VIDEO: „Prezidentka Čaputová sa dnes opäť po boku opozície, médií a mimovládok postavila za záchranu čurillovcov a Lipšica & spol. Dostala rozkaz zabrániť za každú cenu zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a novelizácii Trestného zákona. Je hračkou v rukách médií a mimovládok,“ vyhlásil Fico
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok informovala, že podá novelu Trestného zákona na Ústavný súd (ÚS) SR. Zároveň bude žiadať pozastavenie účinnosti tohto zákona, kým ÚS nerozhodne. Právo veta si v tomto prípade neuplatnila.
"Nevyhnutným predpokladom môjho podania na ÚS preto je, že som novelu musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím, a preto ju na súde namietam. Je to však jediný spôsob, ako umožniť, aby sa nespustili účinky novely ani na jeden deň," ozrejmila hlava štátu.
Zákon podpísala v piatok, na začiatku budúceho týždňa chystá podanie na ústavný súd. "Je to z dôvodu, aby som vytvorila časový priestor na zverejnenie v Zbierke zákonov," vysvetlila.
Podnet na ÚS však podá i v prípade, ak by vláda otáľala so zverejnením zákona v zbierke. Je presvedčená, že ÚS sa i tak bude môcť jej podaním zaoberať.
Novelu namieta ako celok z hľadiska jej prijímania v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré považuje za nezákonné, rovnako na viacerých bodoch akcentuje možný škodlivý účinok pre zabezpečenie spravodlivosti i vymožiteľnosti práva. "Nejde len o otázku premlčania pri násilných trestných činoch. Novela bude mať priame a nepriame dosahy aj na osoby poškodené majetkovou kriminalitou," zdôraznila prezidentka.
Nevyužitie práva veta vysvetlila postojom koalície, ktorá podľa nej opakovane preukázala stotožnenie sa s prijatým znením novely.
"Nemám žiadny dôvod sa domnievať, žeby sa koalícia zaoberala mojimi pripomienkami, nad rámec jednej jedinej, a tou sú premlčacie lehoty. Tie však môže koalícia zmeniť aj bez môjho veta," upozornila hlava štátu.
Poukázala tiež na to, že v prípade vetovania zákona by poslanci mohli o novele definitívne rozhodnúť tesne pred začiatkom navrhovanej účinnosti. "Neostal by tak priestor na posúdenie právnej normy ústavným súdom," dodala.
Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR minulý týždeň. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má takisto dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) v stredu (14. 2.) podpísal Trestný zákon a po šiestich dňoch od schválenia doručili novelu do kancelárie prezidenta. Čaputovej zároveň poslal list, v ktorom navrhuje aj úpravu premlčacích lehôt, ich výšku navrhuje aj v závislosti od závažnosti trestného činu a trestných sadzieb, ktoré za skutky hrozia.
Fico označil Čaputovú za hračku v rukách médií a mimovládok
Tak, ako chce prezidentka SR Zuzana Čaputová urobiť všetko pre to, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť, koalícia urobí všetko pre to, aby platila. Na sociálnej sieti to v reakcii na rozhodnutie prezidentky obrátiť sa v prípade trestnoprávnej novely na Ústavný súd (ÚS) SR uviedol predseda vlády SR Robert Fico.
Vo videu postup hlavy štátu skritizoval, vidí za ním jednoznačne opozičné gesto a nie snahu korigovať znenie zákona. "Nevyužila právo veta, keď by sme mohli niektoré drobnosti opraviť. Podali sme jej pomocnú ruku, no ona ju musela odmietnuť," povedal Fico, označujúci Čaputovú za "hračku v rukách médií a mimovládok".
Premiér počul v prezidentkinom prejave i vyjadrenia, ktoré majú naznačovať verdikt ústavného súdu v prípade jej podania, považuje to za znepokojujúce. Zopakoval zároveň, že cieľom novely a zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je zabrániť masívnemu porušovaniu ľudských práv, k akému podľa Fica za asistencie ÚŠP dochádzalo v období 2020 - 2023. "Tak, ako pani prezidentka robí všetko pre to, aby novelizácia trestného zákona a zrušenie ÚŠP nenadobudlo účinnosť, my urobíme všetko, aby schválená trestnoprávna legislatíva vstúpila do platnosti," zdôraznil Fico.
Viac vo videu:
Pellegrini: Prezidentka uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí
Prezidentka Zuzana Čaputová pri novele Trestného zákona uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí. Uviedla to koaličná strana Hlas-SD v reakcii na to, že hlava štátu novelu podpísala a podá ju na Ústavný súd SR. Podľa strany sa prezidentka pridala k strašeniu slovenskej verejnosti a svojím postupom znemožnila parlamentu prípadnú opravu ustanovení, ktoré by mohli priniesť vyšší pocit bezpečnosti ľudí.
"Svojím postupom znemožnila prezidentka Národnej rade prípadnú opravu ustanovení, ktoré by mohli priniesť vyšší pocit bezpečnosti ľudí, zneistených neustálym strašením a zavádzaním zo strany opozície. Preto bude Hlas-SD aktívne konať, aby slovenskí občania boli nielen chránení zákonom, ale mali aj pocit dôvery a bezpečnosti vo vlastný štát," uviedla v strana stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa Karolína Ducká.
Hlas-SD tvrdí, že hlava štátu s novelou súhlasí. "Napriek jej opakovaným vyjadreniam, že novelu trestného zákona vráti na prerokovanie parlamentu, sa prezidentka rozhodla novelu trestného zákona podpísať. Ľudia tomuto postoju nemôžu rozumieť inak, ako že hlava štátu s touto novelou súhlasí," skonštatovala strana.
Podpredseda Hlasu-SD a minister investícií Richard Raši reagoval, že prezidentka hrá svojím postojom hru a ide urobiť to, čo povedala, že urobí všetko pre to, aby zákon do platnosti nevošiel. "Keď má problém so zákonom, nech nehrá so Slovenskom hry, mala s ním nesúhlasiť, vrátiť do parlamentu, či parlament veto prelomí alebo nie," povedal.
Poslanec Národnej rady SR Samuel Migaľ (Hlas-SD) uviedol, že prezidentka sa svojimi vyjadreniami jednoznačne postavila na stranu opozície, no na druhej strane jej piatkové rozhodnutie hovorí o tom, že súhlasí s takto schváleným zákonom.
Predseda parlamentu a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini sa k rozhodnutiu prezidentky vyjadril vo svojom videu:
Zdroj: info.sk (1), (2), (3) / YouTube / InfoVojna