...

VIDEO: Podporovatelia vojenského prevratu v Nigeri podpálili dvere francúzskeho veľvyslanectva na znak protestu proti jeho deštrukčnej a násilnej koloniálnej politike, mávali ruskými vlajkami a volali na Putinovu slávu


V Nigeri sa minulý týždeň odohral vojenský puč. Prezidenta Mohameda Bazouma v stredu zadržala v hlavnom meste Niamey prezidentská stráž. Šéf prezidentskej ochranky sa medzitým vyhlásil za lídra v štáte..


Tisíce podporovateľ junty, ktorá tento týždeň zorganizovala v Nigeri prevrat, vyšli v nedeľu do ulíc hlavného mesta Niamey. Počas protestu pritom prišlo i k útoku na francúzske veľvyslanectvo v Nigeri, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Demonštranti pochodovali mestom smerom k francúzskemu veľvyslanectvu, kde podľa nemenovaného svedka a videa z protestu podpálili dvere. Mnohí pritom počas protestu mávali ruskými vlajkami, skandovali meno ruského prezidenta Vladimira Putina a rázne odsudzovali Francúzsko - niekdajšiu koloniálnu mocnosť. Nigerská armáda však napokon dav rozohnala.

Francúzsko v nedeľu odsúdilo nepokoje, ktoré vypukli v okolí jeho veľvyslanectva v Niamey, a vyzvalo miestne úrady, aby budovu veľvyslanectva chránili. Kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zároveň varovala, že Paríž podnikne odvetné kroky, ak príde k útoku na francúzskych občanov.

"Ak niekto napadne francúzskych občanov, armádu, diplomatov a francúzske záujmy, uvidí, ako Francúzsko bude okamžite a neústupčivo reagovať," uviedla kancelária s tým, že Macron nebude tolerovať nijaký útok mierený proti Francúzsku alebo jeho záujmom.

Demokraticky zvoleného nigerského prezidenta Mohameda Bazouma v stredu zadržala prezidentská stráž a oznámila, že preberá moc v krajine. Vodca stredajšieho prevratu a šéf prezidentskej ochranky generál Abdourahaman Tchiani sa následne v piatok vyhlásil za nového vodcu krajiny.

Vojenský puč v Nigeri odsúdila väčšina afrických krajín, francúzsky prezident Macron, generálny tajomník OSN António Guterres i Európska únia.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) zvolalo na nedeľu krízový summit, na ktorom chce rokovať o prevrate v Nigeri a situácii v nestabilnom africkom regióne Sahel. Vedenie nigerského vojenského prevratu však ECOWAS v súvislosti so summitom obvinilo z prípravy vojenskej intervencie v hlavnom meste krajiny.

Niger je chudobná púštna krajina, kde sa od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 uskutočnili štyri úspešné prevraty a viacero neúspešných pokusov o puč.

Viac v článku TU.

Zdroj: pluska.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.