...

VIDEO: Jorge Mario Bergoglio alias pápež František vyhlásil, že Ukrajina by mala vztýčiť bielu vlajku. „Nikdy!“, reaguje Zelenského režim v Kyjeve


"Slovo vyjednávať je odvážne slovo. Keď vidíte, že ste porazení, že sa veci nevyvíjajú dobre, musíte mať odvahu vyjednávať," vyhlásil ďalej František.


Pápež František v rozhovore pre švajčiarsku televíznu stanicu, ktorý má byť odvysielaný neskôr tento mesiac uviedol, že Kyjev "by mal mať odvahu vztýčiť bielu vlajku". Úryvok z neho však bol zverejnený už v sobotu.

V rozhovore sa Františka pýtali na jeho postoj k diskusii medzi tými, ktorí tvrdia, že Ukrajina by sa mala vzdať, keďže nebola schopná odraziť ruské sily, a tými, ktorí tvrdia, že by to legitimizovalo kroky najsilnejšej strany. Novinár, ktorý viedol rozhovor, v otázke použil výraz "biela vlajka".

"Na inom mieste v rozhovore sa hovorí o inej situácii konfliktu, ale s odkazom na akúkoľvek vojnovú situáciu, pápež jasne povedal: 'Rokovania nikdy nie sú kapituláciou,'" povedal Bruni o rozhovore Františka, ktorý viedol Lorenzo Bucella pre švajčiarsku televíziu RTS.

V rozhovore, celé znenie ktorého vzápätí zverejnil portál Vatican News, sa Buccella pápeža pýta: "Na Ukrajine niektorí vyzývajú na odvahu vzdať sa, na bielu vlajku. Podľa iných by to však legalizovalo silnejšiu stranu. Čo si o tom myslíte?"

"Je to jedna z interpretácií, to je pravda," povedal František podľa predbežného prepisu rozhovoru a čiastočného videozáznamu, ktorý v sobotu získala Reuters. "Myslím si však, že najsilnejší je ten, kto sa pozrie na situáciu, myslí na ľudí, má odvahu vyvesiť bielu vlajku a vyjednáva," povedal František a dodal, že rokovania by sa mali uskutočniť s pomocou medzinárodných mocností.

"Slovo vyjednávať je odvážne slovo. Keď vidíte, že ste porazení, že sa veci nevyvíjajú dobre, musíte mať odvahu vyjednávať," vyhlásil ďalej František.

Viac vo videu:

Na pápežove vyjadrenia reagoval po kritike v nedeľu aj Vatikán, podľa ktorého František nežiada Ukrajinu, aby sa vzdala. Vyzýva skôr na prímerie a odvahu na rokovania, uviedol hovorca Vatikánu Matteo Bruni, ktorý sa snažil upokojiť hystériu Západu a proukrajinských vojnových štváčov.

"Pápežova nádej je a zostáva taká, akú v týchto rokoch vždy opakoval a nedávno zopakoval aj pri druhom výročí konfliktu: 'Ako opätovne vyjadrujem svoju hlbokú náklonnosť k zmučenému ukrajinskému ľudu a modlím sa za všetkých, predovšetkým za množstvo nevinných obetí, tak prosím, aby sa našlo kúsok ľudskosti, ktorá by umožnila vytvorenie podmienok pre diplomatické riešenie pri hľadaní spravodlivého a trvalého mieru,'" vysvetlil podľa agentúry ANSA Bruni.

Ukrajina v nedeľu kritizovala výzvu pápeža Františka na vyjedávanie s Ruskom dva roky po začiatku vojenskej invázie Moskvy s tým, že sa "nikdy nevzdá".

"Naša vlajka je žlto-modrá. Toto je vlajka, s ktorou žijeme, zomierame a víťazíme. Nikdy nevztýčime žiadne iné vlajky," napísal na sociálnych sieťach ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Kuleba zároveň vyzval Svätú stolicu, aby "neopakovala historické chyby", pričom v súvislosti s bielou vlajkou poukázal na "stratégiu Vatikánu z prvej polovice dvadsiateho storočia".

Šéf ukrajinskej diplomacie tiež pozval Františka na návštevu Ukrajiny, ktorá by podľa jeho slov bola prejavom podpory pre všetkých ukrajinských kresťanov.

Pápežove slová kritizoval v nedeľu aj militantný vojnový štváč poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, všíma si agentúra AP. "A čo tak, pre vyváženosť, povzbudiť (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby mal odvahu stiahnuť svoju armádu z Ukrajiny? Mier by nastal okamžite bez potreby rokovaní," napísal v príspevku na sociálnej sieti.

Sikorski ako poslanec Európskeho parlamentu v roku 2022 v ukrajinskej televízii vyzval USA a Spojené kráľovstvo, aby odovzdali Ukrajine jadrové hlavice na obranu pred Ruskom. Moskva podľa neho porušilo podmienky Budapeštianskeho memoranda tým, že odmietlo rešpektovať územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny, takže jadrové zbrane by sa mali podľa jeho slov Kyjevu vrátiť, aj keď sa ich Ukrajinci dobrovoľne zbavili.

„Sikorski vyvoláva jadrový konflikt v strede Európy. Nemyslí ani na budúcnosť Ukrajiny, ani na budúcnosť Poľska. Ak sa jeho návrhy naplnia, tieto krajiny prestanú existovať, ako aj Európa. Sikorski a podobní sú dôvodom, prečo Ukrajina musí byť nielen oslobodená od nacistickej ideológie, ale musí byť aj demilitarizovaná, čím sa zabezpečí štatút krajiny bez jadrových zbraní," vyhlásil vtedy v reakcii predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Viačeslav Volodin a zároveň varoval, že takí ľudia, ako je Sikorski, spôsobia v Európe ešte väčšie problémy. Odporučil, aby bol Sikorski prinútený podstúpiť psychiatrické vyšetrenie a zavretý vo svojom dome.

Manželkou poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského je americká novinárka a spisovateľka Anne Applebaumová, ktorá píše pre časopis Atlantic a na Univerzite Johnsa Hopkinsa vedie program Arena zameraný na dezinformácie a propagandu v 21. storočí. Pôsobila ako komentátorka novín Washington Post a zástupkyňa šéfredaktora časopisu Spectator. Na svetových univerzitách prednášala o americkej, britskej a európskej politike. Problematike východnej Európy a Ruska sa venuje od roku 1989, keď pre časopis Economist v Poľsku mapovala pád komunizmu.

 

Zdroj: hnonline.sk / postoj.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.