...

VIDEO: Ján Baránek o víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, ktoré je podľa neho začiatkom porážky neoliberálov v kultúrnej vojne proti progresivizmu, zásadným posolstvom Európe, ale aj odkazom pre celý Západ & Slovensko


Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek v rozhovoe pre reláciu Diskusia na palete komentoval výsledok prezidentských volieb, ktoré sa v USA konali 5. novembra 2024.


Moderátor Pavel Kapusta v úvodnej otázke konštatoval, že okrem Kamaly Harrisovej boli porazenými vo voľbách médiá, ktoré sa stavali otvorene proti Donaldovi Trumpovi. Prieskumy, ktoré si objednávali, tvrdili, že súboj medzi kandidátmi bude veľmi tesný, no napokon Trump vyhral s veľkým náskokom.

Baránek však poznamenal, že dve hlavné liberálne a probidenovsky orientované médiá - Washington Post a New York Times už pred voľbami pochopili beznádejnú situáciu Trumpovej protikandidátky a prestali podporovať Harrisovú. Podobne sa začal správať šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Tiež upozornil, že tesne pred voľbami sa Harrisová vytratila z verejného priestoru, čo bol podľa neho dôkaz paniky demokratov, ktorí začali prehodnocovať svoju stratégiu. Fyzický náskok Trumpa bol v skutočnosti už taký veľký, že voľby sa nedali zmanipulovať tak, aby sa dal úplne zvrátiť výsledok v jeho neprospech.

Pripomenul, že okrem postu prezidenta republikáni ovládli obidve komory Kongresu, z jedenástich postov guvernérov štátov získali osem a ovládli aj Najvyšší súd. Konzervatívci tak získali doslova všetko, z čoho u liberálov nastalo zdesenie. Trump má prichystaných 14.000 úradníkov, ktorých ide okamžite vymeniť, pripravuje vypovedanie Parížskej klimatickej dohody a ďalšie kroky, ktoré za prezidenta Joea Bidena presadzoval Deep state.

Občianska vojna, ktorú po voľbách predpovedali niektorí politickí analytici, sa podľa neho neukazuje reálnou, hoci americká spoločnosť je do určitej miery rozdelená. Tá by nastala v prípade, že by voľby sfalšovali a Trumpa by vyhlásili za porazeného. Trumpa totiž podporujú obrovské masy ľudí, ktoré by sa proti tomu búrili. Baránek je zvedavý, čo bude nasledovať po vyhlásení rozsudku nad Trumpom v prípade, ktorý bol zjavnou snahou o jeho účelovú kriminalizáciu.

Často dostáva otázku, či Trumpovi po voľbách nehrozí ďalší atentát. V prípade prezidentovej vraždy by ho v úrade nahradil viceprezident, ktorý je rovnako radikálny ako Trump, čiže tým by objednávatelia prípadného atentátu nedosiahli svoj cieľ. Analytik prirovnal Trumpa k niekdajšiemu úspešnému americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi, ktorý mal imidž “kovboja” a tešil sa obrovskej podpore obyvateľstva.

Zvolenie Trumpa označil aj za odkaz pre západný svet i Slovensko, že zástancovia tradičných hodnôt odmietajúci neoliberalizmus začínajú vyhrávať kultúrnu vojnu. Trump podľa jeho slov vyrazil z rúk liberálom, propagujúcim zvrátené ideológie, z rúk veľmi silné zbrane. Trump však bude tvrdo obhajovať ekonomické záujmy svojej krajiny, v dôsledku čoho Baránek nevylučuje vypuknutie obchodnej vojny medzi USA a EÚ. V otázke rýchleho skončenia vojny na Ukrajine v súvislosti so zvolením Trumpa nie je veľkým optimistom.

Viac vo videu:

 

Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

 

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.