...

VIDEO: Policajný exprezident Gašpar, exprokurátor a bývalý sudca Lindtner a advokát Ribár o väzbe ako mučiacom nástroji


Všetci traja boli vo väzbe na základe výpovedí kajúcnikov a nie priamych dôkazov. Nikto z obvinených v týchto kauzách nebol právoplatne odsúdený. V rozhovore s Mimi Šramovou priblížili svoj príbeh..


Advokát Martin Ribár bol v kauze Apač obvinený zo zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ pre neho druhýkrát prišiel o 7:20 ráno, pred zrakmi 3 detí v čase, keď išli do školy. V kolúznej a pokračovacej väzbe v Banskej Bystrici a v Bratislave strávil dlhých 18,5 mesiacov, v miestnosti o rozmere 4x2 metre, bez denného svetla a kontaktu s rodinou. Pokazil sa mu zrak, zradili ho kĺby. Má 3 rozhodnutia Ústavného súdu o protústavnosti väzby, aktuálne mu ESĽP uznal sťažnosť a Slovenská republika sa musí vyjadriť k neľudským podmienkam jeho väzby. Paradoxne, vyšetrovateľ, ktorý ho dal do väzby a ktorý bol neskôr obvinený, sa odvolával na rozhodnutie ÚS v jeho prípade. Je toho názoru, že riešime chov sliepok v klietkach, a neriešime podmienky ľudí vo väzbe.

Advokát a bývalý sudca a prokurátor David Lindtner strávil vo väzbe 7 mesiacov v Ilave. Obvinený bol najskôr v kauze Búrka, neskôr ho na základe obvinenia o ovplyvňovaní osôb v kauze Víchrica dali do kolúznej a pokračovacej väzby. Bez kontaktu s rodinou a okolím, v cele s vychádzkovým koridorom 3x4m. V jeho prípade takisto existuje nález Ústavného súdu, ktorý hovorí o nezákonnosti väzby.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar strávil v kolúznej a pokračovacej väzbe v Bratislave a najmä v Prešove dlhočizný rok. Ani v jeho prípade v kauze Očistec si OČTK neodpustili ostentatívny zásah doma, na súd ho dokonca predvádzali v putách a reťaziach. Síce už nebol 2,5 roka vo funkcii, ale prokurátor mu kvôli možnému ovplyvňovaniu svedkov navrhol všetky 3 druhy väzby: preventívnu, kolúznu, utekovú. A samozrejme zosnovanie zločineckej skupiny, aby mohli skutok nadkvalifikovať. Počas pobytu vo väzbe sa mu narodila vnučka, uvidel ju až po roku. Aj Tibor Gašpar má rozhodnutie ÚS, o tom, že mu nebol umožnený kontakt s rodinou.

Všetci traja boli vo väzbe na základe výpovedí kajúcnikov a nie priamych dôkazov. Nikto z obvinených v týchto kauzách nebol právoplatne odsúdený.

⁃ Ako prežívali väzbu a čo im vírilo hlavou?
⁃ Ako prebiehalo zatknutie?
⁃ Sú obavy Európskeho výboru na prevenciu mučenia na Slovensku opodstatnené?
⁃ Ako vnímajú úlohu kajúcnikov v procesoch?
⁃ Stali sa súčasťou preparácie obvinených a reťazenia výpovedí kajúcnikov?
⁃ Ako ich väzbu prežívala rodina a deti?
⁃ Ako vnímajú úlohu médií v exponovaných procesoch?
⁃ Akú úlohu zohráva v exponovaných procesoch ÚŠP?
⁃ Prečo máme 22 nálezov ÚS, 4 rozhodnutia ESĽP a 40 sťažností na ESĽP v prospech obvinených?
⁃ Vie sa Slovensko ešte vrátiť späť k právnemu štátu?

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube Rozhovory s Mimi Šramovou / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.