VIDEO: Kandidát na prezidenta Štefan Harabin sa v Nitre stretol s vedením Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorí upozornili, že nadnárodné obchodné reťazce si v krajinách bývalého východného bloku dovoľujú to, čo si v Nemecku alebo v Rakúsku nedovolia
Exminister spravodlivosti SR a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin spustil prezidentskú kampaň návštevou pekáresnkého závodu, kde sa stretol s predstaviteľmi a zamestnancami Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Slovenskej republiky na čele s predsedom predstavenstva Ing. Milanom Lapšanským a zapojil sa aj do výrobného procesu vianočky.
Staronový kandidát na slovenskú hlavu štátu rozhodne nezaháľa. Štefan Harabin len pár mesiacov pred prezidentskými voľbami kampaňuje v plnom prúde. Pri jeho poslednej návšteve Nitry, pri ktorej sa stretol s vedením Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Slovenskej republiky, sa neváhal zašpiniť, obliekol si pekárenský mundúr a pustil sa do práce.
Jeden z kandidátov na prezidenta sa s vedením zväzu neváhal pustiť ani do debaty o aktuálnej situácii na Slovensku. „Štefan Harabin oboznámil prítomných s dôvodmi, prečo sa rozhodol kandidovať do najvyššej štátnej funkcie, krátko prezentoval svoj volebný program a zdôraznil svoje programové ciele. V priebehu živej diskusie účastníci stretnutia sa venovali viacerým aktuálnym témam, situácii v slovenskom hospodárstve a výrobnej sfére,“ napísal Harabinov volebný tím.
Počas svojej návštevy ho dokonca oboznámili s postupmi vo výrobe. Zašpinil si ruky a asistoval pri pečení dvojfarebnej vianočky či dokonca obsluhoval výrobné stroje. Samozrejme, to všetko za dodržiavania najvyšších hygienických štandardov. Oblečený v bielom plášti so sieťkou na hlave, tak, ako sa na správneho pekára patrí.
Harabin však neprišiel len pracovať. Počas svojej návštevy prebrali témy problémov s odvodmi, príplatkoch za nočnú prácu či dokonca o problematike dovozu ukrajinskej pšenice na Slovensko. Zaoberali sa aj témou pôsobenia zahraničných investorov na Slovensku.
„Zdôraznili, že to, čo si obchodné reťazce dovoľujú v krajinách bývalého východného bloku, si nemôžu dovoliť, napríklad, v Nemecku, alebo v Rakúsku. Podčiarkli, že práve preto existujú také cenové rozdiely, keď si ľudia rovnaký tovar v Rakúsku môžu kúpiť za nižšie ceny, ako na Slovensku. Spomenuli niektoré nekalé praktiky podnikov, hlavne, listing a celú radu tzv. bonusov – napríklad, reklamné, medzinárodné, narodeninové, dokladanie tovaru v obchode a iné,“ uviedli.
Štefan Harabin podľa portálu Extraplus oboznámil prítomných s dôvodmi, prečo sa rozhodol kandidovať do najvyššej štátnej funkcie, krátko prezentoval svoj volebný program a zdôraznil svoje programové ciele. V priebehu živej diskusie účastníci stretnutia sa venovali viacerým aktuálnym témam, situácii v slovenskom hospodárstve a výrobnej sfére. Analyzovali výrobné náklady slovenských spoločností, ktoré, ako konštatovali, často tvoria až 40 až 50 % všetkých pracovných nákladov podnikov.
Účastníci stretnutia si posvietili na pozitívne a negatívne momenty prácezamestnancov výrobných podnikov v nočných hodinách a v dňoch pracovného pokoja. Zaoberali sa otázkami vyriešenia problémov s odvodmi, hovorili o potrebe bonifikácie odvodov, týkajúcich sa času práce v nočných hodinách a v dňoch pracovného pokoja, spomenuli skúsenosti v štátoch, kde praktizujú nulové odvody vo vyše uvedenej dobe.
Štefan Harabin a hostitelia sa venovali aj problematike dovozu ukrajinskej pšenice na Slovensko a do členských štátov Európskej únie. Predstavitelia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Slovenskej republiky zdôraznili, že nemajú námietky voči kvalite ukrajinskej pšenice, ale, na druhej strane, v súvislosti s jej dovozom vznikajú veľké problémy pre slovenské podniky a to, hlavne, kvôli nízkej cene ukrajinských výrobkov.
Poukázali na to, že Slovensko ročne vyprodukuje 2 milióny ton pšenice, z toho 600-tisíc – pre potreby potravinárskej výroby. Vysvetlili, že Slovensko nepotrebuje ukrajinskú pšenicu, pretože by to narušilo vertikálu pestovateľov, mlynárov a pekárov. Dovoz by zapríčinil vážne rizika a ohrozil existenciu producentov v uvedenej vertikále. Podotkli, že navyše existujú na trhu aj nekalé praktiky s obchodom s múkou, hlavne s tou, ktorá sa dováža z Poľska.
Viac vo videu:
Zdroj: topky.sk / YouTube Štefan Harabin / InfoVojna