VIDEO: Lukašenko zverejnil podrobnosti rozhovoru s Putinom a Prigožinom o ukončení vzbury Wagnerovcov
Bieloruský líder uviedol, že Rusko by malo prevahu v zásahu proti vzbúrencom, ale ten by mohol mať za následok "tisíce" mŕtvych, preto bolo prioritou mierové riešenie. .
Rusko zhromaždilo približne 10 000 vojakov, aby minulý týždeň odrazilo pochod súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner na Moskvu, povedal v utorok v Minsku bieloruský prezident Alexandr Lukašenko a dodal, že je pripravený vyslať do Ruska aj svoje sily.
Lukašenko uviedol, že Rusko by malo prevahu v zásahu proti vzbúrencom, ale ten by mohol mať za následok "tisíce" mŕtvych, preto bolo prioritou mierové riešenie. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin ho "dôkladne" informoval o situácii, na základe čoho bieloruský líder ponúkol pomoc ako sprostredkovateľ.
"Najnebezpečnejšia... nebola samotná situácia, ale jej potenciálne dôsledky," povedal Lukašenko v utorkovom prejave k príslušníkom bieloruskej armády.
Ako uviedol, Putin mu povedal, že zakladateľ PMC Wagner Jevgenij Prigožin odmieta s kýmkoľvek hovoriť a že pokusy o vyjednávanie s ním by boli "zbytočné".
Napriek tomu sa Lukašenkovi zrejme podarilo nadviazať kontakt s pomocou ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).
Prvých 30 minút bol Prigožin v stave "totálnej eufórie" a a rozhovor prebiehal oplzlým slovníkom, priznal bieloruský líder. "Nadávok bolo desaťkrát viac ako normálnych slov," vysvetlil.
Podľa Lukašenka boli velitelia skupiny Wagner frustrovaní z bojových strát na Ukrajine a "silne ovplyvňovali" Prigožina, ktorý tvrdil, že výzvou na odvolanie ruských generálov sa iba dožadoval "spravodlivosti".
Lukašenko počas ich rozhovorov povedal, že varoval Prigožina, že ak sa odváži pokračovať v pochode na Moskvu, "rozdrvia ho ako chrobáka".
Bieloruský líder opísal, ako Prigožina varoval, že v prípade potreby je v Moskve pripravená vojenská brigáda na obranu ruského hlavného mesta. Priznal tiež obavy, že nepokoje by sa mohli rozšíriť aj mimo Ruska a "my by sme boli ďalší na rade".
Počas vzbury o 17.00 h moskovského času Prigožin telefonoval, že Lukašenkove podmienky prijme, ale požadoval bezpečnostné záruky pre seba a svojich bojovníkov. Vtedy sa Lukašenko spojil so šéfom FSB Alexandrom Bortnikovom a dohodol sa s ním, že Rusko na Wagnerove jednotky nezaútočí.
Lukašenko "sľúbil" Prigožinovi, že sa tak nestane, a ponúkol "záruku", že prijme Wagnerových bojovníkov v Bielorusku a zaistí im bezpečnosť.
Námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov tiež zohral "dôležitú úlohu" pri rokovaniach, povedal Lukašenko.
V sobotu sa na internete objavilo video, na ktorom Jevkurov hovorí so šéfom PMC Wagner v ruskom meste Rostov na Done, ktoré obsadili bojovníci tejto skupiny.
Rozhovory sa skončili v sobotu večer, povedal Lukašenko a poznamenal, že sa musel "ponáhľať", pretože Rusko "už vybudovalo obrannú líniu asi 200 km od Moskvy".
"Obával som sa, že ak by sa s nimi na tejto línii stretli bojovníci Wagnera, preliala by sa krv a bolo by po všetkom," dodal.
Nakoniec Lukašenko sprostredkoval priamy telefonát medzi Prigožinom a Bortnikovom. Po rozhovore so šéfom ruskej FSB šéf PMC Wagner nariadil svojim bojovníkom, aby sa stiahli a vrátili sa do svojich poľných táborov. Následne Lukašenko uviedol, že mal ďalší telefonát s Putinom, v ktorom ruský líder prisľúbil dodržať svoje sľuby.
Viac vo videu:
Putin neskôr vyhlásil, že ruské úrady nebudú stíhať Prigožina ani jeho jednotky, a ponúkol Wagnerovcom na výber, aby buď podpísali zmluvy s ruským ministerstvom obrany alebo inými bezpečnostnými agentúrami, vrátili sa domov, alebo sa presťahovali do susedného Bieloruska.
Zdroj: rt.com / InfoVojna / Rumble AENews