VIDEO: Mierová misia 3.0 Viktora Orbána po rokovaniach so Zelenským a Putinom pokračuje v Pekingu stretnutím so Si Ťin-pchingom: „Čína je kľúčovou mocnosťou pri vytváraní podmienok pre mier,“ vyhlásil maďarský premiér. Čínsky prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo a veľmoci, aby vytvorili podmienky na obnoveniu priameho dialógu a rokovaní s cieľom nastoliť mier
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán sa minulý týždeň najprv stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zlenenským v Kyjeve, potom navštívil Moskvu, kde mal stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a po návšteve Pekingu to má namierené do Washingtonu, kde sa v dňoch 9. – 11. júla 2024 uskutoční samit NATO.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v pondelok v Pekingu stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý do krajiny pricestoval na vopred neohlásenú návštevu. Informovali o tom čínske štátne médiá, píše TASR podľa agentúr AP a AFP.
Orbán po prílete označil svoju cestu do Číny za "mierovú misiu 3.0" po nečakaných návštevách Ukrajiny a Ruska, ktoré absolvoval minulý týždeň.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí predtým v krátkom oznámení uviedlo, že maďarský a čínsky líder budú na schôdzke "hĺbkovo" preberať otázky spoločného záujmu. Si Ťin-pching navštívil Maďarsko v máji.
Maďarského premiéra sprevádza v Pekingu minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Jeho rezort koncom minulého týždňa zrušil stretnutie Szijjártóa so šéfkou nemeckej diplomacie Annalenou Baerbockovou, plánované na pondelok v Budapešti.
Orbán: Čína je kľúčová pri vytváraní podmienok pre mier na Ukrajine
Čína je kľúčovou mocnosťou pri vytváraní podmienok pre mier v ruskej vojne na Ukrajine, napísal v pondelok na sociálnej sieti X maďarský premiér Viktor Orbán po príchode do Pekingu.
#China is a key power in creating the conditions for #peace in the #RussiaUkraineWar. This is why I came to meet with President Xi in Beijing, just two months after his official visit to Budapest. #HU24EU #peacemission pic.twitter.com/6UcFkb4ynQ
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) July 8, 2024
Maďarsko veľmi oceňuje mierovú iniciatívu Číny v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, povedal Orbán podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI. Okrem Ruska a Ukrajiny koniec vojny "závisí od rozhodnutia troch svetových mocností - Spojených štátov, Európskej únie a Číny," dodal.
Orbán pricestoval do Číny na vopred neohlásenú návštevu. Stretol sa s tamojším prezidentom Si Ťin-pchingom. Maďarský premiér označil túto cestu za "mierovú misiu 3.0" po nečakaných návštevách Ukrajiny a Ruska, ktoré absolvoval minulý týždeň.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí predtým v krátkom oznámení uviedlo, že lídri budú na schôdzke "hĺbkovo" preberať otázky spoločného záujmu. Si Ťin-pching navštívil Maďarsko v máji.
Orbánova cesta do Číny sa koná niekoľko dní pred samitom Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa bude zaoberať poskytnutím ďalšej podpory Ukrajine. Zároveň nasleduje po tom, ako Európska komisia minulý týždeň potvrdila, že na dovoz elektrických vozidiel vyrobených v Číne uvalí clá až do výšky 37,6 percenta.
Orbán minulý týždeň v piatok navštívil Moskvu, kde ho prijal ruský prezident Vladimir Putin, ktorého krajina už viac ako dva roky vedie vojnu proti Ukrajine. Za túto cestu si vyslúžil kritiku od predstaviteľov Európskej únie, pretože Maďarsko len 1. júla prevzalo polročné predsedníctvo v Rade EÚ.
V Kyjeve bol Orbán v utorok a stretol sa tam s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Maďarsko sa za vlády Viktora Orbána stalo dôležitým obchodným a investičným partnerom pre Čínu – na rozdiel od iných krajín EÚ, ktoré upevňujú svoju závislosť na USA a nezmyselným politizovaním ekonomických vzťahov sa snažia škodlivými rozhodnutiami znížiť závislosť od druhej najväčšej svetovej ekonomiky.
Si Ťin-pching: Veľmoci by mali obnoviť rokovania Ruska a Ukrajiny
Svetové mocnosti by mali pomôcť Rusku a Ukrajine obnoviť priame mierové rokovania. Povedal to v pondelok čínsky prezident Si Ťin-pching maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý je na návšteve Číny, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.
"Medzinárodné spoločenstvo by malo vytvoriť podmienky a poskytnúť pomoc obom stranám, aby prišlo k obnoveniu priameho dialógu a rokovaní," povedal čínsky líder. "Len vtedy, keď všetky veľké mocnosti uplatnia pozitívnu energiu namiesto negatívnej, môže v tomto konflikte čoskoro nastať počiatok prímeria," dodal.
Podľa čínskej štátnej televíznej stanice CCTV boli rokovania lídrov zamerané na "hĺbkovú komunikáciu krízy na Ukrajine". "Si Ťin-pching ocenil snahu Orbána presadzovať politické riešenie ukrajinskej krízy, pričom rozvinul názory a návrhy Číny," uviedla CCTV.
Čínsky prezident zároveň poukázal na to, že je v záujme všetkých strán čo najskôr zastaviť boje a hľadať politické riešenie. Vyzval tiež na dodržiavanie princípov, ktoré pomôžu čo najskôr upokojiť situáciu na Ukrajine.
Maďarský premiér v pondelok na sociálnej sieti Instagram oznámil, že mieri aj do Washingtonu, dopĺňa tlačová agentúra Reuters. Vo Washingtone sa pritom v utorok začne samit NATO, ktorý sa bude zaoberať predovšetkým vojnou na Ukrajine.
Zdroj: pluska.sk / cas.sk / info.sk / InfoVojna