...

VIDEO: Poslanec Lučanský o obnovení vyšetrovania okolností smrti jeho otca, ale aj o novele zákona o mimovládkach zameraných na vykonávanie politickej činnosti


Poslanec NR SR Adam Lučanský (nominant SNS), ktorý je synom zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského bol hosťom relácie Diskusia na palete.


Rozhovor moderátora Pavla Kapustu sa začal témou opätovného otvorenia prípadu smrti jeho otca, bývalého policajného prezidenta gen. Milana Lučanského. Jeho syn Adam Lučanský pripomenul, že v prípade je od začiatku viac otátznikov ako odpovedí a sľubuje si od toho, že sa konečne podarí vyriešiť množstvo neobjasnených skutočností. Poznamenal, že nie je možné, aby si otec vo väzbe sám spôsobil takmer desať zranení závažného charakteru. Keď sa to nevyšetrí teraz, tak už nikdy,” dodal. Vyjadril tiež nespokojnosť, že vyšetrovatelia, tzv. čurillovci, ktorí “páchali zverstvá”, sú médiami a opozičnými politikmi glorifikovaní.

Ďalšia časť rozhovoru bola venovaná pozmeňovaciemu návrhu zákona o neziskových organizáciách, ktorého je Lučanský predkladateľom. Plán úpravy tejto právnej normy právnej normy bola súčasťou predvolebného programu SNS, ako aj programového vyhlásenia vlády. Stransparentňuje fungovanie mimovládnych organizácií a mal by okrem iného zabrániť, aby mimovládky ovplyvňovali politickú scénu, voľby alebo sa podieľali na politike cez politické strany. Poslanec SNS pripomenul známy výrok novinára a publicistu Martina Šimečku, ktorý svojho času vyhlásil, že mimovládky financované Georgeom Sorosom pomohli v roku 1998 zvrhnúť vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara.

Zákon podľa neho nijakým spôsobom mimovládkam nič nezakazuje, ani neobmedzuje ich činnosť, stransparentňuje však ich fungovanie, najmä cez mechanizmus výkazov. Lučanský spomenul, že v súvislosti s novým zákonom už niekde zachytil slovné spojenie “kladivo na mimovládky”. Ako pokračoval, bude to platiť iba pre mimovládky zneužívajúce svoje postavenie - napríklad, keď cez sieť takýchto organizácií niekto financuje masívnu činnosť, ktorá nesúvisí s pôvodnou činnosťou, ktorú by mali vykonávať.

Zákon tiež pre zástupcov mimovládnych organizácií, stretávajúcich sa s členmi vlády a inými verejnými funkcionármi, stanovuje povinnosť označiť sa ako lobisti a viesť evidenciu stretnutí. Poukázal na to, že lobisti už desaťročia oficiálne fungujú napríklad pri Európskom parlamente, kde ich pôsobí až 30-tisíc. Občania si tiež budú môcť na internete pozrieť, od koho a aké sumy mimovládky dostali - tie to budú musieť povinne zverejňovať. Takto budú veľmi jasne vidieť, “kto za koho kope”. Označeniu organizácií s politickou náplňou a financovaných zo zahraničia za “zahraničného agenta”, ako je to napríklad v USA či Rusku, sa zákon vyhol. Poslanec to zdôvodnil, že to nemá zmysel, keďže všetky pôsobia vo voľnom trhu v rámci EÚ.

Právna norma obsahuje aj finančné sankcie a v prípade opakovaného poručovania je možné podať návrh na zrušenie organizácie, o ktorom bude rozhodovať súd. Mediálne ticho okolo jeho legislatívnej iniciatívy, na ktorej spolupracoval s Úradom vlády, považuje Lučanský za “ticho pred búrkou”. Predpokladá, že útoky v spojitosti so zákonom ešte prídu. Zákon by mohol byť v parlamente podľa jeho slov schválený na budúci rok.

Viac vo videu:


Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.