VIDEO: Prezident Pellegrini pred konaním samitu Severoatlantickej aliancie v USA oznámil, že Slovensko zúčastní na novej finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu. Rokovania o mieri bez účasti Ruska sú však podľa neho odsúdené na zánik
Prezident SR Peter Pellegrini pricestoval do Washingtonu, kde sa tento týždeň zúčastní na samite NATO.
Hlavnými témami summitu NATO vo Washingtone sú posilňovanie kolektívnej obrany, Ukrajina a rozvoj spolupráce s partnermi Aliancie, uviedol v utorok prezident SR Peter Pellegrini. Slovensko sa podľa neho pridá k novej finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu a Pellegrini vo Washingtone absolvuje aj stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informuje TASR.
"Môj cieľ, s ktorým sa zúčastním na všetkých rokovaniach, je jasný - hovoriť o stabilite, mieri a prezentovať Slovensko ako silnú, stabilnú a demokratickú krajinu," napísal prezident na sociálnej sieti.
Pellegrini vo videu zverejnenom na sociálnej sieti za najdôležitejšiu otázku summitu z pohľadu SR aj iných krajín označil článok o budúcom členstve Ukrajiny v NATO. "Tam sa veľmi, veľmi precízne hľadá tá formulácia, alebo tie slová, tak aby od vilniuského summitu došlo k nejakému posunu," povedal. Lídri členských krajín NATO vlani v júli na summite vo Vilniuse potvrdili prísľub, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom tejto aliancie.
SR podľa Pellegriniho súhlasí, aby do textu bolo doplnené, že rozhodnutie každej krajiny, ktorá má právo rozhodovať sa o svojej budúcnosti a požiadať o členstvo v hocijakej organizácii, je vždy závislé od rozhodnutia členských krajín danej organizácie. Vyjadril presvedčenie, že sa to pri rokovaní o finálnej verzii textu podarí udržať.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň potvrdil, že NATO v roku 2025 poskytne Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 40 miliárd eur. Slovensko sa podľa Pellegriniho zúčastní na vytvorení tohto nového finančného balíka a bude doňho prispievať svojou čiastkou. Spresnil, že do tejto čiastky sa môžu započítať rôzne aktivity, ktoré SR pre Ukrajinu už vykonalo alebo vykonáva.
V oblasti mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Pellegriniho potrebná aj účasť ruskej strany. Pripomenul iniciatívy ako mierový summit vo Švajčiarsku či ďalšie plánované podujatia. "Myslím si, že ďalšie stretnutie bez účasti predstaviteľov Ruskej federácie - to je už jedno, na akej vysokej diplomatickej úrovni - je odsúdené na zánik," povedal.
Premiér Robert Fico povedal, že keby mu to zdravie po atentáte dovolilo, pridal by sa k maďarskému kolegovi Viktorovi Orbánovi, ktorý minulý týždeň navštívil Kyjev a Moskvu. Pri ceste k šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi však viacerí spojenci predsedovi vlády v Budapešti pripomenuli, že nezastupuje nikoho, iba seba. Bez ohľadu na to, že Maďarsko od 1. júla na pol roka predsedá Rade Európskej únie.
Vo Washingtone Pellegrini odpovedal na otázku Pravdy, či by podporil takúto iniciatívu slovenského predsedu vlády aj v súvislosti s najnovšími ruskými útokmi na ukrajinské vojenské ciele, pri ktorých ukrajinská protivzdušná obrana mala zasiahnuť detskú nemonicu v Kyjeve, ale kolektívny Západ tvrdí, že išlo o ruskú raketu.
"Je to, samozrejme, veľmi nešťastné a je to veľká tragédia. Bolo toľko obetí útoku priamo na Kyjev a ďalšie mestá raketami ruskej armády. A takisto to určite nie je úplne šťastné, keď takýto útok je v čase, kedy napríklad maďarský premiér navštívil Ukrajinu, navštívil Moskvu, navštívil Čínu a podľa mňa ešte plánuje navštíviť aj pána prezidenta Trumpa predtým, ako príde sem na summit. Samozrejme, že takéto ataky nenaznačujú ochotu sadnúť si za rokovací stôl. Ale ak sa o to nepokúsime, mám obavy, že podobné raketové útoky potom budeme vidieť každý deň. Počet obetí bude narastať nielen na fronte, ale aj v civilnej časti obyvateľstva,“ reagoval Pellegrini.
Pellegrini má počas summitu absolvovať aj bilaterálne rokovanie s ukrajinským prezidentom. Podľa vlastných slov by ho zaujímal Zelenského reálny pohľad na to, ako sa bude situácia na fronte v najbližších týždňoch a mesiacoch vyvíjať a ako v skutočnosti prebieha dodávanie pomoci.
"Budeme ale hovoriť aj o tom, aké sú vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako Slovensko pomáha zabezpečovať energeticky samotnú Ukrajinu," povedal.
Prezident tiež informoval, že absolvoval stretnutie so Slovákmi žijúcimi v USA a ďalšími osobami, ktoré sa podľa jeho slov označujú za priateľov Slovenska. "Stali sa našimi ambasádormi alebo našimi honorárnymi konzulmi a robia naozaj v rôznych štátoch Spojených štátov pre Slovensko veľmi veľa," povedal pre médiá. Medzi týmito ľuďmi boli študenti, ktorí sa chcú vrátiť do SR pracovať, či ľudia, ktorí v USA vedú československé múzeum, i vedeckí pracovníci.
Podľa neho je potrebné mať snahu začať rokovania o mieri. "Ja som povedal aj vo svojom inauguračnom prejave, keď túžite po mieri, to neznamená, že podporujete agresora. Ide o to, aby sme zabránili úmrtiam vojakov na fronte a civilistov, a preto si myslím, že prichádza čas, kedy sa bude musieť s Ruskou federáciou rozprávať na úrovni. Na druhej strane je potrebné vytvoriť také podmienky, aby Ukrajina, keď si sadne za rokovací stôl, tam bola ako minimálne rovnocenný partner, ktorý bude cítiť za sebou nejakú oporu spojencov v tom, aby nesedela za rokovacím stolom porazenecky, ale aby tieto rokovania mohli byť aspoň ako-tak primerane rovnocenné,“ vysvetlil Pellegrini.
Viac vo videu:
„Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim sa na samite zúčastní aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár,“ priblížili z prezidentskej kancelárie.
Ako priblížilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, spojenci absolvujú vo Washingtone tri hlavné zasadnutia na úrovni hláv štátov a vlád. Prvé rokovanie bude v stredu venované predovšetkým téme posilňovania kolektívnej obrany. Vo štvrtok bude pracovný program pokračovať rokovaním za účasti predstaviteľov Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Južnej Kórey a Európskej únie. Samit uzavrie zasadnutie Rady NATO-Ukrajina.
Minister zahraničných vecí sa vo Washingtone stretne v rámci bilaterálnych rokovaní so svojím poľským partnerom Radoslawom Sikorskim a fínskou šéfkou rezortu diplomacie Elinou Valtonenovou.
Zdroj: bleskovky.sk / pravda.sk / trend.sk / InfoVojna