...

VIDEO: Najvyšší ústavní činitelia podpísali memorandum o jednotnom postupe v zahraničnej politike Slovenska. Pellegrini, Fico a Žiga sa zaviazali, že náš štát bude suverénne presadzovať svoje postoje v zahraničnej politike bez spochybňovania pevného členstva v EÚ a NATO


V memorande sa traja najvyšší ústavní činitelia prihlasujú aj k podpore zahraničnej politiky, ktorá bude odmietať snahy o rozdielne postoje k jednotlivým štátom a bude presadzovať zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany.


Prezident SR Peter Pellegrini, podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) podpísali v nedeľu spoločné vyhlásenie o jednotnom postupe v otázkach zahraničnej politiky. V memorande deklarujú pevné ukotvenie Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO).

Signatári svojím podpisom zdôraznili, že SR bude krajinou, ktorá bude suverénne presadzovať svoje postoje v zahraničnej politike bez spochybňovania pevného členstva v EÚ a NATO. Toto zakotvenie deklarujú podporovať a propagovať vrátane otvárania tém, ktoré môžu skvalitňovať vzťahy v rámci EÚ a NATO.

"Slovensko chce byť naďalej platným členom EÚ a NATO, plne si vedomé svojich práv, chceme však byť hrdým členom týchto spoločenstiev," zdôraznil po podpise memoranda prezident. "Nikdy sa nebojme hovoriť v zahraničí suverénnym hlasom, pretože aj malý štát ako Slovensko má právo presadzovať v zahraničí záujmy svojich občanov," dodal Pellegrini.

Prezident pripomenul, že i Ústava SR, ktorej vznik si v nedeľu Slovensko pripomína, vyjadruje želanie vytvárať z krajiny platnú a suverénnu súčasť medzinárodných štruktúr, ktoré členským štátom garantujú bezpečnosť i zdieľanie rovnakých civilizačných hodnôt.

Vyzdvihuje preto dôležitosť aktu, ktorým práve na Deň ústavy traja najvyšší činitelia svojím podpisom pod memorandum o zahraničnopolitickom smerovaní SR uznávajú záväzok udržať Slovensko v spoločenstvách, "v ktorých sme chceli a chceme naďalej byť".

I predseda vlády Fico prepojil memorandum s ústavou a jej článkom o zvrchovanosti Slovenska.

"Je dôležité, aby traja najvyšší ústavní činitelia zadefinovali čo, to znamená zvrchovanosť v zahraničnej politike. Slovensko je malá krajina, ale je suverénna a zvrchovaná, a to sa musí prejaviť aj v zahraničnej politike," zdôraznil Fico. Memorandum podľa neho jasne hovorí o tom, "kde sa nachádzame a v akom životnom priestore žijeme". Preto i dôrazne odmieta strašenie naznačujúce snahy opustiť medzinárodné spoločenstvá.

"Nikto z nás tento životný priestor nespochybňuje," upozornil Fico, ktorý vyzdvihol i mierové posolstvo memoranda.

Zastupujúci šéf parlamentu Žiga zdôraznil, že prioritnou povinnosťou štátu a jeho najvyšších predstaviteľov je obhajovať záujmy svojich občanov. "Formulácia slovenských záujmov by mala byť jasná a známa a musí zohľadňovať spojenecké záväzky. Naša diplomacia by ich mala jasne a zrozumiteľne akcentovať," upozornil Žiga, ktorý dodal, že to znamená aj slušne, no razantne na medzinárodných fórach odmietnuť kritiku obhajoby národnoštátnych záujmov SR.

"Ako reprezentant Národnej rady SR považujem za kľúčové pre stabilitu a dlhodobé strategické záujmy, aby národnoštátny záujem stál nad vnútropolitickým bojom. Preto by som chcel požiadať, aby sa k podpore našich národnoštátnych záujmov a formulácii memoranda prihlásila aj opozícia," dodal.

V memorande sa traja najvyšší ústavní činitelia prihlasujú aj k podpore zahraničnej politiky, ktorá bude odmietať snahy o rozdielne postoje k jednotlivým štátom a bude presadzovať zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany. Slovensko bude podľa memoranda dôrazne presadzovať mierové riešenia konfliktov a medzinárodné riešenia a opatrenia, ktoré nebudú poškodzovať záujmy SR.

