VIDEO: Priebežné výsledky parlamentných volieb do Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 30. septembra 2023 (naživo)
Priamy prenos z volebných centrál & spravodajstvo po zavretí volebných miestností v Slovenskej republike.
Na Slovensku sa o 22:45 zatvorila aj posledná volebná miestnosť a v poradí deviate parlamentné voľby na Slovensku sa skončili. Začalo sa tak zverejňovanie priebežných výsledkov.
Po sčítaní vyše 99 % volebných okrskov je jasné, že voľby vyhral Smer so ziskom 23,31 percentami hlasov. Na druhom mieste skončí Progresívne Slovensko (16,98 %) a tretiu priečku obsadí Hlas (14,98 %).
V parlamente je aj koalícia OĽANO a priatelia (9,02 %), KDH (6,91 %), SaS (6,18 %) a SNS (5,67 %).
Prah parlamentu neprekročí Republika (4,8 %) a ani SZÖVETSÉG – Aliancia (4,46 %). Tieto dve strany boli od začiatku sčítavania podľa priebežných výsledkov v parlamente, neskôr ale vypadli.
Už skôr bolo jasné, že do parlamentu sa nedostanú Demokrati (2,92 %) a ani Sme rodina (2,25 %) či ĽSNS alebo Modrí Most-Híd.
Podľa prepočtov, obsadí Smer v novom parlamente 42 alebo 43 poslaneckých mandátov. PS 30 alebo 31. Hlas bude disponovať 27 kreslami, OĽANO bude mať 16, KDH 13, SaS 11 a SNS 10 poslancov.
Z uvedeného vyplýva, že Robert Fico sa po štvrtýkrát môže stať premiérom, ak sa mu podarí na spoluprácu presvedčiť Hlas a SNS – dovedna by mali 79 alebo 80 mandátov. V prípade štvorkoalície s KDH by dokonca Fico disponoval ústavnou väčšinou.
Jazýčkom na váhach bude Hlas, s ktorým môže koalíciu, hoci ťažko predstaviteľnú, zostaviť aj líder PS Michal Šimečka. Okrem Hlasu by PS potrebovalo aj SaS a jedného z dvojice KDH a OĽANO.
Rozloženie kresiel zatiaľ potvrdzuje, že strana Hlas je stranou, bez ktorej sa nedá zložiť akákoľvek normálna fungujúca koalícia, vyhlásil Peter Pellegrini. Robertovi Ficovi zagratuloval k víťazstvu a zopakoval, že k možnému zloženiu budúcej koalície sa v tomto čase vyjadrovať nebude. Avšak očakáva, že predseda Smeru sa ozve jemu najbližšej strane a ju pozve na rokovania.
Výsledky parlamentných volieb na základe sčítavania Štatistického úradu SR TU.
Viac k výsledkom v článku TU.
Exit poll pre TV Markíza a RTVS
Voľby podľa exit pollu agentúry Focus pre televíziu Markíza vyhralo Progresívne Slovensko, ktoré získalo 23,5 percenta hlasov. Tesne druhý skončil Smer-SD s 21,9 percentami.
S veľkým odstupom zaostal tretí Hlas. Od voličov dostal viac ako 12-percentú podporu. Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO, KÚ a Za ľudí, ktorá získala osem percent. Pre vstup do NR SR však potrebovala prekonať 7-percentú hranicu, preto ide o pomerne tesný výsledok.
Mandáty by mala získať aj SaS, ktorú volilo 6,4 percenta voličov, tesne za ňou sa umiestnila Republika so šiestimi percentami. Poslednou stranou, ktorá prekročila potrebné 5-percentné kvórum je KDH s 5,3 percentami.
Prekvapením je výsledok SNS, ktorá sa v prieskumoch dlhodobo pohybovala nad 5 percentami. Podľa exit pollu túto hranicu však nepokorila (4,4 %). Mimo národnej rady zostala aj maďarská Aliancia s takmer identickým výsledkom (4,3%).
Čiernym koňom volieb sa napokon nestali Demokrati. Vo voľbách dostali toľko, koľko im avizovali aj prieskumy (3 %). Prepadákom je výsledok Sme rodina, ktorá podľa exit pollu nebude mať nárok ani na štátny príspevok (2,3 %).
Ostatné strany by získali menej ako jedno percento hlasov.
V novom zložení Národnej rady SR by tak bolo sedem politických subjektov.
Čo sa týka rozloženia parlamentu, strany by si ich podeli nasledovne. PS 42 mandátov, Smer-SD 40, Hlas 22, OĽANO, KÚ a Za ľudí 14, SaS 11, Republika 11 a KDH 10 mandátov.
Vládna koalícia by sa netvorila zrejme ľahko. Tzv. prozápadné strany by mohli vytvoriť väčšinu, ale len veľmi tesnú. PS, koalícia OĽANO a spol., SaS a KDH by mali totiž 77 kresiel.
Ak by sa z tejto zostavy vymenilo OĽANO za Hlas, tak by koalícia disponovala až 85 hlasmi. Medzi stranami by však boli ešte väčšie hodnotové rozdiely ako v prvom prípade.
