VIDEO: Marián Greksa o svojej hudobnej tvorbe, o neslobode počas covidizmu, ktorý odhalil charaktery, o hľadaní pravdy o pôvode konfliktu na Ukrajine & príčine genocídy Palestínčanov v Gaze, o vypnutí zo systému nevinného človeka - európskeho šéfa Nočných vlkov, Slováka Hambálka kvôli jeho poruským postojom, o progresívnom vedení mesta Bratislava a o kariérnom vlastizradcovi & žoldnierovi cudzích záujmov Korčokovi
Slovenský rockový spevák, hudobník a bývalý komunálny politik Marián Greksa, známy hlavne svojím pôsobením v skupinách Modus a Demikát, v relácii Diskusia na palete komentoval aktuálnu spoločensko-(geo)politickú situáciu aj nedávne obdobie poznačené obmedzovaním slobody, porušovaním ľudských práv a chaosom.
Grexa si v úvode rozhovoru s moderátorom Pavlom Kapustom zaspomínal na niektoré zaujímavé momenty svojej hudobnej kariéry. Pokračoval retrospektívou do obdobia pandémie, počas ktorej umelci vôbec nemohli vykonávať svoje povolanie. Súhlasil, že bol jedným z mála slovenských umelcov otvorene kritizujúcich nezmyselnosť pandemických opatrení a politickú garitúru, ktorá ich násilne presadzovala.
Svoje názory, často sa nestotožňujúce s oficiálnou vládnou propagandou, verejne prezentoval aj po začiatku vojny na Ukrajine. Želá si čo najskoršie dosiahnutie mieru, pretože počas bezmála dvojročného konfliktu už zomreli státisíce prevažne mladých ľudí. Je presvedčený, že ďalší vývoj vojny bude záležať od výsledku tohtoročných amerických prezidentských volieb. Dotkol sa aj bezprecedentného prípadu bezúhonného občana Jozefa Hambálka, ktorému EÚ z iniciatívy bývalej slovenskej vlády v spojitosti s protiruskou hystériou bez súdu zmrazila majetok a obmedzila jeho ľudské a občianske práva. Rovnako odsudzuje aj izraelsko-palestínsky konflikt, ktorý považuje za genocídu civilistov v Gaze.
V ďalšej časti interview sa venuje téme progresivistického vedenia mesta Bratislava, ako aj politikov z Progresívneho Slovenska, najmä europoslancov za toto hnutie, ktorí sú podľa neho amatéri, keďže namiesto toho, aby bránili záujmy vlastného štátu, štvú proti nemu Brusel. Pripomína, že ak budú výsledkom sankcie proti SR, dotknú sa aj ich voličov. Ako niekdajší poslanec bratislavského mestského zastupiteľstva i bratislavskej župy si myslí, že tí, čo majú ambície pôsobiť v Národnej rade SR a ďalších vyšších pozíciách, by mali naprv pôsobiť v komunálnej politike, aby videli a naučili sa, ako to funguje tam, kde je politika bližšie k ľuďom.
Na záver spomenul blížiace sa voľby hlavy štátu. V prezidenskej kandidatúre otvorene podporuje súčasného predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Podľa jeho slov je osobnosťou, ktorá v prípade zvolenia prinesie na Slovensko pokoj - na rozdiel od bývalého ministra zahraničných vecí a ďalšieho uchádzača o prezidentské kreslo Ivana Korčoka. Ten totiž vyhlásil, že chce byť protipólom súčasnej vlády, čo znamená, že “chce vojnu”. Ako dodal, Korčok je ako kariérny diplomat “žoldnierom”, ktorý vždy niekomu slúži, slovenské záujmy to však nie sú. Pýta sa, prečo ďalšieho z kandidátov, takisto úspešného diplomata Jána Kubiša, politici a médiá takmer vôbec nepodporujú. O súčasnej obyvateľke Prezidentského paláca Zuzane Čaputovej hovorí, že sa prezidentkou stala nezaslúžene.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna