...

VIDEO: Právnička a bývalá zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková o zlyhaniach manažérov pandémie, ale aj o rizikách novej pandemickej zmluvy WHO


Expertka na ľudské práva upozorňuje, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) počas pandémie Covid-19 zlyhala a posilňovanie jej kompetencií bez riadneho vyšetrenia pandemických udalostí nie je namieste.


“Mnohé vyhlášky boli prijímané a obmedzovali ľudské práva nad rámec toho, ako je prípustné obmedzovať ľudské práva a stanovovať povinnosti podľa Zákona o bezpečnosti štátu, ktorý je ústavným zákonom,” konštatuje právnička a bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky na Európskom súde pre ľudské práva Marica Pirošíková.

Podľa nej bude otázne, ako sa vyvinú debaty o novej pandemickej dohode a či aj ostatné štáty neodmietnu medzinárodné zdravotné predpisy v súčasnej podobe.

“Nie sme ešte v takom štádiu, že môžeme povedať, že Slovenská republika je jediným štátom, ktorý s tým nebude súhlasiť,” vysvetľuje právnička.

Dodáva, že treba dať pozor, aby nerozhodovali iba tí, ktorí boli zainteresovaní na riadení pandémie.

“Treba si prizvať expertov na medzinárodné aj ústavné právo. Pretože bez ich pomoci sa k tejto zložitej situácii nevieme vyjadriť. Doteraz WHO takéto funkcie nemala, je charakter bol odporúčací. A aj v rámci toho, čo odporúčala, nezlyhala trochu. Zlyhala úplne,” adresuje tvrdé slová na adresu pandemických expertov Marica Pirošíková.

Viac v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou:


Zdroj: pluska.sk



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.