...

VIDEO: O zahraničných agentoch, praní špinavých peňazí cez nadácie, ale aj o pomeroch v mimovládkach na Slovensku prehovorila nová splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová


V Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie (MNO) na jej návrh skončili piati členovia zastupujúci mimovládne organizácie - Laura Dittel (Karpatská nadácia), Karolína Miková (PDCS), Peter Medveď (Nadácia Ekopolis), Juraj Rizman (Post Bellum) a Boris Strečanský (Centrum pre filantropiu). Viac o tom Simona Zacharová porozprávala v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou.


"Mimovládne organizácie by mali zverejňovať donorov, mali by zverejňovať finančné prostriedky, mali by konať v rámci právnych úprav a zákona. Myslím si, že najdôležitejšia informácia je, odkiaľ pochádzajú finančné prostriedky, a to je opäť aj odporúčanie Rady Európy. Tá nám určuje, že je potrebné, aby sme v určitom právnom rámci monitorovali prostriedky, ktoré prichádzajú neziskovým organizáciám. Kvôli tomu, aby sme zamedzili financovaniu terorizmu či praniu špinavých peňazí. Nežijeme práve v bezpečnom svete a bezpečnom čase. Stretávame sa s prípadmi, keď mnoho organizácií využíva systém, je v šedej zóne, kde nevieme sledovať financovanie, vidíme to napríklad na Blízkom východe. Tých prípadov je strašne veľa," hovorí nová splnomocnenkyňa vlády pre pre tretí sektor Simona Zacharová.

Aktivisti zo známych slovenských mimovládok Zacharovú po jej nástupe do funkcie označovali ako “no name” človeka bez profesionálnej minulosti. Problémom bolo pre nich aj to, že Zacharová údajne nemá ani poriadny profesionálny profil na sociálnej sieti.

Medzi jej prvé kroky patril návrh na odvolanie Juraja Rizmana a štyroch ďalších aktivistov z Rady vlády pre mimovládne organizácie.



“Je prirodzené, že si vyberáte ľudí, s ktorými dokážete konštruktívne spolupracovať. Pán Rizman a ďalšie štyri osoby nie sú jedinými osobnosťami na scéne,” argumentuje Zacharová.

Ako nových spolupracovníkov si do rady vybrala napríklad bývalého ministra obrany Martina Fedora, experta na sociálnu oblasť Martina Halása či šéfku slovenskej kancelárie renomovanej nemeckej nadácie Friedrich Ebert Stiftung Zuzanu Homer.

Viac vo videu:


Zdroj: pluska.sk

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.