...

VIDEO: Prezidentkin návrh je založený na príbehoch, nie argumentoch, tvrdí bratislavský krajský sudca Šamko o Čaputovej podnete, aby Ústavný súd preveril súlad paragrafu 363 s Ústavou SR


Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi SR, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podala koncom januára na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi..


Ústavný súd SR prijal v stredu 8. februára na ďalšie konanie návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti paragrafu 363 TP. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov Národnej rady SR.

„Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,“ zdôvodnila prezidentka svoje rozhodnutie.

„Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku. Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR,“ uviedla ďalej Čaputová.

Súčasná úprava paragrafu 363 podľa názoru hlavy štátu okrem zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, „neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.“

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi SR, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.


• Má prezidentkino podanie paragrafu 363 šancu uspieť na Ústavnom súde?

• Prinesie nový trestný zákon bohatým možnosť vykúpiť sa z prísneho trestu?

• Potrebuje Špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra ústavnú ochranu?


Viac v rozhovore so sudcom Krajského súdu v Bratislave Petrom Šamkom:

Zdroj: ta3.com / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.