V memorande sa rovnako zaväzujú podporovať princíp kolektívnej obranyschopnosti ako jedinú garanciu plnohodnotnej bezpečnosti obyvateľov Slovenska. Traja ústavní činitelia sa v dokumente prihlasujú aj k ochrane výhod schengenského priestoru a rovnako obrane voči jeho zneužívaniu v podobe nelegálnej migrácie. Zaväzujú sa takisto vytvárať na domácej politickej scéne podmienky na otvorený dialóg, "aby sa predstavitelia SR vyjadrovali v zahraničnopolitických otázkach spoločným jazykom".

Viac vo videu:

 

Danko: Podpísanie memoranda o zahraničnej politike je dôležitý akt

Podpísanie memoranda o zahraničnej politike je dôležitý akt. V diskusnej relácii O 5 minút 12 na televízii STVR to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda koaličnej SNS Andrej Danko. Opozičný poslanec za PS Martin Dubéci si myslí, že podpísanie deklarácie vysiela nejasný signál do spoločnosti, pretože premiér Robert Fico (Smer-SSD) má zmätočné vyjadrenia v súvislosti so zahraničnou politikou.

Koalícia je podľa Danka často predmetom útoku, že sa orientuje len "na jednu svetovú stranu". "Myslím si, že je dôležité, aby zástupcovia parlamentu, prezident SR a premiér jasne deklarovali našu orientáciu. Naše ukotvenie sme nikdy nespochybňovali," povedal Danko. Zároveň podotkol, že Európska únia (EÚ) sa uzatvára a v mnohých veciach sa správa dosť diktátorsky.

Dubéci je toho názoru, že v dnešnej dobe je dôležité, aby Slovensko malo určenú svoju zahraničnú orientáciu. "Potom je tu pán Fico, ktorý síce napíše niečo na papieri, ale potom jeho vyjadrenia voči Ruskej federácii a ďalším aktérom sú veľmi zmätočné," poznamenal poslanec. Geopolitické záujmy Slovenska sú podľa neho v Európskej únii a najväčšia geopolitická výzva je konflikt na Ukrajine.

Danko zároveň reagoval na otázku o chýbajúcom šéfovi parlamentu, tento post podľa koaličnej zmluvy patrí strane Hlas-SD. "Z toho, či Danko alebo niekto iný bude predsedom parlamentu, chlieb lacnejší nebude," skonštatoval s tým, že parlament funguje a váži si podporu premiéra. Debata o šéfovi NR SR patrí podľa Danka "do kuchyne". Danko zároveň tvrdí, že v koaličnej zmluve je veľa nejasností.

"Jednoducho, kým sa nevyrieši táto otázka, tak sa nevieme dostať k ničomu inému, lebo všetko so všetkým súvisí," skonštatoval Dubéci na margo predsedu NR SR. PS podľa neho chce, aby koalícia vyriešila tento problém, a preto navrhli, aby bol na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR zaradený bod voľby predsedu parlamentu. "Vyvolali sme to sami vlastnou iniciatívou a chceme otvoriť rozpravu k tomuto bodu. Nech koalícia ukáže, že to dokáže zvládnuť," povedal Dubéci.

Šéf SNS považuje za dôležitejšie, aby koalícia našla spoločnú reč k tomu, kde je hranica normálneho zbrojenia a kedy je to neúnosné. Slovensko podľa neho potrebuje pre pozemné vojsko tatrovky. Zameral by sa aj na nakúp osemkoliek. Pri nákupe protivzdušnej obrany je zdržanlivý, nie je jeho zástancom. "Kvitujem ministrovi obrany niektoré nákupy, niektoré však budeme musieť prehodnotiť," skonštatoval Danko. Nie je nadšený ani plánom výstavby novej vojenskej nemocnice v Prešove.

