...

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel. Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír Solák a riaditeľ policajnej inšpekcie Branislav Zurian popísali podrobnú časovú os prípadu


Policajný prezident Ľubomír Solák a šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislav Zurian po zasadnutí Výboru pre obranu a bezpečnosť informovali o dvoch rôznych verziách – jednu uviedla o čine dvojica policajtov, ktorá zasahovala na mieste, druhú zistil po šetrení policajnej inšpekcie.


Pri vyšetrovaní prípadu košického policajta obvineného zo zabitia zaistenej osoby sa pracuje s viacerými verziami motívu útoku. Po zasadnutí Výboru pre obranu a bezpečnosť to povedal šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislav Zurian. Priblížil, že k útoku na zaistenú osobu došlo v sanitárnej miestnosti obchodného domu. Prítomný bol aj ďalší policajt, ktorý zatiaľ nebol obvinený. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) zdôraznil, že zodpovednosť za skutok sa vyvodí.

Policajný prezident Ľubomír Solák a Zurian po výbore informovali o dvoch rôznych verziách – jednu uviedla o čine dvojica policajtov, ktorá zasahovala na mieste, druhú zistil po šetrení ÚIS. „Dňa 5. 11. bolo v poobedňajších hodinách prijaté oznámenie, kde hliadka šla a preverila podozrivú osobu z krádeže. Následne osobu previedla na obvodné oddelenie Košice – Nad jazerom. Po pätnástich minútach osoba, ktorá bola silne pod vplyvom alkoholu, nereagovala na komunikáciu policajtov, takže bola privolaná RZP a osoba bola odvezená do nemocnice,“ opísal Solák informácie od policajtov.

V rámci prvotného úkonu hliadka napísala, že neboli použité donucovacie prostriedky, osoba nekládla odpor a bola predvedená len z dôvodu, že bola podozrivá z krádeže,“ uviedol. „Na druhý deň dostala informáciu, že osoba v nemocnici zomrela,“ povedal Solák. Hliadka podľa neho aj naďalej pracovala s verziou, že išlo o bezdomovca, ktorý bol v minulosti viackrát hospitalizovaný.

Hliadka v zázname uviedli, že postupovali štandardne ďalej. Záznam hliadky je ukladaný elektronický a nie je ho možné zmeniť. „Až 7. 11. sa v ranných hodinách dozvedeli, že bola vykonaná štandardná pitva, z ktorej vyplynulo, že osoba zomrela násilnou smrťou. Kompetentný policajt, ktorý medzitým už mal pridelený prípad podozrenie z priestupku, zo služobného záznamu hliadky pochopil, že neboli použité donucovacie prostriedky a správa z pitvy hovorila o tom, že osoba pri príjme v nemocnici uviedla, že pred policajtmi utekala, spadla a udrela si hlavu,“ povedal Solák.

„Tam bola prvá nezrovnalosť, kde bolo identifikované, že jedna alebo druhá strana nehovorí pravdu,“ informoval policajný prezident s tým, že ak vznikne nezrovnalosť, kontaktuje sa ÚIS.

Pravdivá verzia prípadu sa podľa šéfa ÚIS Zuriana začala vynárať na povrch až po výsledkoch pitvy, ktorá ukázala násilnú smrť osoby. Podľa vyšetrovania ÚIS došlo k násilnej činnosti na osobe v sanitárnej miestnosti obchodného domu po tom, čo ju do nej priviedol pracovník SBS. Osoba mala totiž vziať z regálu fľašu a odpiť z nej. Policajt podľa Zuriana udrel osobu do brucha, keď spadla, začal ju udierať do tváre. Následne osobu vzali na policajné oddelenie.

Zurian tiež uviedol, že obvinený policajt sa snažil ovplyvniť vyšetrovanie a chcel sa dostať ku kamerovým záznamom inkriminovanej prevádzky. „Prišiel v civile, zaklopal na miestnosť a pod legendou sa snažil komunikovať s pracovníkom SBS,“ opísal Zurian.

Policajt mal počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. V utorok (12. 11.) ho obvinil vyšetrovateľ ÚIS a hrozí mu trest 12 až 15 rokov odňatia slobody.

Košický policajt obvinený z obzvlášť závažného zločinu zabitia bude stíhaný väzobne. O jeho umiestnení do kolúznej väzby v stredu rozhodol sudca Mestského súdu v Košiciach, ktorý vyhovel návrhu prokurátora. Pre médiá to potvrdil prokurátor s tým, že obvinený podal voči rozhodnutiu súdu sťažnosť.

Šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vyjadril hlbokú ľútosť nad tragickou udalosťou, ktorá sa odohrala na východe Slovenska, kde policajt zneužil svoje postavenie a svoj hnev nasmeroval proti druhému človeku. Šutaj Eštok rozumie veľkej zodpovednosti, ktorú si policajti prinášajú so sebou každý deň do práce, uvedomuje si aj psychickú náročnosť ich povolania, nikdy však nebude zatvárať oči pred tým, keď niekto zneužíva svoje postavenie voči slabšiemu človeku. Počas tlačovej konferencie po brannobezpečnostnom výbore spoločne s policajným prezidentom Ľubomírom Solákom pripomenul aj incident z marca 2022, kedy policajt zastrelil svojho kolegu.

Na jar roku 2022 problémový policajnt zastrelil svojho kolegu. Strelcom bol syn primátorky Prešova Andrey Turčanovej Martin. „Pamätám si marec 2022 kedy policajt zastrelil svojho kolegu. Nepamätám si vtedy takúto mediálnu štvanicu na ministra Mikulca,“ reagoval minister vnútra na otázku, či plánuje odstúpiť potom, ako policajt zbil iného človeka.

„Odmietam aby bol vytváraný tlak, že za každého policajta je zodpovedný minister. Prijmeme systémové opatrenia, o to sa nebojte,“ prezradil Šutaj Eštok s tým, že zavádzajú pilotný projekt telových kamier a rozšíria psychotesty.

Na tlačovke reagoval aj na to, že v roku 2022 žiadal odstúpenie Márie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti. „V parlamente bol jeden blázon, ktorý ukazoval prstom na poslancov, aby čakali, kedy ich zoberie NAKA. Na jeho pokyn sa dialo aj to, že pán Lučanský vo väzbe prišiel o svoj život. Za to politickú zodpovednosť nesie aj pani Kolíková,“ povedal minister vnútra.

Šutaj Eštok ďalej spomína, že počas jeho vedenia rezortu vnútra zlyhali „bezproblémoví policajti". To sa podľa nedá povedať o strelcovi z roku 2022: „Policajt bol od nadriadených označený za problémový typ a zastrelil vlastného kolegu." priznal, že zodpovednosť vyvodí aj v tomto prípade: „Zodpovednosť bude vyvodená ak išlo o individuálne zlyhanie. Ak prišlo k zlyhaniu na obvodnom oddelení, aj tam bude vyvodená zodpovednosť.“

Šéf rezortu vnútra reagoval aj na prípad, ktorý sa stal týždňom. „Pre mňa je každé jedno takéto zlyhanie policajta neprijateľné. Ľudsky ma mrzí aj to, čo sa stalo v Rokytove (okres Bardejov poz. red.) kedy bezproblémový vzorový policajt zastrelil svoje dieťa a potom zastrelil seba,“ povedal Šutaj Eštok s tým, že tieto prípady nie sú len poľutovaniahodné, ale aj odsúdeniahodné.

Podľa policajného prezidenta Soláka je v politikom zbore „frustrácia spôsobená generáciou, ktorú tu momentálne máme a aj množstvom práce, ktorou sú dneska policajti zaťažení,“ s tým, že dlhodobo nebola podporované dôvera v inštitúcie ako je napríklad psychológ a zo strany policajtov nezaznamenali, aby takúto službu požadovali.

Viac vo videu:


Tibor Gašpar: Ak sa ukáže zlyhanie druhého policajta, mal by byť prepustený

Ak by sa preukázalo, že druhý prítomný policajt mohol v prípade zabitia zaistenej osoby v Košiciach zabrániť útoku, mal by byť prepustený z Policajného zboru (PZ). Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer) po štvrtkovom zasadnutí brannobezpečnos­tného výboru. Šéf výboru Richard Glück (Smer) víta zámer telových kamier, vie si predstaviť aj monitorovanie miestností na policajných staniciach, kde prebiehajú výsluchy.

Gašpar si myslí, že druhý policajt už mal byť prepustený z PZ. Pochybil podľa neho vo viacerých rovinách. „To, že nezakročil, keď jeho kolega páchal trestný čin, je tá najzákladnejšia vec. Za to zrejme bude niesť aj trestnoprávnu zodpovednosť,“ skonštatoval pred novinármi. Ďalším problémom podľa neho je, že si spolu s obvineným policajtom mali vymyslieť obsah úradného záznamu. Podľa Gašpara sa nemusí čakať na obvinenie, aby z polície niekoho prepustili. Nechce však robiť dopredu súdy. „Som určite za to, že pokiaľ sa preukáže, že mohol tomu zabrániť a že si do záznamu vymýšľali udalosti, nemá čo robiť v Policajnom zbore,“ povedal Gašpar.

Na výbore sa podľa Glücka členovia dozvedeli, že policajná inšpekcia postupovala správne. Dodal, že podľa poskytnutých informácií obvinený policajt za 22 rokov v službe nečelil disciplinárnemu konaniu za násilnosti. Nie je podľa neho vylúčené, že budú obvinené v prípade aj ďalšie osoby vrátane druhého policajta.

Gašpar doplnil, že treba zisťovať, do akej miery treba vyvodzovať zodpovednosť voči priamemu nadriadenému policajta, ktorý zlyhal. Zdôraznil, že zatiaľ ide o individuálne zlyhanie, pričom Policajný zbor tvorí veľká masa ľudí.

