VIDEO: Potravinári považujú dohodu štátu s obchodnými reťazcami na zastropovaní cien niektorých potravín za podraz voči slovenským výrobcom potravín. „Ak bude pokračovať 30-percentná inflácia týmto tempom, nová vláda bude musieť pristúpiť ku kategorickým rozhodnutiam a v najhoršom prípade bude musieť zasiahnuť reguláciou samotný štát,“ vyhlásil Fico
Minulý piatok sa na ministerstve pôdohospodárstva podpísalo zastropovanie cien 400 potravín, no toto stretnutie malo byť o diskusii o tom, ako ďalej v tejto veci pokračovať. Nie je možné, aby bez konzultácie so zainteresovanými výrobcami a dodávateľmi predstavitelia obchodných reťazcov sami prišli s myšlienkou, že idú zastropovať vybrané výrobky. Smer-SD chce na úrovni podpredsedu parlamentu zorganizovať stretnutie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, odborov, Slovenskej obchodnej inšpekcie a obchodníkov..
Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) a Únii potravinárov Slovenska (ÚPS) hodnotia dohodu medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín ako podraz voči slovenským výrobcom potravín.
Ako ďalej uviedla v spoločnom stanovisku SPPK a ÚPS hovorkyňa SPPK Jana Holéciová k minulotýždňovej dohode agrorezortu a obchodných reťazcov na trojmesačnom zmrazení cien potravín, dohodnúť sa na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá s dobrými vzťahmi absolútne nič spoločné. Stanovenie stropu cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže.
Podčiarkla, že hoci ide o zásadnú zmenu v rámci cenotvorby potravín, so slovenskými potravinármi dopredu o nej ani MPRV, ani obchodníci nerokovali. SPPK a ÚPS nemali žiadne oficiálne informácie o tom, že sa pripravuje takáto iniciatíva. Prvýkrát sa o stropovaní dozvedeli 17. marca, keď boli pozvaní na rokovanie so zástupcami MPRV a obchodníkmi a keď im boli predložené informácie o fixných cenách.
O tejto iniciatíve teda boli podľa Holéciovej potravinári prvýkrát informovaní v piatok (17. 3.), a to len necelú hodinu pred konaním tlačovej besedy k tejto téme. Materiál bol podľa potravinárov "o nás bez nás", hoci v ňom má ísť najmä o slovenské potraviny.
Holéciová upozornila, že niektorí slovenskí potravinári zaznamenali počas minulého týždňa, už niekoľko hodín pred oficiálnym ohlásením stropovania cien na tlačovej besede, tlak zo strany obchodníkov na zníženie odbytových cien niektorých druhov potravín.
Potravinári odmietajú, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na plecia potravinárov. MPRV sa podľa nich ani nepokúsilo spolupracovať s potravinármi a spoločne hľadať iné a efektívnejšie riešenia na zamedzenie stále rastúcej inflácie.
Slovenskí potravinári podľa hovorkyne taktiež odmietajú, aby dopredu nemali k dispozícii zoznam vybraných potravín, ktorých sa stropovanie týka. Chýbajú podľa Holéciovej základné informácie, o ktoré potraviny má ísť.
Zdôraznila, že stanovenie stropu cien môže byť diskutabilné z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Slovenskí potravinári odmietajú byť účastníkmi obchádzania pravidiel hospodárskej súťaže. Potravinári sú podľa Holéciovej prekvapení z toho, že MPRV má tendenciu spolupodieľať sa na určovaní cien v potravinárskom sektore.
Ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo odkazy na zastropované ceny potravín. Obchodné reťazce plánovali ceny zastropovať už v pondelok. V zozname stále chýba Tesco. Zoznamy potravín TU.
Smer-SD: Zastropovanie cien potravín je podvod so súhlasom vlády
Zastropovanie cien potravín je podvod so súhlasom vlády. Uviedli to v utorok na tlačovej konferencii predstavitelia opozičnej strany Smer-SD v súvislosti s piatkovou (17. 3.) dohodou agrorezortu a obchodných reťazcov na trojmesačnom zmrazení cien potravín.
Podľa slov predsedu strany Roberta Fica téma zdražovania potravín a nástrojov na znižovanie cien bola témou zasadnutia pravidelného vedenia strany. Smer-SD už asi rok a pol predkladá do Národnej rady SR (NR SR) návrhy na mimoriadne schôdze, ktoré však boli všetky zamietnuté alebo odignorované. Koalícia, ani vláda v demisii sa touto témou nechcú zaoberať. Nová vláda tak bude musieť hneď po voľbách prijať radikálne opatrenia.
