VIDEO: Islamistická teroristická skupina Haját Tahrír aš-Šám napojená na al-Káidu zaútočila v Sýrii na vládou kontrolované územie. Militanti obsadili letisko v Aleppe i mestá v okolí. Sýrske a ruské lietadlá bombardovali ich pozície. Irán hovorí o teroristickej ofenzíve a „americko-sionistickom“ sprisahaní, ktorého účelom je v spolupráci s teroristami zaútočiť proti Asadovej vláde, ktorá podporuje palestínsku otázku. Sýrsky prezident prisľúbil, že jeho krajina porazí všetkých teroristov aj ich podporovateľov
Povstalci pod vedením islamistickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Ide o najväčšiu ofenzívu proti sýrskej vláde podporovanej Ruskom a Iránom od roku 2020. Rusko označila tento vývoj za „útok na suverenitu Sýrie v regióne“ a vyzvala Damask, aby tam „čo najskôr obnovil poriadok“. Útok sa uskutočnil bezprostredne po tom, ako Izrael uzavrel dohodu o prímerí s Hizballáhom v Libanone.
Islamistickí extrémisti podporovaní USA a Izraelom obsadili v sobotu počas celodennej ofenzívy civilné letisko v meste Allepo na severozápade krajiny, ako aj kľúčové mestá v susedných provinciách Idlib a Hamá.
Islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a jej spojenci prevzali kontrolu nad medzinárodným letiskom na okraji Aleppa po tom, ako sa odtiaľ stiahli vládne sily, uviedlo prozápadné Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), podľa ktorého sa takéhoto objektu povstalci zmocnili po prvý raz.
Centrum, ktoré monitoruje občiansku vojnu v Sýrii, dodalo, že povstalci tiež postúpili v provinciách Hamá a Idlib, kde ovládli "desiatky strategických miest bez odporu".
SOHR predtým podľa agentúry DPA hlásilo najmenej 16 obetí sobotňajšieho náletu v centre Aleppa, prvého od vstupu povstalcov do tohto druhého najväčšieho mesta v Sýrii. Vzdušný útok pravdepodobne uskutočnili ruské lietadlá, dodalo centrum. Rusko v sýrskej vojne podporuje jednotky vlády prezidenta Bašára Asada.
Povstalci pod vedením HTS spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Boje si odvtedy podľa SOHR vyžiadali najmenej 327 životov.
Sýrskej vláde v sobotu vyjadrili podporu ministri zahraničných vecí Iránu a Ruska Abbás Arákčí a Sergej Lavrov. Arákčí podľa iránskych médií v telefonáte povedal, že útoky sýrskych povstalcov sú súčasťou izraelsko-amerického plánu na destabilizáciu regiónu. Ministri sa podľa Moskvy zhodli na potrebe zintenzívniť spoločné úsilie o stabilizáciu situácie v Sýrii, informovala agentúra Reuters. Lavrov predtým hovoril o Sýrii aj s tureckým rezortným partnerom Hakanom Fidanom.
Sýrski povstalci tvrdia, že sa im podarilo dobyť mesto Maarat an-Numan a prevziať kontrolu nad celou provinciou Idlib, ktorá sa nachádza na severozápade a hraničí s Tureckom. Agentúre Reuters to povedali zdroje blízke povstalcom.
Maarat an-Numan leží na ceste spájajúcej Hamá s mestom Halab (bývalé Aleppo), ktoré povstalci tiež z veľkej časti ovládli. Tisíce civilných áut opúšťajú Halab po hlavnej trase, ktorá je stále pod kontrolou sýrskej vlády.
Vozidlá väčšinou smerovali do prístavného mesta Latakia a do mesta Salamis v strednej Sýrii. Hlavná diaľnica z Damasku do Halabu je uzavretá.
Bašár Asad: Sýria porazí všetkých teroristov a ich podporovateľov
Sýrsky prezident Bašár Asad v sobotu po tom, čo povstalci obsadili niekoľko miest a kontrolovali väčšinu druhého najväčšieho sýrskeho mesta Aleppo, vyhlásil, že jeho krajina dokáže poraziť "všetkých teroristov a ich podporovateľov".
"Sýria naďalej bráni svoju stabilitu a územnú celistvosť pred všetkými teroristami a ich podporovateľmi a je schopná s pomocou svojich spojencov a priateľov ich poraziť a zlikvidovať, bez ohľadu na to, aké intenzívne sú ich teroristické útoky," povedal Asad podľa oznámenia svojho úradu počas telefonátu so svojím náprotivkom zo Spojených arabských emirátov šejkom Muhammadom bin Zájidom Ál Nahjánom.
Sýrska armáda v sobotu podľa agentúry Reuters oznámila "dočasné stiahnutie jednotiek" z Halabu, aby pripravila protiofenzívu proti silám, ktoré ho obsadili. Uviedla, že stiahnutie je súčasťou preskupenia síl pred príchodom posíl na začatie protiofenzívy. Armáda dodala, že v posledných dňoch boli v Halabe a Idlibe v prudkých bojoch s povstalcami zabité alebo zranené desiatky vojakov.
