VIDEO: Michelko o Orbánovom výroku, keď nazval Slovensko odtrhnutým územím Maďarska
Publicista a politický analytik Roman Michelko vo svojom videoblogu reagoval na vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý kritizoval maďarskú menšinu za to, že nie je schopná zabezpečiť si zastúpenie v slovenskom parlamente. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v „odtrhnutých častiach krajiny“..
Maďarský premiér Viktor Obrán nazval Slovensko odtrhnutým územím Maďarska. Tým jasne dokázal, že politická societa v Maďarsku sa ešte stále s Trianonom nevysporiadala. Vychádza to z toho, že maďarská politika pracuje s dlhodobými víziami. Je vždy intelektuálne pripravená argumentovať v prospech revízie, čo sa jej minimálne v 20. storočí aj viackrát podarilo.
Na príklade Slovenska si môžeme jasne ilustrovať, že maďarská armáda v 20. storočí päťkrát vstúpila na územie Slovenska. Bola tu do roku 1918, potom hneď v roku 1919, keď sa hordy Béla Kuna pokúšali o vytvorenie pobočky boľševickej republiky rád. Potom po prvej Viedenskej arbitráži v roku 1938 a nakoniec v roku 1968. Pri tomto výpočte nemôžme opomenúť ani druhú Viedenskú arbitráž, keď Maďarsko získalo značné územia na úkor Rumunska (Sedmohradsko) a Srbska (Vojvodinu).
Ich zahranično-politická koncepcia je vždy rovnaká. Sú vždy pripravení, ak sa medzinárodná situácia vyvinie v neprospech ich susedov, a potom využijú svoju pozíciu na to, aby presadili revíziu hraníc. No a musíme s poľutovaním konštatovať, že niekedy je táto stratégia úspešná. Minimálne v 20. storočí to tak bolo viac- krát.
Po roku 1990 sa naplno ukázalo, že trauma z Trianonu v priebehu dlhých desaťročí nezmizla, len bola utlmená. Prvý postsocialistický premiér Maďarska József Antall hneď po tom, ako sa ujal moci, vyhlásil, že mieni byť premiérom nie 10 miliónov Maďarov, ktorí žijú v Maďarsku, ale všetkých 15 miliónov, ktorí žijú všade na svete, predovšetkým však v susedných krajinách. Na jeho výrok potom v roku 1998 nadviazal premiér Viktor Orbán, ktorý ho v podstate zopakoval, s tým, že začal aj napĺňať program, ktorým by spojil maďarské národné spoločenstvo ponad hranice Maďarska. Zásadným krokom, ktorým sa to malo dosiahnuť, bolo vydávanie maďarských pasov, a teda aj občianstva ponad hranice.
Nakoniec nechajme prehovoriť samotných vysokých predstaviteľov maďarskej diplomacie. Maďarský štátny tajomník na MZV Zsolt Németh povedal: „Nejestvuje menšinová trauma, ale celé Maďarsko má traumu z Trianonu.“ V tejto súvislosti vyslovil nádej, že práve „Slovensko by mohlo byť precedensom riešenia – spájania maďarského národa ponad hranice vytváraním inštitucionálnych a právnych väzieb medzi Maďarskom a Maďarmi, ktorí sú občanmi susedných štátov“.
Ďalší Obránov štátny tajomník A. Varehy potvrdil, že cieľom maďarskej zahraničnej politiky je národná integrácia. „Tento proces sa zavŕši, keď každý maďarský občan, ktorý žije mimo Karpatskej kotliny - rozumej mimo Maďarska - dostane štátne občianstvo Maďarskej republiky a s tým súvisiace volebné právo v Maďarsku. Toto snaženie zavŕšil premiér Orbán, keď vyhlásil „... dnes je celá národná politika o budovaní 15-miliónového inštitucionalizovaného spoločenstva, čo znamená, že každý Maďar, ak chce, dostane sa do inštitucionalizovaného osobného vzťahu s maďarským štátom“. K tomu naozaj niet čo dodať, plne to však vystihuje spôsob, akým maďarský líder rozmýšľa o svojich susedoch.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Roman Michelko / InfoVojna