"Nie je možné, aby bez konzultácie so zainteresovanými výrobcami, dodávateľmi, predstavitelia obchodných reťazcov sami prišli s myšlienkou, že idú zastropovať ceny nejakých vybraných výrobkov," priblížil predseda strany Robert Fico. V zoznamoch reťazcov so zastropovanými potravinami sú podľa neho aj položky, ktoré nemajú so základnými potravinami nič spoločné.
„Po prvé keď sa pozriete na tie zoznamy potravinárskych výrobkov a iných, ktoré sa predávajú, tam, je všehochuť. Po druhé, je pravda, že pred tým, ako oznámili zastropovanie týchto cien, tak ich pomerne výrazne zvýšili a dostali sme sa do smiešnej situácie, ktorá zodpovedá atmosfére na Slovensku, že kúpite výrobky lacnejšie, ako sú samotné zastropované ceny,“ povedal Fico a vyjadril presvedčenie, že takéto procesy musia byť pod kontrolou štátu.
Zároveň prišiel s návrhom, aby pod záštitou Juraja Blanára ako podpredsedu NR SR boli pozvaní do budovy historickej budovy národnej rady predstavitelia rôznych segmentov. Stretnutia by sa mali zúčastniť zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, a to tak, aby tam boli zastúpené segmenty ako pekári, hydinári, mliekari a ďalší, ktorí sa najviac zúčastňujú na výrobe základných druhov potravín.
"Ďalej budú pozvaní predstavitelia odborov, ktorí zastrešujú zamestnancov v tomto segmente. Slovenská obchodná inšpekcia by mala byť taktiež prítomná, keďže môže veľmi aktívne vstupovať do procesov, pokiaľ ide o predaj tovaru v obchodoch. Musia tam byť ďalej predstavitelia obchodných reťazcov a tiež budú pozvaní aj poslanci, ktorí sa budú vyjadrovať k problematike, čo môže štát urobiť, pokiaľ ide o kompenzáciu vysokých cien energií," avizoval predseda Smeru-SD.
„Ak bude pokračovať inflácia týmto tempom, dnes je to pri potravinách 30 percent, nič nenaznačuje, že by sa to malo zlepšiť, nová vláda bude musieť pristúpiť ku kategorickým rozhodnutiam. Ak tieto rozhodnutia nebudú dostatočne prediskutované a pripravené, vláda bude pod takým tlakom, že to budú rozhodnutia radikálne, ktoré nemajú nič spoločné s trhovým mechanizmom a ktoré budú predstavovať vysokú mieru regulácie zo strany štátu,“ priblížil predseda strany Smer-SD.
Na stretnutí by malo prísť k rozhodnutiu, že určitá skupina potravín by mala byť chránená pred ďalším nárastom ceny a tiež si treba povedať, ktoré potraviny budú patriť k tým, ktoré budú mať nastavenú maximálnu cenu.
Podpredseda strany Richard Takáč uviedol, že pre samotného spotrebiteľa, ktorého nákupná pozícia je absolútne rovnaká aj v prípade, ak by sa takéto zastropovanie potravín nezrealizovalo. Podpisu memoranda predchádzali kroky, ktoré boli zo strany reťazcov a kde jednotlivé reťazce v priebehu týždňa dozadu si postupne pozvyšovali ceny niektorých potravín, ktoré od pondelka zastropovali, čo potvrdili aj potravinári.
„Oni sa dopredu na to pripravili, že si dopredu zvýšili ceny potravín a na druhej strane tu máme kroky, ktoré robia reťazce, že napríklad sú vyvíjané veľké tlaky z hľadiska mliekarenského priemyslu alebo zo strany Únie hydinárov na znižovanie nákupných cien zo strany obchodných reťazcov,“ pokračoval Takáč.
Zároveň vyzval zástupcov potravinárov, poľnohospodárov, obchodných reťazcov, aby sa spomínaného stretnutia zúčastnili. Zdôraznil, že nechce tlačiť reťazce do konkrétnych čísiel, len je treba, aby boli solidárne.
"Som rád, že poľnohospodári a potravinári sa nenechali vtiahnuť do tohto marketingového kroku zo strany ministerstva pôdohospodárstva a hlavne reťazcov," doplnil podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč.
Viac vo videu:
Zdroj: cas.sk / YouTube / InfoVojna