VIDEO: „Náš svet je rozdrobený ako nikdy pred tým. Krajiny si robia, čo chcú. Potrebujem mier, nový svetový poriadok a globálnu reformu fiančného systému“, vyhlásil šéf OSN Guterres na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii
Keby si krajiny plnili svoje záväzky v súlade s Chartou OSN, každý človek na Zemi by žil v mieri a dôstojne, skonštatoval António Guterres vo svojom piatkovom prejave, v ktorom priznal existujúcu spoločensko-ekonomicko-politickú entropiu vo svete.
Generálny tajomník OSN António Guterres sa v piatok sťažoval, že medzinárodné spoločenstvo je čoraz roztrieštenejšie aj napriek "existenčným výzvam" ako zmena klímy a hrozba umelej inteligencie, ktoré naberajú na sile. Guterres to povedal v prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
"Náš svet čelí existenčným výzvam, ale globálne spoločenstvo je roztrieštenejšie a rozdelenejšie ako kedykoľvek za posledných 75 rokov," povedal a zdôraznil potrebu "globálneho poriadku, ktorý bude fungovať pre všetkých".
The global community is more fragmented and divided than at any time during the past 75 years.
— António Guterres (@antonioguterres) February 16, 2024
Even the Cold War era was, in some ways, less dangerous.
Zero-sum mindsets mean everyone may get zero. pic.twitter.com/4unLl1he9c
"Dokonca aj obdobie studenej vojny bolo po určitých stránkach menej nebezpečné," vyhlásil Guterres a spomenul schopnosť Spojených štátov a Sovietskeho zväzu spolupracovať na znižovaní počtu jadrových zbraní, hoci boli súperiacimi superveľmocami.
"Aj dnes v našom multipolárnom svete stále čelíme nebezpečenstvu jadrových zbraní. A riešime dve ďalšie hrozby, ktoré majú existenčný rozmer: klimatickú krízu a riziká neovládateľnej umelej inteligencie," uviedol Guterres v príhovore.
Podľa neho má svet problém podniknúť účinné kroky v ktoromkoľvek z týchto rizík, ktoré môžu zničiť ľudstvo.
"Dnes vidíme, že krajiny si robia, čo chcú, úplne bez zodpovednosti," povedal Guterres. Ako doplnil, na vine je aj nedostatok "silných celosvetových inštitúcií".
"Opakovane som vyzval na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov a na humanitárne prímerie. To je jediný spôsob, ako masívne rozšíriť dodávky pomoci do Gazy," povedal.
Okrem toho vojna, ktorú pred dvoma rokmi vyvolala ruská invázia na Ukrajinu "v jasnom rozpore s Chartou OSN", nemá v Európe 21. storočia miesto. Utrpenie a straty na životoch boli hrozné, pričom dopad na svetové hospodárstvo bol zničujúci, najmä pre rozvojové krajiny.
"Zúfalo potrebujeme spravodlivý a udržateľný mier pre Ukrajinu, Rusko a svet... mier v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom, ktoré stanovuje povinnosť rešpektovať územnú celistvosť suverénnych štátov," povedal.
Potrebujeme nový celosvetový poriadok, ktorý bude fungovať pre každého, vyhlásil šéf OSN. A keby krajiny plnili svoje záväzky v súlade s Chartou OSN, každý človek na Zemi by žil v mieri a dôstojne.
Guterres uviedol, že je potrebný "brettonwoodsky štýl reformy globálnej finančnej architektúry", pričom mal na mysli vytvorenie existujúcich globálnych finančných inštitúcií v 40. rokoch 20. storočia.
To by pomohlo "vytvoriť skutočnú globálnu záchrannú sieť, najmä pre rozvojové krajiny, ktoré sa topia v dlhoch".
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk / saudigazette.com.sa / YouTube United Nations / InfoVojna