„Keby mal policajný prezident alebo minister odstupovať za každé z týchto zlyhaní, musel by do roka odstupovať niekoľkokrát,“ dodal. Zaujímalo by ho, či sa zmeny v správaní dali zistiť už pred incidentom a či sa dalo predísť skutku. „Očakávam, že v tomto smere ešte budú prebiehať vyšetrovania,“ povedal.

Juraj Draxler: Krik len pre krik samotný

Na udalosť reagoval vo svojom príspevku na sociálnej sieti aj bývalý minister školstva SR Juraj Draxler:

Na úmrtie v policajných rukách reagovala opozícia tradične - hystericky

Veď to, že sa niečo stalo, vedia práve preto, že zafungovali kontrolné mechanizmy. Operačnému stredisku boli okolnosti podozrivé, zalarmovali inšpekciu. Tá začala vyšetrovanie, jedného z policajtov zatkla.

Veď takto by to malo fungovať, nie? Ak by nefungovalo, tak sa zjavne o prípade doteraz nevie.

V tomto prípade teda volať po odstúpení ministra a podobné nezmysly je úplne, ale naozaj úplne mimo.

A za tú hystériu tentokrát nemôže v prvom rade ani politická opozícia, ako skôr naozaj niektorí prominenti z kaviarne, plus médií, ktorí začali jačať o šialenom štáte, neschopnom ministrovi. Až potom sa toho chopili tí v parlamente, a idú odvolávať šéfa rezortu a podobné hlúposti.

Pritom toto sa môže, bohužiaľ, naozaj stať v hociktorej krajine. Veď v Británii sa teraz verejne znovu otvoril prípad ešte z roku 2005, keď kvôli zlej koordinácii policajt z protiteroristickej intervencie v metre zblízka zastrelil nevinného človeka.

To ani nehovorím o iných prúseroch. Len tento rok sa verejne preberali tri obzvlášť otrasné prípady policajtov, ktorí znásilňovali, Jedného londýnskeho policajta odsúdili za 15 sexuálnych napadnutí a dve znásilnania, iného prijali do polície hoci bol odsúdený za trinásť znásilnení, vrátane znásilnenia 13-ročnej, a v jednom prípade policajt z vládnej ochranky znásilnil a zabil ženu, ktorú si vyhliadol na ulici.

Alebo, ak chceme prípady policajnej brutality: Tento rok, dokonca tento mesiac, bol súd s policajtom, ktorý tiež zabil (zastrelil človeka v aute, potom tvrdil, že ho podozrieval, že by mohol ísť autom proti policajtom).

Nedávno bol s iným, ktorý zasahoval proti nejakému bývalému futbalistovi, omráčil ho elektrickým obuškom a potom na zemi kopal do hlavy, ten potom zomrel. A to vyberám len tie najprominentnejšie prípady z britskej praxe (dokonca, až na ten posledný, všetky z centrálneho Londýna).

Volal niekto po odstupovaní vládnych činiteľov? Nie, ani najvyšších policajných funkcionárov.

To len pre ilustráciu, pre ten kontrast.

Ak by došlo k tomu, že by sa kričalo po riadnom vyšetrení, preventívne, nepoviem ani muk. Ani vtedy, ak by niekto vytýkal konkrétne chyby v postupoch, možno sa nejaké dajú nájsť.

Ale tu naozaj začal krik len pre krik samotný. A potom sa niekto bude rozčuľovať, že sa neriešia reálne problémy krajiny? Ale ako, keď v tom hysterickom kriku krížom-krážom už ani nemôže existovať efektívny verejný tlak, aby sa riešilo to, čo je naozaj problematické?

Namiesto toho hystéria. A ešte sú na to, akí sú úžasne hysterickí, doslova hrdí.

P.S.: Pri tejto príležitosti mi nedá, ale musím pripomenúť ešte jeden prípad kriku: keď pred rokmi našli v dome zastreleného novinára a jeho priateľku, po prvotnom preverení okolností policajný prezident na tlačovke bez okolkov povedal, že je pravdepodobné, že k dvojnásobnej vražde došlo v súvislosti s výkonom novinárskeho povolania. Pritom ak by mal niekto záujem hmliť, pokojne mohol, mohlo sa to odsúvať ako možné zabitie pri pokuse o lúpež, veď Kuciak nebol veľmi známy novinár, takže sám od seba by hneď ani nejaký krik nebol. Ak by vládne špičky mali nekalé úmysly, pokojne sa to orgány mohli snažiť zahrať nejako do autu. Namiesto toho boli úplne otvorené a bohužiaľ to iní okamžite obrátili proti nim. Až to celé nakoniec vyústilo do uchopenia moci jedným bláznom s menom Matovič.


Zdroj: pravda.sk / pluska.sk / YouTube / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.