí a šéf diplomacie Abdollahján zahynuli pri páde vrtuľníka


Ebráhím Raísí navštívil provinciu Východný Azerbajdžan severozápade Iránu, aby spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom otvoril projekt priehrady na spoločnej hranici. Boli to "skutoční, spoľahliví priatelia" Ruska, ktorí zohrali "neoceniteľnú" úlohu pri posilňovaní vzťahov medzi Moskvou a Teheránom, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov s tým, že obaja boli "skutoční iránski vlastenci, ktorí pevne bránili záujmy svojej krajiny a položili svoje životy v nezištnej službe vlasti.“


Iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli pri páde vrtuľníka, ktorý sa v nedeľu v hustej hmle zrútil v hornatom teréne.

Uviedli to agentúry Reuters and AP s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu a miestne médiá. Neskôr túto informáciu potvrdil aj iránsky viceprezident Mohsen Mansúrí, ktorý na sieti X zverejnil verš z Koránu používaný na vyjadrenie sústrasti.

Najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval Iráncov, aby sa neobávali o vedenie islamskej republiky a ubezpečil ich, že k narušeniu kontinuity práce nedôjde. Vyhlásenie v podobnom duchu neskôr vydala aj iránska vláda, ktorá sa zišla na mimoriadnom zasadnutí.

"Ubezpečujeme verný národ, že cesta služby bude pokračovať s neúnavným duchom ajatolláha Raisiho," uviedla vo vyhlásení.

Po Raísího úmrtí bude iránsky prvý viceprezident Mohammad Mokhber vykonávať povinnosti prezidenta počas 50 dní, kým sa neuskutočnia nové prezidntské voľby, informovala národná vysielacia spoločnosť IRIB.

Štátna televízia uviedla, že vrtuľník narazil na vrchol hory. Úrady nateraz príčinu nehody neoznámili.

Štátna tlačová agentúra IRNA informovala, že Raísí letel vo vrtuľníku vyrobenom v USA - šlo o stroj typu Bell 212.

Záchranné tímy prehľadávali oblasť od nedele popoludnia po tom, ako letoví dispečeri stratili kontakt s posádkou vrtuľníka letiaceho nad provinciou Východný Azerbajdžan a prepravujúceho Raísího, šéfa diplomacie a ďalšími predstaviteľmi.

Do pátrania po vrtuľníku sa zapojila armáda, Revolučné gardy i policajti, ako aj záchranári z Červeného polmesiaca.

Pomoc pri pátraní Iránu ponúkli napríklad Irak, Kuvajt, Katar, Saudská Arábia, Sýria, Rusko, Čína a Turecko, ako aj z Európska únia, ktorá aktivovala svoju službu rýchlej reakcie.

Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul.

Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasnim.

Raísí navštívil provinciu Východný Azerbajdžan severozápade Iránu, aby spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom otvoril projekt priehrady na spoločnej hranici.

Indický premiér Naréndra Módí uviedol, že je "hlboko zarmútený a šokovaný tragickým úmrtím" Ebrahíma Raisího. Prínos zosnulého iránskeho prezidenta k posilneniu vzťahov medzi Naí Dillí a Teheránom "si budeme navždy pamätať", napísal na X (predtým Twitter).

"Úprimnú sústrasť jeho rodine a iránskemu ľudu. India stojí v tomto smutnom čase pri Iráne," uviedol Módí.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro uviedol, že je "šokovaný" smrťou Ebrahíma Raisího, ktorého označil za "príkladného človeka, výnimočného svetového lídra". Zosnulá iránska hlava štátu bola "vynikajúcim človekom, obrancom suverenity svojho ľudu a bezpodmienečným priateľom našej krajiny," napísal na X (predtým Twitter).

"Srdečné objatie z Bolívarskej republiky Venezuela. Ty, Irán, si príkladom dôstojnosti, morálky a odporu," uviedol Maduro.

Ruské veľvyslanectvo v Teheráne vyjadrilo "veľký smútok" nad smrťou prezidenta Iránu, ministra zahraničných vecí a ďalších iránskych predstaviteľov pri havárii vrtuľníka.

"Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám a priateľom obetí, celému iránskemu ľudu a vláde. Prajeme vám trpezlivosť a duševnú silu pri prekonávaní tejto najťažšej tragédie," uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení.

Dodalo, že na znak solidarity s Iránom bude ruská vlajka na veľvyslanectve stiahnutá na pol žrde.

Palestínske hnutie Hamas uviedla, že zdieľa "bolesť a smútok" iránskeho ľudu. Raisí a zosnulí iránski predstavitelia svojim postojmi stáli na strane palestínskeho ľudu vrátane úsilia o zastavenie prebiehajúcej izraelskej vojenskej operácie v Gaze, uvádza sa vo vyhlásení Hamasu.

"Sme presvedčení, že Iránska islamská republika prekoná dôsledky tejto veľkej straty," dodalo sa v ňom.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyjadrli "hlboký zarmútok“ správou o "tragickej smrti" prezidenta Ebrahima Raisího, ministra zahraničných vecí Hosseina Amira-Abdollahiana a ďalších iránskych predstaviteľov pri havárii vrtuľníka.

Raisi a Amir-Abdollahian budú spomínaní ako "skutoční iránski vlastenci, ktorí pevne bránili záujmy svojej krajiny a položili svoje životy v nezištnej službe vlasti," zdôraznil.

Boli to "skutoční, spoľahliví priatelia" Ruska, ktorí zohrali "neoceniteľnú" úlohu pri posilňovaní vzťahov medzi Moskvou a Teheránom, dodal Lavrov.

"Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám a priateľom obetí, ako aj všetkým priateľským obyvateľom Iránu. V tejto hodine smútku sú naše myšlienky a srdcia s vami," uviedol minister zahraničných vecí.

Irán potvrdil nepriame rozhovory s USA

Irán potvrdil nepriame rozhovory so svojím úhlavným nepriateľom - Spojenými štátmi - v Ománe. A to aj napriek tomu, že obe krajiny nemajú medzi sebou nadviazané priame diplomatické vzťahy, informovali v nedeľu tamojšie médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Washington a Teherán sú už dlho v ostrom rozpore, pričom napätie sa týka najmä sporného iránskeho jadrového programu, ktoré ešte vystupňovala vojna v Pásme Gazy medzi ich spojencami Izraelom a Hamasom.

Americký portál Axios v piatok informoval, že predstavitelia USA a Iránu nepriamo rokovali v Ománe o tom, ako zabrániť eskalácii regionálnych konfliktov. Iránska tlačová agentúra IRNA v sobotu neskoro večer uviedla, že zástupca Teheránu pri OSN potvrdil tieto rokovania.

Podľa jeho slov nešlo o prvé a ani posledné rokovania tohto typu, miesto a čas však nespresnil. Rokovania sa uskutočnili po tom, ako Irán 13.-14. apríla podnikol bezprecedentný útok dronmi a raketami na Izrael, spojenca Spojených štátov. Išlo o reakciu na útok na iránsky konzulát v Sýrii, z ktorého Teherán viní práve Izrael.

V druhej polovici apríla priniesli iránske médiá informácie, že Irán je v kontakte so Spojenými štátmi s cieľom obnoviť rokovania o jadrovej dohode. Jadrová dohoda z roku 2015 zaviedla pre Irán prísne limity na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch, no aj munícia v jadrových hlaviciach.

Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie proti Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty na čele s vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.


Zdroj: tvnoviny.sk / rt.com / bleskovky.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.