VIDEO: Po napadnutí medveďom na Liptove zomrel 63-ročný hubár. Premiér Fico by situáciu vyriešil celoplošným odstrelom, ale potom by Slovensko mohlo prísť o eurofondy. „Poník Ursuly von der Leyenovej má vyššiu cenu života ako slovenský občan,“ reaguje Huliak
V súvislosti so sobotňajším smrteľným zranením hubára vyhlásil liptovskomikulášsky okresný úrad mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďa hnedého.
V sobotu predpoludním napadol medveď v katastri obce Hybe hubára. Muž utrpel pri útoku vážne zranenia, ktorým podľahol.
"Operátor tiesňovej linky 155 vyslal záchranársky vrtuľník k mužovi, ktorý mal byť v lese napadnutý medveďom. 63-ročný muž žiaľ napriek snahe záchranárov zraneniam podľahol," informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.
Mŕtvy muž nebol domáci, pochádza z Ilavy a na hubách tu bol s rodinou.
Pri nešťastí zasahoval záchranársky vrtuľník z Popradu. Ten sa okolo 13. hodiny vrátil na základňu. Vzlietal z oblasti lesov v okolí Hybickej tiesňavy.
K tragédii malo dôjsť neďaleko kokavského salaša. Ide o územie mimo zastavaných častí, no domáci vedia, že ide o miesta s početným výskytom medveďa.
V súvislosti so smrteľným zranením hubára vyhlásil liptovskomikulášsky okresný úrad mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďa hnedého.
Medveď zasiahol hlavnú tepnu
"Po presnej lokalizácii miesta nešťastia priamo z paluby bola lekárka vysadená k zranenému palubným navijakom. Medveď pri útoku zasiahol 63-ročnému mužovi jednu z hlavných tepien dolnej končatiny, následkom čoho u neho došlo k masívnemu krvácaniu a zastaveniu obehu. Svedkovia ho začali na mieste oživovať, lekárka pokračovala v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii, ktorá, aj napriek maximálnemu úsiliu bola, žiaľ, neúspešná. Pacient rozsiahlym poraneniam na mieste podľahol, lekárka mohla skonštatovať už len úmrtie. Záchranársky vrtuľník sa vrátil na svoju základňu, žiaľ, bez pacienta," informovali leteckí záchranári.
Miestni poľovníci vyzvali verejnosť, aby do oblasti nechodila, dôvodom je možná streľba zásahového tímu na medveďa.
Ide o druhé priame smrteľné zranenie, ktoré spôsobil človeku medveď hnedý. Prvý prípad v histórii Slovenska sa stal v roku 2021, k tragédii došlo tiež na Liptove, v nízkotatranských lesoch v katastri obce Liptovská Lúžna v ružomberskom okrese.
Na jar tohto roka zomrela mladá žena z Bieloruska po páde zo skaly, keď sa snažila utiecť pred medveďom. Aj k tejto tragédii došlo na Liptove, v lesoch vrchu Siná v Nízkych Tatrách.
Minister priznal, že odstrelili 71 medveďov
Tomáš Taraba, minister životného prostredia sa k tragédii vyjadril v sobotu vo večerných hodinách. V čase nešťastia sa nachádzal na konferencii na Štrbskom Plese, vzdialenom od Liptovskej Kokavy približne 30 minút.
Taraba v statuse na sociálnej sieti tvrdí, že legislatívne zmeny prijaté v parlamente dávajú už niekoľko mesiacov všetkým kompetentným úradom dostatočné právomoci konať pri premnožených medveďoch.
„Tento rok prišlo na základe nových pravidiel k odstreleniu už 71 medveďov, kým priemer za uplynulé roky nebol ani 10 kusov. Predpokladom pre zrýchlené a zjednodušené odstrely je vyhlásenie mimoriadnej situácie v okresoch, ktoré sú poznačené zvýšeným výskytom medveďov a vyhlasujú si ich okresné úrady,“ reagoval Taraba.
Tragédia sa stala v lese, mimo zastavané územie
Poukázal na to, že okres Liptovský Mikuláš si zrušil mimoriadnu situáciu v júli. „Verím, že ministerstvo vnútra preverí, prečo sa rozhodli kompetentní na okrese tak konať,“ povedal minister.
Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši vyhlásil mimoriadnu situáciu pre medveďa hnedého v marci tohto roka.
Stalo sa tak v súvislosti s udalosťami, keď do mesta vbehol medveď, utekal cez mesto, jeho husto zastavanú časť, a zranil pri tom niekoľkých ľudí. Mimoriadnu situáciu úrady odvolali k 1. júlu, stalo sa tak nielen na území okresu Liptovský Mikuláš, ale aj Ružomberok, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice a Žilina.
Mimoriadnu situáciu môžu okresné úrady vyhlasovať, pokiaľ medvede ohrozujú zdravie a majetok ľudí. K tragédii v lesoch medzi obcami Hybe a Liptovská Kokava však došlo mimo zastavaného územia obcí, ide o hubársku oblasť.
Taraba si chce posvietiť aj na činnosť štátnych ochranárov. „Po tragickej udalosti dám preveriť aj konanie Štátnej ochrany prírody za uplynulé mesiace, či neprišlo k nejakému podceneniu situácie na lokálnej úrovni a v prípade ak by sa potvrdilo akékoľvek podcenenie situácie, vyvodím aj personálne zmeny,“ povedal.
Zároveň podľa jeho slov platí, že pri návšteve lesa vo vybraných lokalitách je potrebné postupovať obozretne najmä v lokalitách prirodzeného výskytu zvierat. „Žiaľ dnes sa práve takýto výlet stal tragickým,“ uzavrel minister.
Ficovi by sa páčil plošný odstrel
Premiér Robert Fico reagoval na tragédiu v liptovských lesoch tiež v sobotu večer. „Je mi ľúto, čo sa stalo v okrese Liptovský Mikuláš, keď medveď smrteľne zranil hubára,“ povedal premiér vo videu.
„Je pravda, že stále máme prebytok šeliem aby mohlo dôjsť k odstrelu problémových medveďov, prijali sme dôležité zmeny zákonov. Zjednodušenie povedané dnes je na okresných úradoch, aby vyhlasovali mimoriadnu situácie tam, kde dochádza k ohrozovaniu ľudí, čo umožňuje bezproblémový odstrel v intraviláne a extraviláne,“ povedal Fico a verejne vyzýval mieste orgány, aby vyhlasovaním mimoriadnej situácie vytárali podmienky na nevyhnutné zníženie počtu medveďov na Slovensku.
„Niekto by si mohol povedať, že situáciu vieme vyriešiť celoplošným odstrelom, pošleme do lesa stovky poľovníkov a problém po slovensky vyriešime. Mne by sa to aj páčilo. Ale sme v Európskej únii. A nerád by som pre medvede čelil ďalším hrozbám, že nám Európska komisia zastaví európske fondy,“ uzavrel premiér.
Reakcia poslanca SNS Rudolfa Huliaka:
Zdroj: myliptov.sme.sk / YouTube / InfoVojna