VIDEO: Jordánsky kráľ Abdalláh II. vyzval na okamžité ukončenie vojny v Gaze a odsúdil globálne ticho o utrpení Palestínčanov. „Odkaz, ktorý arabský svet počuje, je hlasný a jasný: na životoch Palestínčanov záleží menej ako na tých izraelských,“ vyhlásil
Hlavy štátov a vlád USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a Talianska medzitým opätovne potvrdili svoju podporu sionistickému Izraelu a jeho právu „brániť sa proti terorizmu“.
Regionálny a medzinárodný summit o budúcnosti palestínskej otázky v Káhire sa v sobotu skončil bez spoločného vyhlásenia. Zatiaľ čo lídri arabských krajín na schôdzke vyzvali na okamžité ukončenie izraelskej ofenzívy, západní predstavitelia väčšinou hovorili o skromnejších cieľoch, napríklad o humanitárnej pomoci pre civilistov.
Predseda Európskej rady Charles Michel povedal, že hlavným cieľom summitu v Káhire je "počúvať jeden druhého". Zdôraznil potrebu spolupráce v oblasti humanitárnej situácie a palestínsko-izraelského mierového procesu. Podľa jeho slov je potrebné zabrániť ďalšej eskalácii.
Francúzsko vyzvalo na vytvorenie humanitárneho koridoru do Gazy, ktorý by mohol viesť k prímeriu. Británia a Nemecko požiadali izraelskú armádu, aby prejavila zdržanlivosť. Taliansko zdôraznilo, že je dôležité vyhnúť sa eskalácii konfliktu.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v úvodnom prejave uviedol, že cieľom stretnutia by malo byť "dosiahnutie plánu na ukončenie súčasnej humanitárnej tragédie a oživenie mierového procesu".
Jordánsky kráľ Abdalláh II. vyzval na "okamžité ukončenie vojny v Gaze" a odsúdil "globálne ticho" o utrpení Palestínčanov. "Odkaz, ktorý arabský svet počuje, je hlasný a jasný: na životoch Palestínčanov záleží menej ako na tých izraelských," uviedol. Dodal, že je pobúrený a zarmútený násilnosťami páchanými na nevinných civilistoch v Gaze, na Západnom brehu okupovanom Izraelom a v Izraeli.
Viac vo videu:
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás na summite vyhlásil, že Palestínčania nebudú vysídlení ani vyhnaní zo svojho územia. "Neodídeme, neodídeme," povedal na summite. Vyzval tiež na usporiadanie medzinárodného mierového summitu, píše agentúra AP.
Spojené štáty, najbližší spojenec Izraela a dôležitý hráč vo všetkých mierových snahách v regióne Blízkeho východu, vyslali na schôdzku v Egypte zástupcu svojho veľvyslanectva v Káhire, ktorý však nevystúpil s prejavom. Izrael svojho predstaviteľa na stretnutie v Egypte neposlal.
Na summite vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý opätovne vyzval na na humanitárne prímerie v konflikte. Pásmo Gazy s 2,4 miliónmi obyvateľov podľa jeho slov zažíva "humanitárnu katastrofu".
Krvavý konflikt medzi Izraelom a Hamasom vypukol po tom, čo palestínski militanti 7. októbra prenikli na územie Izraela a zabili vyše 1400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael na útok reagoval rozsiahlym bombardovaním pásma Gazy, po ktorom doposiaľ tamojšie úrady hlásili viac ako 4300 obetí.
Izraelská armáda prisľúbila, že zničí hnutie Hamas a chystá sa na spustenie pozemnej ofenzívy do pásma Gazy.
Biden sa mal v stredu v jordánskom Ammáne stretnúť s jordánskym kráľom Abdalláhom II., egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Minulý utorok pri výbuchu v nemocnici v Gaze zahynuli podľa palestínskych úradov stovky Palestínčanov. Z útoku sa vzájomne obviňujú izraelskí a palestínski predstavitelia.
Jordánsko následne zrušilo summit, na ktorom sa mal stretnúť Joe Biden s egyptskými a palestínskymi predstaviteľmi. Americký prezident dnes priletel do Izraela, kde sľúbil solidaritu vo vojne proti hnutiu Hamas.
Biden hovoril o vojne v pásme Gazy so západnými spojencami
Americký prezident Joe Biden v nedeľu telefonicky hovoril o vojne medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v pásme Gazy s lídrami šiestich západných mocností. Oznámil to Biely dom, informovali agentúry DPA a AFP.
Hlavy štátov a vlád USA, Kanady, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a Talianska opätovne potvrdili svoju podporu Izraelu a jeho právu „brániť sa proti terorizmu“.
Zároveň vyzvali na „dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva vrátane ochrany civilného obyvateľstva,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Lídri privítali správy o prvých konvojoch s humanitárnou pomocou, ktoré sa cez víkend dostali do Izraelom blokovaného pásma Gazy, ako aj prepustení prvých dvoch rukojemníkov.
Zaviazali sa, že budú pokračovať v koordinácii s partnermi v regióne, aby sa zabezpečil trvalý a bezpečný prístup civilistov k potravinám, vode, lekárskej starostlivosti a iným formám pomoci.
S partnermi v regióne chcú tiež pokračovať v diplomatickom úsilí s cieľom zabrániť rozšíreniu konfliktu a pracovať na politickom riešení a trvalom mieri na Blízkom východe.
Podľa Bieleho domu Biden v nedeľu separátne hovoril o vojne medzi Izraelom a Hamasom aj s izraelským premiérom Banjaminom Netanjahuom a pápežom Františkom.
OSN: Do pásma Gazy dorazil druhý konvoj s humanitárnou pomocou
Do pásma Gazy vstúpil v nedeľu z Egypta cez hraničný priechod Rafah konvoj 14 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou. Na sociálnej sieti X to oznámil námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths, informovali svetové agentúry.
"Ďalší malý záblesk nádeje pre milióny ľudí, ktorí súrne potrebujú humanitárnu pomoc. Potrebujú však viac, oveľa viac," uviedol Griffiths.
Poďakoval sa humanitárnym pracovníkom na palestínskej strane hranice, ktorí napriek rizikám okamžite začali vykladať tovar. „Skutoční hrdinovia. Aj oni potrebujú ochranu," konštatoval Griffiths.
Ide o druhú dodávku pomoci do pásma Gazy, ktoré Izrael začal blokovať pred dvoma týždňami po tom, čo palestínske militantné hnutie Hamas odtiaľ uskutočnilo bezprecedentný útok na územie židovského štátu. V sobotu prekročilo hranicu v Rafahu 20 kamiónov.
Medzinárodné humanitárne organizácie vyzvali na okamžitý a nepretržitý prísun pomoci do pásma Gazy, kde chýbajú najmä potraviny, palivo a voda. Podľa OSN je na pokrytie naliehavých potrieb nevyhnutné, aby sa tam dostalo najmenej 100 nákladných áut denne.
Zdroj: cas.sk / tvnoviny.sk (1), (2) / InfoVojna / reuters.com / YouTube