VIDEO: Predseda brannobezpečnostného výboru Gašpar o zmenách v polícii, trestnej činnosti čurillovcov, politizovaní Policajného zboru Hamranom & spol. a potrebe reformy trestného poriadku, aby sa v budúcnosti zabránilo zneužívaniu trestného zákona v politickom boji
Novozvolený poslanec za stranu Smer-SSD, predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar sa v rozhovore pre reláciu „Diskusia na palete“ vyjadril k aktuálnej spoločensko-politicko-bezpečnostnej situácii.
Tibor Gašpar na úvod opísal zmiešané pocity zo svojho nového pôsobiska, ktorým je slovenský zákonodarný zbor - nepríjemne ho prekvapila nízka politická kultúra, ktorú hneď v prvý deň predviedol poslanec Matovič. Pripustil, že pri vstupe na kandidátky by sa mali budúci politici preukazovať lekárskym osvedčením, že sú psychicky spôsobilí vykonávať ústavné funkcie. Na svojom novom poste by chcel okrem iného prispieť k tomu, aby sa zabránilo politizácii polície, ktorej sme boli svedkami v minulom volebnom období. Hovorí tiež o organizačných zmených na najvyšších poschodiach policajného zboru. Vyjadruje sa k pozastaveniu služby v prípade šiestich policajných vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov z tímu Očistec a podčiarkuje, že sú na to viac ako pádne dôvody.
Spomína i potrebu odbornej novelizácie trestnoprávnych predpisov. Komentuje prípad občana Jozefa Hambálka, ktorého bývalá moc označila za “ruského agenta”, pričom bezprecedentne zasiahla do jeho ústavných práv. Ako povedal, je to niečo, čo sa “podobá Balkánu” a zdôraznil, že to nebol jediný prípad deformácie právneho štátu. Spomenul aj pôsobenie médií a politických mimovládok, financovaných zo zahraničia, ktoré výrazne ovplyvňujú verejnú mienku a vnútornú politiku Slovenska.
Prihovára sa za legislatívnu reguláciu médií v záujme názorovej vyváženosti v spravodajstve, ako aj činnosti mimovládok. Zhodnotil samit EÚ, na ktorom sa zúčastnil aj novovymenovaný premiér Robert Fico. Ocenil, že v Bruseli tlmočil všetky názory a stanoviská, o ktorých hovoril pred voľbami - napríklad, že sme za mier na Ukrajine a sme proti sankciám, ktoré v prvom rade poškodzujú nás. Podľa neho je možné, že sa k slovenským postojom začnú pripájať aj iné európske krajiny. Pripúšťa, že diverzifikácia energetických zdrojov je správna, ale nechápe, prečo by sme sa mali odpojiť od plynovodu len preto, že je ruský. Odpovedá aj na otázku, ako sa bude riešiť aktuálna situácia s migrantmi na Slovensku.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna