VIDEO: Nevidím dôvod teraz cestovať do Kyjeva, vyhlásil Fico v reakcii na provokačnú otázku redaktora slovenského mainstreamu počas jeho brífingu s českým premiérom Fialom
Slovenský ministerský predseda Robert Fico absolvoval v spoločnosti šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára svoju prvú oficiálnu návštevu, ktorá viedla do Českej republiky.
Premiér Robert Fico opäť jasne zdôraznil svoje postoje. Urobil tak na svojej prvej zahraničnej ceste do Čiech. Na Ukrajinu sa nechystá a neverí na vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine.
„Neradím sa medzi politikov prázdnych politických gest a postojov, ktoré nikomu nepomôžu. To, že máme iný názor na vojnu na Ukrajine, alebo niektoré rozhodnutia a postoje Bruselu z nás predsa nemôže robiť nepriateľov. Práve naopak! Vzájomný názorový rešpekt a kvalita vecnej diskusie je základom dobrých vzťahov aj v medzinárodnej politike a pokusy médií rozdeľovať naše národy nebudeme nikdy akceptovať,“ napísal premiér Robert Fico na sociálnej sieti po tom, čo v piatok navštívil Českú republiku.
Fico sa v Čechách stretol so svojím náprotivkom, českým premiérom, Petrom Fialom. Fico priložil k svojim slovám aj video. Na ňom odpovedá na otázky novinárov na tlačovom brífingu premiérov po ich spoločnom stretnutí.
Novinár Pravdy sa na brífingu predsedu vlády Slovenskej republiky s jeho českým náprotivkom Fica opýtal, zvažuje podobnú cestu do Kyjeva, akú absolvoval český premiér Petr Fiala spoločne s vtedajším ministerským predsedom Eduardom Hegerom.
Fico odpovedá, že neverí vo vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine. Podľa slovenského premiéra hrozí, že konflikt bude trvať až do rokov 2029 až 2030.
Doplnil aj, že sankčná politika nefunguje. Podľa slovenského premiéra je lepšie rokovať a hneď teraz, ako čakať a rokovať, až keď v konflikte zomrie ďalších 500 alebo 600 tisíc ľudí.
Viac vo videu:
Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil v piatok v Prahe premiér SR Robert Fico a dodal, že jeho prvá zahraničná cesta tak neviedla do Česka iba zo zdvorilosti. Fico ďalej po rokovaní so svojím českým partnerom Petrom Fialom uviedol, že Česko a Slovensko prešli od rozpadu spoločného štátu obdobiami kríz, vrátane finančnej a pandemickej, a nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak podľa Fica potrebujú dostať konkrétny obsah.
Schôdzka s Fialom bola podľa Fica "veľmi zaujímavá". "Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje," vyhlásil. Zopakoval, že podľa neho vojenská pomoc Ukrajine nefunguje, na čo Fiala reagoval slovami, že on je, naopak, presvedčený o jej správnosti.
To, že sa na niečom nezhodnú, však podľa predsedu českej vlády neznamená, že spolu nemôžu spolupracovať na veciach, kde je to potrebné. "My nemáme prehlbovať problémy. My nemáme tie rozdiely, ktoré medzi nami sú, vidieť ako také veľké, aby sme sa nevedeli dohodnúť. Od politikov predsa ľudia chcú, aby rozdiely prekonávali," vysvetlil svoj postoj Fiala.
Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Rovnako vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád. "Musíme dať česko-slovenským vzťahom konkrétny obsah, nemôžeme zostať len pri spomienkovom optimizme alebo rozprávaní o tom, aké to bolo niekedy v minulosti pekné," dodal. Fiala oznámil, že najbližšie takého zasadnutie českej a slovenskej vlády sa uskutoční budúci rok na jar v Česku. Fico zas Fialu pozval na návštevu SR.
Spolupráca SR a ČR má podľa Fialu konkrétne obrysy. Za dôležitú a perspektívnu ju považuje najmä v oblasti energetiky. Vyzdvihol, že české firmy sa podieľajú na dokončovaní 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Významnou pre ľudí je podľa neho spolupráca v oblasti dopravy. SR aj ČR majú záujem na tom, aby boli napojené na vysokorýchlostné trate v Európe, povedal Fiala. "Pripravujeme už niektoré úseky tak, aby ich výstavba mohla začať v roku 2026," spresnil. V oblasti obrany vyzdvihol spoločné nákupy pásových bojových obrnených vozidiel CV-90.
Premiéri hovorili aj o nelegálnej migrácii. "Je to vec, ktorá je do značnej miery nepríjemná aj z hľadiska našich vzťahov, lebo nás to núti, aby sme obnovovali dočasné kontroly hraníc," povedal Fiala. Zdôraznil, že je nutné, aby ČR a SR spolupracovali, pretože európska migračná a azylová politika podľa jeho slov dostatočne nefunguje. Spoločným záujmom oboch krajín je, aby kontroly na hraniciach nemuseli byť, dodal.
Fico svoju prvú zahraničnú návštevu v Prahe začal v Senáte, kde ho na pracovných raňajkách prijal jeho predseda Miloš Vystrčil. Potom sa stretol aj s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou a popoludní mal schôdzku s prezidentom Petrom Pavlom.
„Do Prahy prišiel rozhodne susedský Robert Fico, umiernený Robert Fico, ktorý nechal niektoré z tých konfrontačnejších výrokov z volebnej kampane doma na Slovensku a prišiel sa predstaviť ako sused, ktorý je pripravený na pokračovanie spolupráce medzi oboma krajinami, ku konštruktívnej úlohe v rámci Visegradskej štvorky aj v rámci Európskej únie. A ako človek, povedal by som, s ktorým je možné robiť biznis,“ dodal zahraničnopolitický poradca prezidenta Petra Pavla Michael Žantovský.
V česko-slovenských vzťahoch podľa neho rozhodne vznikli niektoré témy, alebo sa objavili niektoré otázky, na ktoré majú obe strany rôzny názor. „Predovšetkým vzhľadom na konflikt na Ukrajine, ale aj v iných otázkach. A to na rôznych úrovniach zaznelo aj počas tých rokovaní, ale z oboch strán akosi prevláda to presvedčenie, že tie naše vzťahy sú prvoradé. Majú tak hlbokú históriu a také hlboké korene, že môžeme aj napriek tým rozdielom v jednotlivých otázkach pokračovať v spolupráci ako celku,“ povedal Michael Žantovský.
Predsedu slovenskej vlády v Prahe sprevádza aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž.
Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR po nástupe do funkcie predsedu slovenskej vlády. Prvýkrát ho v Prahe prijal v roku 2006 vtedajší český premiér Jiří Paroubek, potom v roku 2012 Petr Nečas a naposledy v roku 2016 Bohuslav Sobotka.
Zdroj: ereport.sk / hlavnydennik.sk / pluska.sk / YouTube / InfoVojna