VIDEO: Ivan Ševčík o sporoch so SNS kvôli pomlčke „Národná koalícia“, o zastavení dodávok ruského plynu z územia Ukrajiny na Slovensko, o zdĺhavom vyšetrovaní tzv. čurillovcov, ale aj o baterkárni v Šuranoch
S bývalým riaditeľom ÚBOK-u, exšéfom policajnej inšpekcie, generálom a súčasným poslancom NR SR za SNS Ivanom Ševčíkom sa o aktuálnych témach na domácej politickej scéne v relácii Diskusia na palete, zverejnenej 19. októbra 2024, rozprával redaktor Pavel Kapusta.
Moderátor sa v úvode opýtal, v akom štádiu je spor poslancov za Národnú koalíciu v “pomlčkovej bitke”, keď žiadali o rozšírenie názvu poslaneckého klubu SNS o názov svojej strany. Ševčík odpovedal, že im išlo o zdôraznenie identity Národnej koalície, čo na jej sneme požadovala jej členská základňa, keďže pôvodne zamýšľaná fúzia so SNS sa neuskutočnila. Zdôraznil, že nechcú rozbiť klub ani potopiť koalíciu a budú naďalej pracovať na napĺňaní programového vyhlásenia vlády. V prípade, že príslušný parlamentný výbor neuzná nárok na rozšírenie názvu klubu, povedal, že “nič sa nedeje a ideme ďalej”. Dodal však, že sa už budú všade verejne prezentovať pod značkou Národná koalícia.
Ako pokračoval, naďalej platí, že poslanci NK budú podporovať nárok strany Hlas-SD na obsadenie uvoľneného postu predsedu NR SR, pretože to stanovuje koaličná zmluva. Poprel, že by mali uzavreté nejaké neoficiálne dohody s Hlasom. Nechcel komentovať poznámky prezidenta Petra Pellegriniho, ktoré nasledovali po odstúpení ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej, že očakával iná ministerka, čím mal na mysli šéfku rezortu kultúry, nominantku SNS Martinu Šimkovičovú, ani otázku, či súčasná hlava štátu nekráča v šľapajach exprezidenta Michala Kováča. Ako uviedol, neprináleží mu hodnotiť či kritizovať vyjadrenia prezidenta.
Rozhovor pokračoval témou definitívneho rozhodnutia Kyjeva o zastavení dodávok ruského plynu z územia Ukrajiny na Slovensko krátko po tom, čo premiér Robert Fico deklaroval bezpodmienečnú podporu SR Ukrajine v rámci jej kandidatúry na vstup do Európskej únie. Podľa Ševčíka to naši občania vnímajú veľmi negatívne aj vzhľadom na pomoc, ktorú už od roku 2014 Ukrajine a jej občanom poskytuje náš štát. “Je to totálne za čiarou,” povedal o kroku ukrajinského vedenia. Doplnil, že ide o vydieranie a Slovensko by malo okamžite prijať odvetné opatrenia. To, že sa tak zatiaľ nestalo a mlčíme, považuje za chybu. Pozastavil sa nad tým, ako si môže ukrajinský premiér dovoliť odkazovať Slovákom, aby sa odstrihli od ruských energetických zdrojov.
Na otázku súvisiacu s prípravnými konaniami pri vyšetrovaní tzv. čurillovcov a ďalších osôb, ktoré mali počas predchádzajúceho volebného obdobia porušovať zákony, ľudské práva a páchať trestnú činnosť, napríklad aj v súvislosti s manažovaním pandémie, poznamenal, že ako bývalý vyšetrovateľ je “zhrozený” z neúmerne dlhého trvania týchto konaní, keďže obvinenia týchto osôb nie sú založené na zložitých expertných skúmaniach. Nechápe, prečo sa už niekoľko mesiacov v prípadoch nekoná. Do procesu by mal podľa neho vstúpiť generálny prokurátor, vyhodnotiť situáciu a prijať príslušné opatrenia.
Zvyšok relácie bol venovaný problematike zámeru výstavby kontroverznej čínskej “baterkárne” v Šuranoch na najbonitnejšej poľnohospodárskej pôde. Investíciu vníma ako problematickú a zbytočnú z viacerých dôvodov a chápe protesty obyvateľov mesta proti nej. Tvrdí, že aj na základe skúseností z fungovania podobnej čínskej fabriky v maďarskom Debrecíne jestvujú oprávnené obavy, že šurianska baterkáreň znečistí toxickými látkami vzduch, pôdu, podzemné i povrchové vody. Majú tam takmer výlučne pracovať cudzinci (v Debrecíne ich bude až 60.000), v dôsledku čoho vznikne riziko zvýšenia kriminality, ale vyvstáva aj otázka zmysluplnosti a užitočnosti takejto zahraničnej investície pre SR. Ševčík vidí hlavný dôvod výstavby takýchto prevádzok mimo územia Číny v snahe Pekingu zbavovať sa svetovej rezervnej meny - dolára v súvislosti s faktom, že v zoskupení BRICS sa obchoduje v národných menách členkých štátov. Poslanec je rozhodnutý vytvoriť tlak na zastavenie investície a podporovať projekty, ktoré budú pre Slovensko prospešné.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna