...

VIDEO: „Požiadavky Západu, aby OSN rokovala o raketovom útoku Iránu na Izrael, sú pokrytectvom. Izraelský útok na iránsky konzulát bol casus belli,“ vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v reakcii na dvojaký meter medzinárodného spoločenstva, ktoré sa neodvážilo odsúdiť izraelský raketový útok na iránsku diplomatickú misiu v Sýrii


Dňa 1. apríla 2024 sionistická izraelská armáda zaútočila na budovu iránskej diplomatickej misie v sýrskej metropole Damask. Pri útoku boli zabití dvaja iránski generáli a piati dôstojníci. Teherán aj Hizballáh vzápätí oznámili, že pripravujú odvetu, ktorú 14. apríla skoro ráno aj vykonali.


Bezpečnostná rada OSN prispela k sobotňajšiemu iránskemu útoku na Izrael tým, že pokrytecky nezakročila proti nezákonnému bombardovaniu, ktoré vyvolalo najnovšie násilie v regióne, tvrdí ruský veľvyslanec pri tomto svetovom orgáne.

"To, čo sa stalo v noci na 14. apríla, sa neudialo vo vákuu," povedal v nedeľu ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia členom Bezpečnostnej rady OSN. "Kroky, ktoré podnikol Irán, sa stali reakciou na hanebnú nečinnosť tejto rady."

Išlo o raketový útok z 1. apríla, pri ktorom zahynulo sedem iránskych vojenských dôstojníkov vrátane dvoch vysokých veliteľov na teheránskom konzuláte v Damasku. Západní členovia Bezpečnostnej rady stáli v ceste pokarhaniu Izraela za tento "ohavný útok" napriek tomu, že išlo o porušenie medzinárodného práva o nedotknuteľnosti diplomatických zariadení, uviedol ruský vyslanec.

"Vyzvali sme kolegov z Bezpečnostnej rady OSN, aby jasne a jednoznačne odsúdili takéto bezohľadné kroky a zabezpečili, aby sa neopakovali," uviedol Nebenzia. "Varovali sme tiež, že v opačnom prípade by sa riziko opakovania takýchto činov a všeobecnej eskalácie v regióne mnohonásobne zvýšilo." Dodal, že "výsledok je teraz každému jasný".

Irán v noci 13. na 14. apríla vypustil proti Izraelu stovky samovražedných dronov a rakiet. Západný Jeruzalem vyhlásil, že sa mu podarilo zachytiť 99 % striel a zabrániť väčším stratám na životoch alebo poškodeniu infraštruktúry.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo výzvou na "bolestivé sankcie" voči Iránu, ako aj na označenie iránskych Islamských revolučných gárd (IRGC) za teroristickú organizáciu. Organizácia spojených národov v tejto súvislosti zvolala zasadnutie Bezpečnostnej rady.

Nebenzia dal do kontrastu záujem Bezpečnostnej rady OSN ochraňovať záujmy štátov Západu a ich spojencov s jej nečinnosťou, keď Izrael bombardoval iránsky konzulát.

"Veľmi dobre vieme, že útok na diplomatické zastúpenie je podľa medzinárodného práva casus belli (z lat. „prípad/udalosť vojny“ alebo „dôvod na vojnu“). A ak by bolo zasiahnuté diplomatické zastúpenie Západu, okamžite by ste začali sypať odvetné opatrenia."

Dodal však, že "pokiaľ ide o iné krajiny, ich práva - vrátane práva na sebaobranu - to je už iná vec, ako radi hovoríte... Sme svedkami prejavu pokrytectva a dvojakých štandardov, ktoré je už trápne sledovať."

USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko v podstate odmietli potvrdiť, že základné zásady medzinárodného práva týkajúce sa diplomatických zariadení platia rovnako pre všetky štáty, povedal Nebenzia. Izrael zároveň nečelil žiadnym dôsledkom za nerešpektovanie rezolúcií OSN vrátane požiadavky na prímerie v Gaze z marca tohto roku.

"Myslíme si, že je naliehavo potrebné, aby celé medzinárodné spoločenstvo vyvinulo všetko úsilie potrebné na deeskaláciu situácie," povedal ruský veľvyslanec. "V opačnom prípade by sa región mohol dostať do začarovaného kruhu vzájomných útokov a násilia."

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.