 

Memorandum k zahraničnopolitickému smerovaniu SR

Slovenská republika ako zvrchovaný štát presadzuje svoje oprávnené národnoštátne záujmy v zahraničnej politike, riadiac sa vôľou svojich občanov vyjadrenou v slobodných a demokratických parlamentných voľbách. Slovenská republika je zodpovedným a spoľahlivým členským štátom Európskej únie, Severoatlantickej aliancie a ďalších medzinárodných zoskupení a inštitúcií, vedomá si svojich práv i povinností vyplývajúcich z nášho členstva.

Slovenská republika trvá na dodržiavaní a presadzovaní medzinárodného práva ako jediného účinného nástroja na udržanie svetového mieru, vzájomnej spolupráce a zabezpečenia rovnoprávneho postavenia a ochrany menších štátov. Zároveň vždy preferuje politický dialóg s rôznymi partnermi pred násilím, diktátom a inými riešeniami, ktoré eskalujú napätie a zhoršujú vzťahy v medzinárodnej politike.

Slovenská republika rešpektuje rôzny spoločenský, ekonomický a sociálny vývoj v rôznych častiach sveta a nebude zasahovať do vnútroštátnych záležitostí iných krajín. Rovnaký prístup však vyžaduje aj od iných štátov voči Slovensku.

Slovenská republika pri každej medzinárodnej kríze berie ohľad predovšetkým na humanitárne hľadisko. Našou prioritou je preto pomoc obetiam kríz a konfliktov v ktorejkoľvek časti sveta. Zdôrazňujeme však potrebu konať priamo v ohnisku takýchto konfliktov, aby sa znížilo riziko ich eskalácie do globálnych kríz i riziko potenciálnych negatívnych dopadov priamo na občanov Slovenskej republiky. Najdôležitejšiu súčasť hľadania mierových riešení predstavuje diplomacia, pričom jej aktívnym a zodpovedným využívaním je možné znižovať napätie v konfliktných oblastiach po celom svete.

Na základe vyššie uvedeného traja najvyšší ústavní činitelia, prezident Slovenskej republiky, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, vyhlasujeme, že budeme spoločne:

- podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,

- podporovať suverénne postoje Slovenskej republiky v zahraničnej politike, vrátane tém, dôležitých pre skvalitnenie vzájomných vzťahov medzi členskými štátmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Sme presvedčení, že takáto diskusia je dôležitá aj pre samotné organizácie a ich postavenie v rámci medzinárodného systému,

- obhajovať členstvo Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách, opierajúc sa o ich základné zmluvy, a to v prvom rade v prospech našej vlasti a jej občanov, ale i samotných organizácií

- vytvárať podmienky na domácej politickej scéne na otvorený dialóg tak, aby sa predstavitelia Slovenskej republiky vyjadrovali v zahraničnopolitických otázkach spoločným jazykom,

- podporovať princíp kolektívnej obranyschopnosti, pretože len tak je možné zabezpečiť plnohodnotnú bezpečnosť obyvateľov Slovenska,

- presadzovať len také medzinárodné opatrenia a riešenia, ktoré nebudú poškodzovať záujmy Slovenskej republiky,

- zdôrazňovať potenciál Slovenskej republiky v zahraničí s cieľom posilňovať hospodársku spoluprácu na všetkých dostupných úrovniach,

- odmietať akékoľvek snahy o vytváranie rozdielnych prístupov k jednotlivým štátom, pretože zahraničnopolitická orientácia Slovenska je otvorená na všetky štyri svetové strany,

- chrániť výhody schengenského priestoru a súčasne odmietať jeho zneužívanie a voľný pohyb tých, ktorí nespĺňajú jeho podmienky,

- zachovávať demokratické princípy vo vzťahu k ostatným štátom, berúc do úvahy ich rozmanité tradície a kultúrnu identitu, a zároveň to isté očakávať od našich partnerov v medzinárodných organizáciách.

 

V Bratislave dňa 1. septembra 2024

 

Peter Pellegrini, prezident SR

Robert Fico, predseda vlády SR

Peter Žiga, podpredseda Národnej rady SR poverený vykonávaním právomocí predsedu Národnej rady SR

 


Zdroj: bleskovky.sk (1), (2) / hlavnydennik.sk / YouTube / InfoVoja

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.