VIDEO: Macron počas návštevy Prahy vyzval spojencov na Západe, aby neboli zbabelí. „Rusko nesmie vyhrať“, vyhlásil poskok Rothschildovcov a pochválil poslušných vojnových štváčov v Českej republike za ich iniciatívu nájsť zbrane pre neonacistický režim aj mimo EÚ
Prvou zastávkou v Macronovom nabitom programe v Prahe bolo francúzske lýceum, kde otvoril nové priestory a stretol sa s francúzskou komunitou v Česku. V prejave apeloval na spojencov Ukrajiny, aby neboli voči Rusku zbabelcami. „V Európe sa blíži doba, keď nesmieme byť zbabelí,“ povedal francúzsky prezident.
Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné. Francúzsky prezident Emmanuel Macron to povedal na tlačovej konferencii po rokovaní s českým náprotivkom Petrom Pavlom v Prahe.
Macron tiež povedal, že česká iniciatíva na zabezpečenie munície pre Ukrajinu v krajinách mimo Európskej únie je významná. Francúzsko sa k nej pripojí, ďalej o tom budú rokovať ministri oboch krajín.
Pavel v piatok pri návšteve Luxemburska potvrdil, že sa k iniciatíve na zabezpečenie munície pre Ukrajinu v tretích krajinách zatiaľ prihlásilo asi 15 krajín. Plán český prezident vo februári predstavil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Povedal, že Česko v mimoúniových štátoch lokalizovalo 500 000 kusov delostreleckej munície v štandardnom kalibru NATO a ďalších 300 000 kusov sovietskeho kalibru.
Český prezident uviedol, že sa s Macronom zhodol na tom, že jedinou cestou je pokračovať v podpore Ukrajiny. „Nielen preto, že to vidíme ako principiálne správne, ale aj preto, že nechceme aby Rusko so svojím videním sveta uspelo,“ povedal prezident. Chceme žiť vo svete, kde sú pravidlá rešpektované a platia rovnako pre väčšie aj menšie krajiny, uviedol. Podľa českej hlavy štátu majú prezidenti rovnaký pohľad na možnosti vývoja situácie aj na možné spôsoby riešenia.
K vojenskému materiálu Macron povedal, že Európa urýchlila svoju výrobu, dodala všetky dostupné zásoby, ale potreby Ukrajiny sú také, že je potrebné ísť nad rámec skladových zásob. „Musíme osloviť neeurópske krajiny, musíme čeliť krátkodobým potrebám, čo sa týka munície na Ukrajine,“ poznamenal.
Viac vo videu:
Ministri krajín EÚ budú naďalej rokovať a rozvíjať ciele nastolené na nedávnom summite v Paríži. Spomenul tiež vznik novej koalície pre dodávky rakiet stredného a dlhého doletu.
Pavel uviedol, že sa s Macronom zhodol na tom, že jedinou cestou je pokračovať v podpore Ukrajiny. Podľa českej hlavy štátu majú prezidenti rovnaký pohľad na možnosti vývoja situácie aj na možné spôsoby riešenia.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na návštevu Prahy v utorok napoludnie. „Demisiu! Demisu! Demisiu!,“ kričali ľudia na Hradčanskom námestí po tom, ako vystúpil z prezidenskej limuzíny.
Prezident Peter Pavel je pre hľadanie nových foriem pomoci Ukrajine vrátane diskusie o možnej prítomnosti v krajine. Nie bojových jednotiek, ale formou asistencie. Pavel to povedal na tlačovej konferencii po rokovaní s francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom.
Český prezident má dojem, že z pohľadu možnej ruskej reakcie je rovnako nebezpečné trénovať ukrajinských vojakov na území štátov Európskej únie, ako na Ukrajine. „Ukrajina, hoci je napadnutá, je stále suverénnou krajinou, a aj keby na jej území fungovala nejaká výcviková misia, nie je to porušením žiadneho medzinárodného pravidla,“ povedal Pavel.
„Je len na nás, akú formu asistencie Ukrajine zvolíme, ak zostaneme v rámci limitu nebojového angažmánu,“ dodal. Je podľa neho potrebné k veci pristúpiť s otvorenou myslí, zvážiť dostupné možnosti a venovať sa im, nie a priori odmietať akúkoľvek prítomnosť na Ukrajine.
Prvou zastávkou v Macronovom nabitom programe v Prahe bolo francúzske lýceum, kde otvoril nové priestory a stretol sa s francúzskou komunitou v Česku. Vo svojom prejave k študentom francúzskeho lýcea zdôraznil, že sa blíži moment, keď bude potrebné, aby spojenci Ukrajiny neboli pri jej podpore v boji proti ruskej agresii zbabelí. V prejave apeloval aj na spojencov Ukrajiny, aby neboli voči Rusku zbabelcami. „V Európe sa blíži doba, keď nesmieme byť zbabelí,“ povedal francúzsky prezident.
Diskutovali aj o Blízkom východe
Česká republika a Francúzsko do veľkej miery zdieľa názory na situáciu na Blízkom východe, treba pokračovať v politických rokovaniach, aby bolo prijaté riešenie založené na dvoch štátoch, povedal na tlačovej konferencii v Prahe francúzsky prezident Emmanuel Macron po tom, čo rokoval s českým náprotivkom Petrom Pavlom. Uviedol, že politici volajú po prímerí a sú znepokojení humanitárnou situáciou v Pásme Gazy.
Macron minulý týždeň vyzval na okamžité prímerie v Pásme Gazy, na ochranu civilistov a dodržiavanie medzinárodného práva. Reagoval tak okrem iného na štvrtkový incident, pri ktorom prišlo o život vyše 100 ľudí čakajúcich na distribúciu humanitárnej pomoci. Pavel vtedy pri návšteve Luxemburska povedal, že Izrael musí urobiť všetko pre to, aby zabránil civilným obetiam v Pásme Gazy.
Palestínske hnutie Hamas a s ním spriaznené islamistické skupiny vykonali vlani 7. októbra teroristické útoky v južnom Izraeli, pri ktorých zahynulo na 1200 ľudí a ďalších 253 bolo unesených do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Októbrové udalosti podnietili súčasný konflikt; izraelskú vládu prinútili začať pozemnú a leteckú ofenzívu do Pásma Gazy s cieľom hnutia Hamas zlikvidovať. Nielen Izrael, ale aj Európska únia alebo USA považujú Hamas za teroristickú organizáciu.
Zahraniční partneri Izraela uznali jeho právo na sebaobranu, teraz ale Izrael aj Hamas vyzývajú na urýchlené uzavretie prímeria kvôli vysokému počtu civilných obetí medzi Palestínčanmi. V Pásme Gazy od začiatku vojny zahynulo 30 631 Palestínčanov, z toho väčšina civilistov, a zranenia ich utrpelo 72 043, uviedli dnes zdravotnícke úrady v Gaze ovládané Hamasom.
Okrajovo podľa Pavla prezidenti dnes nastolili aj bilaterálne témy, spoluprácu v obrane či energetike. Diskusia bola otvorená a ústretová, zhodnotil Pavel. S Macronom by sa opäť mohol stretnúť v júni, prijal totiž pozvanie na oslavy spojeneckého vylodenia v Normandii za druhej svetovej vojny.
Hovorilo sa vraj o 5 spôsoboch ako pomôcť Ukrajine:
• Odmínovanie na Ukrajine
• Civilná prítomnosť (ženijných vojsk krajín NATO – pozn. porcelánová línia) na hranici s Bieloruskom
• Ochrana Moldavska
• Priemyselná výroba NATO na Ukrajine
• Kybernetická podpora
Týchto 5 bodov bolo podľa Macrona predmetom rokovania minulý týždeň v Paríži. Krajiny NATO a EÚ tak chcú na Ukrajine vytvoriť porcelánovú obranu, ktorá sa bude skladať z viacerých prvkov.
Viac k téme aj v článku českého portálu Aeronet TU.
Macron - poskok bankérskej dynastie Rothschildovcov
Denník Financial Times v minulosti poukázal na roky práce, ktoré Macron pred vstupom do politiky strávil v investičnej Rothschild bank, kde začal pracovať v roku 2008.
Macron v knihe Revolúcia neľutuje roky odpracované pre Rothschildovcov: „Spoznal som, čo je to práca. To by mal prežiť každý budúci politický vodca.“ Svoje schopnosti bankára využil napríklad v úlohe ekonomického poradcu bývalého francúzskeho prezidenta Hollandea.
Roky v banke podľa britského denníka dokazujú, ako sa Macron snažil využívať svoje kontakty vnútri systému. Napriek tomu počas prezidentskej kampane neskôr sľuboval, že zbaví elity ich výsad. Profesor Luc Rouban na margo tejto skutočnosti konštatoval: „Macron je symbol francúzskej oligarchickej elity. Táto skutočnosť môže len ťažko korešpondovať so sľubom obnovy súčasného narušeného systému.“
Rothschild career makes Emmanuel Macron an easy election target https://t.co/o84NbU7tQV
— Financial Times (@FinancialTimes) March 28, 2017
Zdroj: pravda.sk / Rumble AENews / InfoVojna