"Veľký počet teroristov a množstvo bojových frontov prinútili naše ozbrojené sily uskutočniť operáciu redislokácie zameranú na posilnenie obranných línií s cieľom absorbovať útok, zachovať životy civilistov a vojakov a pripraviť sa na protiútok," uviedla armáda.
Vyhlásenie armády je podľa agentúry Reuters jej prvým verejným priznaním, že povstalci vedení islamistickou organizáciou HTS nečakane vstúpili do Halabu, ktorý kontrolujú vládne sily.
Džihádistická sunnitská povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS - Organizácia pre oslobodenia Levanty) a spojenecké frakcie podporované Tureckom podľa SOHR prevzali kontrolu nad väčšinou mesta, vládnych budov a väzníc.
Ide pritom o najväčšiu ofenzívu proti sýrskej vláde podporovanej Ruskom a Iránom za posledné roky a o prvý prípad, keď sa povstalci bojujúci proti silám prezidenta dostali do Aleppa, odkedy ich v roku 2016 odtiaľ vytlačila armáda. Tamojšie letisko a všetky cesty vedúce do mesta uzavreli.
Džihádistom sa podarilo od sýrskych vládnych jednotiek dobyť strategické mesto Sarákib. O kontrolu nad týmto mestom na severozápade Sýrie obe strany bojovali.
Agentúra AFP informovala, že k situácii v Sýrii sa v sobotu vyjadril aj iracký premiér Muhammad Šijá Súdání. Ten podľa svojej kancelárie sýrskemu prezidentovi povedal, že "bezpečnosť a stabilita Sýrie sú úzko späté s bezpečnosťou Iraku a zohrávajú kľúčovú úlohu v bezpečnosti regiónu a v úsilí o nastolenie stability na Blízkom východe".
Sýria proti džihádistom letecky zaútočila
Sýria podnikla letecký útok na motorizovanú kolónu teroristov v severozápadnej provincii Aleppo, informovala v sobotu ruskú agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje. Agentúra zverejnila letecké zábery, na ktorých je nálet vidieť.
Úder bol nariadený v reakcii na nečakaný protiútok, ktorý militanti v stredu podnikli proti sýrskym jednotkám. Haját Tahrír aš-Šám (HTS), teroristická skupina predtým známa ako Džabhat al-Nusra a napojená na al-Kájdu, zaútočila v stredu na vládou kontrolované územie na severe krajiny spolu so súborom spojeneckých milícií, čím porušila krehké prímerie sprostredkované Ruskom a Tureckom v roku 2020.
Na krátkom čiernobielom klipe je vidieť kolónu vozidiel, ktorá sa pohybuje po ceste otvoreným terénom. Skupinu potom zachváti séria silných výbuchov, pričom oheň a dym stúpajú vysoko do vzduchu. Nie je jasné, aké typy ťažkej techniky mali džihádisti k dispozícii, keďže vozidlá sú na videu sotva rozoznateľné.
Sýrsky bezpečnostný zdroj pre agentúru RIA uviedol, že kolóna pozostávala z ťažkej výzbroje, ktorú teroristi plánovali použiť pri ofenzíve na mesto Tel Rifát, ktoré sa nachádza približne 35 kilometrov severne od provinčného hlavného mesta Aleppo.
RIA predtým zverejnila ďalšie video, na ktorom je vidieť úder na rôzne objekty, ktoré údajne obsadili džihádisti. Cieľom útokov bolo zabrániť teroristom v ďalšej ofenzíve na Aleppo z provincie Idlib, ktorá po sýrskom konflikte zostala mimo kontroly Damasku.
Na pomoc prichádza ruská armáda
Ruské lietadlá tiež podnikli sériu útokov proti teroristom po prekvapivej ofenzíve. Pri náletoch bolo zabitých viac ako 400 džihádistov, uviedla v piatok ruská armáda.
Rusi tam zaútočili zo vzduchu prvýkrát od roku 2016, informujú tlačové agentúry. Väčšinu mesta už obsadili džihádisti a povstalci, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na exilovú Sýrsku organizáciu pre ľudské práva (SOHR).
Allepo je druhé najväčšie mesto v Sýrii. Bombardovanie sa zameralo aj na mestá a dediny, ktoré povstalci obsadili pri nečakanom prechode zo svojej opozičnej enklávy do mesta.
Spojenecké povstalecké frakcie predtým prevzali kontrolu nad väčšinou mesta Allepo, vládnymi budovami a väznicami, uviedlo SOHR. Tá má sídlo v Británii a tvrdí, že má v Sýrii rozsiahlu sieť zdrojov.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) ešte v piatok uviedlo, že džihádistom sa podarilo od sýrskych vládnych jednotiek dobyť strategické mesto Sarákib, ktoré má strategickú polohu v sýrskej provincii Idlíb a jeho dobytie má veľký význam pre sýrskych vzbúrencov a ich spojencov preto, že "zabráni (Asadovmu) režimu z postupu na Aleppo", dodáva SOHR.
