...

VIDEO: Minister vnútra Šutaj Eštok o covidovej amnestii, vyšetrovaní manažovania pandemických opatrení, o partičke Čurilla & spol., ktorým mnohí freneticky v stoji tlieskajú, nechutnom halloweenskom večierku bratislavských gymnazistov, odsúdení exprezidenta Kisku, o zmieri medzi rezortom vnútra s českým expremiérom Babišom, ale aj o Huliakovi & spol., ktorí sú v konflikte so SNS


Minister vnútra SR a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok bol hosťom relácie Diskusia na palete, v ktorej komentoval aktuálne spoločensko-politické udalosti.


Úvod rozhovoru patril téme tzv. covidovej amnestie, ktorú schválila vláda. Na základe nej občanom, ktorým počas pandémie bývalá garnitúra nezákonne a v rozpore s ústavou vnútila pokuty a rôzne poplatky. Po schválení v NR SR by mal byť príslušný zákon platný od 1. januára 2025. Minister doplnil, že okrem toho bude vyvodená trestná zodpovednosť proti osobám, ktoré to spôsobili a ktoré nesú vinu aj za 20.000 mŕtvych, ktorí zomreli zbytočne. Minister v súvislosti s tým ustanovil špeciálny vyšetrovací tím s názvom Covid, ktorý bude skúmať manažovanie pandemických opatrení, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a šafárenie s verejnými financiami.

Ďalej zdôraznil, že pri vyšetrovaní trestných činov a zneužívania verejných funkcií z čias bývalých vlád nechcú ísť cestou pomsty ako predchádzajúca garnitúra, keď politici prstom ukazovali, kto má byť trestne stíhaný a komu majú “kukláči vykopnúť dvere”. Zákon podľa neho platí pre všetkých vrátane tzv. čurillovcov či exministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý protizákonne odzbrojil Slovenskú republiku a ohrozil tým jej obranyschopnosť. Dodal, že rozumie frustrácii ľudí, ktorým sa zdá, že spravodlivosť prichádza príliš pomaly, ale ubezpečil, že určite nastane aj v prípade týchto osôb. Na druhej strane je “zdesený”, že “partia trestne stíhaných policajtov dostáva standing ovation”. Pýta sa, v akej spoločnosti to žijeme, keď časť ľudí tlieska zločincom, čo chceli kolegyni podpáliť auto, dať ju do väzby, čo plánovali niekomu vstúpiť do obydlia a zastreliť mu deti.

Ku kauze bratislavského gymnázia, kde sa študenti na halloweenskej party prezliekli za dôchodcov, povedal, že to nie je problém spomenutých detí, ako pedagógov, ktorí ich na to naviedli a ich fotografiu zverejnili na sociálnej sieti. Doplnil, že starších ľudí, ktorí nám odovzdali svoje hodnoty, si treba vážiť, nie ich dehonestovať. Reakcia tzv. bratislavskej kaviarne na prípad v podobe vyjadrenia herečky Krisíny Tormovej, ktorá povedala, že “sa veľmi teší, že mladí aj takouto formou vyjadrujú svoj záujem o politiku a vedia vtipne vyhodnotiť dianie v našej krajine, za čo si ich váži”, ho neprekvapuje, keďže seniorov považujú za nepotrebných.

Minister vnútra sa vyjadril aj k výzve podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara adresovanú Andrejovi Kiskovi, aby sa po odsudzujúcom súdnom verdikte v prípade daňového podvodu, aby sa vzdal všetkých benefitov, ktoré mu prináležia ako bývalej hlave štátu. Najprv sa pozastavil nad jeho reakciou na rozsudok, keď hovorí o údajnom politickom tlaku Roberta Fica na súdy. Pripomenul, že Kiskovo trestné stíhanie začalo za premiéra Igora Matoviča. Objasnil, že odobratie výhod exprezidenta, ako je doživotná renta, automobil so šoférom či ochranka, rieši nedávno prijaký zákon “lex atentát”. Po odsúdení za úmyselný trestný čin bývalý prezident uvedené nároky stráca.

Interview ďalej pokračovalo vysvetľovaním okolnosti uzavretia zmieru s českým expremiérom Andrejom Babišom. Slovenský rezort vnútra na základe právnych analýz a justičných verdiktov mimosúdne uznal, že Babiš počas komunistického režimu nebol agentom ŠtB. Český premiér Petr Fiala zmier označil “za absolútne neuveriteľnú politickú dohodu, zastieranie a ohnutie faktov a obyčajný obchod”. Eštoka mrzí, že predseda českej vlády zasahuje do interných záležitostí SR, čo neprospieva slovensko-českým vzťahom.

Poslanec za Smer-SSD Richard Glück sa stal novým predsedom brannobezpečnostného výboru NR SR. Niektorí opoziční poslanci ho nazvali “bitkárom”, pretože pred voľbami uštedril facku epremiérovi Matovičovi počas známeho incidentu. Glück bol zvolený v tajnom hlasovaní až 85 poslancami, čo znamená, že ho podporila aj časť opozície a podľa moderátora “liberálna politická inkvizícia” teraz pátra po šiestich “zradcoch” zo svojich radov “po tom všetkom, čo koalícia narobila v tomto štáte”. Minister vnútra poznamenal, že opozícia má “plné ústa demokracie”, ale keď sa niekto správa podľa demokratických princípov a rozhodne sa slobodne niekoho voliť, odrazu je nepriateľ.

Vyjadril sa aj k napätiu v koalícii, ktoré spôsobilo pnutie medzi poslancami Národnej kolície a SNS. Poznamenal, že si váži postoj troch nezávislých poslancov NK, korí napriek tomu, že majú rozpory s poslaneckým klubom národniarov, jasne deklarujú podporu vládnej koalícii. Odpovedal i na otázku, či sa v rámci preskupovania síl v koalícii chystajú nejaké personálne zmeny v rámci vedenia ministerstiev. Minister práce a jeho stranícky kolega Erik Tomáš napríklad pripustil, že v Hlase sa diskutuje o Eštokovej nominácii na uprázdnený post predsedu Národnej rady SR, na ktorý má Hlas nárok podľa koaličnej zmluvy. Povedal, že otázka šéfa parlamentu sa musí vyriešiť do konca roka. Práca ministra vútra ho podľa vlastných slov baví a chcel by ju ďalej vykonávať, ale nikdy nekládol vlastné ambície na prvú priečku - na tej sú uňho zájmy SR. Osobne preferuje na tento post predsedu parlamentu súčasného šéfa MIRRI Richarda Rašiho.

Viac vo videu:

 

Zdroj: YouTube Diskusia na palelte / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.