VIDEO: Oskar Rózsa o „umeleckej dedinke“ reprezentovanej hlučnou, závistlivou a politickým aktivizmom posadnutou kultúrnou menšinou, novej podobe štátnej hymny pod jeho taktovkou, uletených konšpiráciách systémových médií a o štátnych fondoch, z ktorých si peniaze pre seba čerpala vybraná skupinka neschopných progresivistických umelcov
Slovenský hudobník, producent, dirigent a skladateľ Oskar Rózsa bol hosťom relácie Karty na stôl s Norom Dolinským.
Diskusia o potrebe novej podoby štátnej hymny neutícha. Podľa kritikov nie je zmena pri súčasnom napätí v kultúre a odvolávaniach ministerky Šimkovičovej potrebná. „Ja ako muzikant nemôžem uvažovať týmto spôsobom," hovorí v relácii Karty na stôl špičkový multiinštrumentalista Oskar Rózsa.
„Nemôžem sa zastaviť v mojom vývoji a zvažovať, či je teraz vhodná doba. Vtedy by som bol politický, ak by som tak uvažoval."
Oskar Rózsa oslovil so svojou predstavou ministerstvo kultúry už v roku 2011 a nie konkrétneho politika, ale inštitúciu ako takú. Kritizovaná ministerka kultúry Martina Šimkovičová pre neho podľa jeho slov nehrá úlohu. „Nech je tam osoba x alebo y." Navyše o opakovaných protestoch umelcov si myslí svoje. „Ja do istej miery nesúhlasím s postojom časti umeleckej obce, ako sa nazývajú. Ja by som to skôr nazval umelecká dedinka. Oni v žiadnom prípade nereprezentujú ani polovicu umelcov."
Za novou úpravou štátnej hymny si hudobník stojí. Má byť veľkolepá, nahrá ju 120 členný symfonický orchester a spievať bude asi 130 spevákov niekoľkých hudobných telies. Kritikom z radov kolegov má priamy odkaz.
„Ja hlavne nesúhlasím so spôsobom, ako to robia. Čiže nemal som dôvod vôbec uvažovať, či sa moja tvorba bude Dorote Nvotovej, či Richardovi Stankemu páčiť," hovorí pre Plus JEDEN DEŇ Oskar Rózsa.
Viac vo videu:
Multiinštrumentalista Oskar Rózsa študoval dirigovanie, venuje sa aj kompozícii a produkcii. Spolupracoval so všetkými významnými hudobníkmi, vrátane Deža Ursínyho, Mariána Vargu, Riša Müllera, Janou Kirschner, či Ivanom Táslerom. Momentálne hráva so spevákom Adamom Ďuricom.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna