VIDEO: Kotleba kritizuje vládnu koalíciu za schválenie novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá úzko súvisí s úsilím Ficovej vlády k prechodu slovenského automobilového priemyslu na elektromobilitu. „Ide o absolútne verné nasledovanie Agendy 2030,“ konštatuje šéf ĽSNS
Vláda Roberta Fica koncom februára prijala uznesenie o podpore prechodu automobilového priemyslu na Slovensku na elektromobilitu. Novela zákona prijatá v polovici júna nadväzuje na toto úsilie. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba uviedol, že niečo také by si nedovolili ani liberáli.
Viac vo videu:
Prijatie vysokokvalifikovaných zamestnancov kvôli snahám o prechod automobilového priemyslu na Slovensku na elektromobilitu
Niektoré podmienky prijatia vysokokvalifikovaných zamestnancov na územie SR sa zjednodušia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorý 11. júna 2024 schválila Národná rada (NR) SR. Rezort vnútra návrh predložil najmä v reakcii na prijatie smernice Európskej únie. Novelizovať sa ním majú aj ďalšie zákony.
Zavádza sa napríklad uznanie odbornej kvalifikácie ako kritéria na vydanie modrej karty, čím sa podľa rezortu rozšíria možnosti získania modrej karty aj u zručných pracovníkov na základe ich vysokej kvalifikácie, respektíve odbornej praxe.
"Návrh zákona ďalej upravuje výšku platového prahu v rámci mesačného príjmu vysokokvalifikovaného zamestnanca (znižuje ju), ktorý je potrebné dosiahnuť na získanie modrej karty, upravuje niektoré dôvody na zamietnutie žiadosti o modrú kartu, na odňatie modrej karty alebo na jej neobnovenie," načrtol rezort vnútra.
Ako hlasovali jednotliví poslanci NR SR si môžete pozrieť TU.
Dôvodovú správu nájdete TU.
Uľahčiť sa majú podmienky mobility vysokokvalifikovaných zamestnancov a ich rodinných príslušníkov v rámci územia všetkých členských štátov. Upravujú sa aj podmienky na získanie dlhodobého pobytu na základe modrej karty.
V návrhu sa zohľadňujú tiež odporúčania schengenskej hodnotiacej komisie, týkajúce sa oblasti návratov štátnych príslušníkov tretích krajín z územia Slovenskej republiky.
Návrh rieši aj požiadavky aplikačnej praxe. "Okrem iného ustanovuje príslušnosť Ministerstva vnútra SR na uznávanie cestovných dokladov iných štátov sveta, ukladá povinnosť štátnym príslušníkom tretích krajín preukázať sa pri vycestovaní z územia SR platným cestovným dokladom rovnako ako pri vstupe na naše územie, navrhujú sa nové dôvody na neudelenie národného víza a zavádza sa možnosť podať žiadosť o udelenie národného víza aj prostredníctvom externého poskytovateľa služieb," priblížil predkladateľ.
Zmenia sa aj postupy pri podávaní žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania. Vypustí sa tiež povinnosť preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie.
Policajný útvar po novom už nemá vydávať potvrdenie o možnosti zotrvať na území SR, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. "Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov, a tým aj administratívnu záťaž policajných útvarov," zdôvodnil rezort.
V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie rezort tiež navrhol zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe. Cieľom je čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Má sa tak urýchliť preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
Poplatok za vydanie dokladu o pobyte sa zvýši zo šesť na desať eur. Zmena súvisí so zavedením automatického zasielania dokladu o pobyte priamo na adresu zadanú cudzincom. Zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí tiež získajú možnosť vyberať správne poplatky aj prostredníctvom platobnej karty.
Fico hovorí o urgentnej potrebe prechodu na elektromobilitu
Ficova vláda koncom februára prijala uznesenie o podpore prechodu automobilového priemyslu na Slovensku na elektromobilitu. Z rokovaní ministerstva hospodárstva s predstaviteľmi sektora vyplynuli tri desiatky opatrení, ktoré vláda prerozdelila medzi jednotlivé rezorty.
Výjazdové rokovanie Vlády SR v Košiciach dňa 29. februára nadviazalo na januárové stretnutie členov Ficovho kabinetu s poprednými predstaviteľmi automobilového priemyslu. Zástupcovia šiestich združení a organizácií vtedy vyzvali kabinet, aby podporil rozvoj elektromobility využitím financií z Plánu obnovy a odolnosti. Dotačné programy by sa mali týkať podpory nákupu elektrických vozidiel a výstavby nabíjacej infraštruktúry.
"Bolo to do určitej miery unikátne stretnutie, pretože sedeli za stolom predstavitelia všetkých automobiliek, ktoré na Slovensku autá vyrábajú alebo sa chystajú vyrábať. Sedeli tam aj zástupcovia vysokého školstva, ale aj zástupcovia spoločností, ktoré sa chcú orientovať, predovšetkým na výrobu autobatérií," vysvetlil Robert Fico 25. januára 2024.
"My sme si dnes vypočuli všetkých predstaviteľov automobiliek aj ostatných účastníkov tohto stretnutia a dospeli sme k záveru, že nie je možné čakať rok alebo dva, kým o niečom rozhodneme. Medzitým nám svet totiž ujde. Padlo preto spoločné rozhodnutie, že dnešné podnety budú pretavené do bilaterálnych rokovaní s ministerstvom hospodárstva, ktoré bude zastrešovať celú národnú stratégiu prechodu štandardného automobilového priemyslu na elektromobilitu," spresnil Fico s tým, že bude zvolaná špeciálna vláda k problematike prechodu výroby slovenských automobilov na elektromobilitu.
"Úloha z dnešného dňa je, že do mesiaca bude spracovaný dokument, ktorý bude obsahovať celý rad konkrétnych legislatívnych, inštitucionálnych a finančných opatrení. Chceme vidieť jasný legislatívny plán," zdôraznil premiér. Oznámil zároveň, že požiadal predstaviteľov automobiliek o podporu konania vlády.
"Požiadal som predstaviteľov automobilového priemyslu, aby bolo špecifické zasadnutie vlády na pôde jednej z automobiliek na Slovensku alebo na pôde niektorej technickej vysokej školy. Toto zasadnutie vlády musí byť do jedného mesiaca. Bol by som veľmi rád, ak by na prelome februára a marca niekde na území Slovenska bolo špecifické zasadnutie vlády k všetkým úlohám, ktoré musí vláda prijať na prechod slovenského automobilového priemyslu na plnú elektromobilitu," dodal Fico.
Podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča je autopriemysel významný nielen pre slovenskú ekonomiku, ale je "absolútne chrbtovou kosťou aj európskej ekonomiky". "Hovoríme tu o 13 miliónoch priamych a nepriamych pracovných miest. Automobilový priemysel investuje do európskej vedy a výskumu vyše 59 miliárd eur, čo je najvyššie číslo zo všetkých sektorov, ktoré sa podieľajú na vedeckovýskumnom rozvoji európskej ekonomiky," doplnil eurokomisár.
Februárového rokovania v Košiciach aj januárového stretnutia sa okrem výkonného podpredseda Európskej komisie Maroša Šefčoviča zúčastnilo aj vedenie piatich veľkých automobilových spoločností pôsobiacich na Slovensku, predstavitelia autobatériového priemyslu, záujmových zväzov či asociácií a akademickej obce.
Zdroj: YouTube Kotlebovci / info.sk / hnonline.sk / energoklub.sk / InfoVojna