Sýrska arabská armáda uviedla, že spoločné letecké údery spôsobili militantom ničivé straty.
Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a ich spojenci tvrdia, že sa zmocnili približne 400 km2 územia, pričom vo štvrtok dosiahli okrajové časti mesta Aleppo, informovala v piatok turecká tlačová agentúra Anadolu. Tvrdia tiež, že od sýrskej armády získali niektoré ťažké zbrane a vojenskú techniku. Podľa OSN pri útoku teroristov od stredy zahynuli desiatky civilistov.
Rusko označila tento vývoj za „útok na suverenitu Sýrie v regióne“ a vyzvala Damask, aby tam „čo najskôr obnovil poriadok“. Irán označil teroristickú ofenzívu za „americko-sionistické“ sprisahanie a naznačil, že USA a Izrael využívajú HTS ako svojich zástupcov, aby zasadili úder Asadovej vláde, ktorá podporuje palestínsku otázku.
Americko-sionistické sprisahanie proti Sýrii
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Aragčí vyhlásil, že za obnovenie salafistického terorizmu v Sýrii sú zodpovedné USA a Izrael, a dodal, že Teherán podporí úsilie vlády v Damasku zamerané na zastavenie prebiehajúcej džihádistickej ofenzívy.
V piatkovom telefonickom rozhovore so svojím sýrskym náprotivkom Bassámom as-Sabbaghom označil Araghčí ofenzívu za „americko-sionistické“ sprisahanie. Podľa iránskej televízie PressTV Aragčí poznamenal, že útok sa uskutočnil bezprostredne po tom, ako Izrael uzavrel dohodu o prímerí s Hizballáhom v Libanone, čo naznačuje, že Washington a Západný Jeruzalem využívajú HTS ako svojich zástupcov aby zasadili úder sýrskej vláde, ktorá podporuje palestínsku otázku.
Aragčí povedal al-Sabbaghovi, že Irán naďalej podporuje „sýrsku vládu, národ a armádu v boji proti terorizmu a ochrane regionálnej bezpečnosti a stability“.
Pred prijatím svojho súčasného názvu v roku 2017 bola hnutie Haját Tahrír aš-Šám známe ako Džabhat al-Nusra. Táto teroristická skupina, ktorú nepriamo vyzbrojovali USA a údajne podporovalo Turecko, bola počas sýrskej občianskej vojny jednou z hlavných frakcií, ktoré sa stavali proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko zasiahlo do konfliktu v roku 2015 a pomohlo Damasku získať späť veľkú časť krajiny od Džabhat al-Nusra, Islamského štátu a desiatok ozbrojených skupín podporovaných USA, ktoré Washington považuje za „umiernených povstalcov“.
Kľúčovú úlohu pri pomoci sýrskej vláde pri zadržiavaní džihádistov zohral aj Irán, ktorého Islamské revolučné gardy poskytli zbrane a výcvik sýrskej armáde a vyslali tisíce vojenských poradcov a dobrovoľníkov na pomoc Asadovým silám na bojisku.
Spojenectvo USA s Al-Káidou
Zatiaľ čo USA viedli vojnu proti islamistickým extrémistomv Sýrii, otvorene podporovali iné protiasadovské milície a tajne podporovali džihádistické skupiny. Napriek tomu, že Washington v roku 2013 vypísal odmenu 10 miliónov dolárov na hlavu veliteľa Al-Káidy v Sýrii, súčasný poradca pre národnú bezpečnosť USA a vtedajší pracovník ministerstva zahraničných vecí Jake Sullivan niekoľko mesiacov predtým napísal ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej list, v ktorom vysvetlil, že „AQ [Al-Káida] je v Sýrii na našej strane“.
Sýrsky veliteľ Al-Káidy Abu Mohammad al-Jolani v roku 2016 prerušil väzby s organizáciou a prešiel do čela Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Bývalý osobitný zástupca USA pre angažovanosť v Sýrii James Jeffrey v rozhovore v roku 2021 označil HTS za „prínos“ pre americkú stratégiu v Sýrii a povedal, že podpora džihádistického veliteľa je „najmenej zlou možnosťou“, ako udržať Idlib mimo kontroly sýrskej vlády.
Hoci USA oficiálne považujú al-Džoláního za „špeciálne označeného globálneho teroristu“ a jeho skupinu zapojili do množstva prípadov porušovania ľudských práv, al-Džolání trvá na tom, že HTS „nepredstavuje hrozbu“ pre západné záujmy.
Zdroj: ta3.com / topky.sk / rt.com (1), (2) / InfoVojna