...

VIDEO: Mimoriadna schôdza slovenského parlamentu k zásahu NAKA proti najvyšším predstaviteľom bezpečnostných zložiek Slovenskej republiky (naživo)


Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR iniciovala strana Smer-SSD s cieľom presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že „po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR“..


Mimoriadna schôdza Národnej rady k zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa začala v pondelok o 11. hodine. Zvolal ju predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Mimoriadnu schôdzu, ktorú inicioval Smer-SDD v reakcii na zadržanie vysokých predstaviteľov bezpečnostných zložiek, sa nepodarilo otvoriť. Prítomných bolo 68 poslancov. Hlasovanie sa odložilo o pol hodinu. Avšak ani na druhý pokus sa ju nepodarilo otvoriť. Prítomných bolo 69 poslancov. Predseda NR SR Boris Kollár schôdzu odložil na utorok.

Poslanci by na mimoriadnej schôdzi mali prijať uznesenie, ktoré okrem iného zaviaže premiéra Ľudovíta Ódora odvolať šéfa policajtov Štefana Hamrana z funkcie.


Viac vo videu:

Alternatívne živé vysielanie prostredníctvom RTVS TU.

 

Bezprecedentná ústavná a bezpečnostná kríza na Slovensku po útokoch Hamranovej polície na základy štátu a jeho ústavného zriadenia

Mimoriadnu schôdzu parlamentu inicioval Smer. Strana chce presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že „po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR“.

V uznesení sa tiež píše, že NR SR „so znepokojením upozorňuje NAKA a ÚŠP“, že policajný zásah vyvolá v zahraničí vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia na Slovensku. Premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený aj vedením rezortu vnútra, chce strana zaviazať k okamžitému odvolaniu Štefana Hamrana z funkcie policajného prezidenta. A tiež k tomu, aby prijal opatrenia vedúce k tomu, že mimo výkon služby budú postavení všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Strana chce tiež zaviazať riaditeľa SIS, aby okamžite predložil parlamentu správu o bezpečnostnej situácii v SR.

Podporu rokovaniu avizovali aj poslanci za ĽSNS i nezaradení poslanci, pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike a Hlase. Nepodporuje ho hnutie OĽANO a priatelia ani SaS. Nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera avizovali, že ak sa schôdza otvorí, predložia vlastné uznesenie na podporu vyšetrovateľov a odmietnutie konšpirácií.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb, vrátane šéfov SIS a NBÚ. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor potom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.


 

Zdroj: YouTube Online Tu a Teraz / ta3.com / InfoVojna



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.