Smer by nemal reálnu šancu zložiť vládu. S Hlasom a Republikou by mal len 73 hlasov, pričom Peter Pellegrini kategoricky odmieta uhríkovcov. Ostatné strany zas vylučujú okrem Republiky aj samotného Roberta Fica.
Aj exit poll agentúry Median pre RTVS ukázal, že voľby vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 20 percent. Druhý by skončil Smer (19,1 %), Hlas by bol tretí s vyše 11 percentami.
Koalícii OĽANO a priatelia pripísal exit poll 9,5 percenta, SaS a KDH po 6,4 %, Republike 6,1 a SNS 5,4 percenta. Pred bránami parlamentu by zostali Aliancia (4,2 %), Demokrati (3,4 %) a aj Sme rodina (3,3 %). ĽSNS by malo získať vo voľbách 1,94 percenta. Zvyšné kandidujúce strany by mali mať pod jedným percentom.
Šimečka: Akýkoľvek bude výsledok PS, prijmeme ho s pokorou
Akýkoľvek bude výsledok Progresívneho Slovenska (PS) v sobotných parlamentných voľbách, prijmú ho v hnutí s pokorou. V príhovore na volebnej noci to vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. Podľa podpredsedníčky Lucie Plavákovej má PS šancu atakovať prvé miesto.
Šimečka sa kandidátom, podporovateľom a ďalším hosťom prihovoril krátko po 21.00 h. Na kampaň môžu byť podľa neho hrdí bez ohľadu na výsledok, pretože ju viedli pozitívne, bez podpásových útokov na politických súperov. "Mám pocit, že napriek všetkým hoaxom, antikampani a útokom naša ponuka medzi ľuďmi zarezonovala," skonštatoval. Šéf hnutia sa poďakoval všetkým kandidátom, členom volebného štábu, dobrovoľníkom, donorom i osobnostiam za podporu.
Plaváková pre TASR uviedla, že volebná účasť by mohla byť vysoká. "Z informácií, ktoré sme dostávali, boli signály, že by mala byť celkom vysoká účasť, ale boli to kusé informácie len z niektorých častí Slovenska," poznamenala.
"Myslím si, že šanca tu je, ukazovali to aj posledné prieskumy," odpovedala na otázku, či môže byť PS víťazom volieb. Atmosféru na volebnej noci hodnotí ako veľmi príjemnú. Prišli podľa nej všetky osobnosti, ktoré podporovali hnutie v kampani, vrátane niekoľkých hercov aj športovcov. "Atmosféra je veľmi fajn, ale určite je aj napätie z očakávania výsledku," doplnila Plaváková.
Pellegrini:Hlas-SD môže byť rozhodujúcim subjektom pri tvorbe koalície
Strana Hlas-SD môže byť rozhodujúcim subjektom pri tvorbe koalície. Základom je, aby si Hlas vo voľbách udržal pozíciu medzi troma najrelevantnejšími stranami. Novinárom to v sobotu večer povedal predseda strany Peter Pellegrini.
Líder Hlasu má nádej, že ich volebný výsledok by mohol byť lepší ako posledné prieskumy. Neodhodlal si ho však tipnúť. "Vypočujeme si prvý ortieľ, ktorý nám voliči vystavia v našich prvých parlamentných voľbách," podotkol Pellegrini. Je zvedavý, ako ľudia zareagovali na ich kampaň.
Najhoršie by podľa predsedu Hlasu bolo, ak by po voľbách vznikol pat. Považuje to za nebezpečnú záležitosť. Poukázal, že ak by sa tak stalo, parlament by potreboval 90 hlasov, aby schválil uznesenie k ďalším predčasným voľbám. Poslanci však môžu obštruovať a nezasadať. "Pat, ktorý nedovolí nikomu zložiť koalíciu, neznamená automaticky predčasné voľby," skonštatoval Pellegrini. Volebná noc bude podľa neho nocou prekvapení.
Hlasisti prežívajú volebnú noc v reštaurácii na brehu Dunaja pri bratislavskom výstavisku, kde oznamovali aj vznik svojej strany. Atmosféra je tam zatiaľ pokojná. Líder Hlasu bol počas dňa odvoliť a doprial si dlhú prechádzku so psom, aby si vyvetral hlavu.
Zatiaľ to vyzerá tak, že výsledok Hlasu-SD nebude hanbou. Uviedol to predseda strany Peter Pellegrini po zverejnení exit pollov.
"Sme novou najmladšou stranou, ktorá v súboji bola, a byť hneď tretí a rozhodujúci pre koalíciu nie je vôbec zlý výsledok," skonštatoval líder Hlasu. Zopakoval, že strana bude zohrávať vážnu úlohu pri vyjednávaní o koalícii.
Dal sa podľa neho očakávať tesný súboj Smeru a Progresívneho Slovenska. O tom, s kým, by šiel Hlas do koalície skôr, Pellegrini špekulovať nechce. "Nemusíme ísť do koalície silou-mocou, len aby sme sa chytili moci. Budeme aj dôstojnou opozíciou," povedal Pellegrini. Doplnil, že v najbližších dňoch sa o nastávajúcej koalícii bude veľa rokovať nielen v rámci Hlasu, ale aj s predsedami ostatných strán.
Viac vo videu:
Kaliňák a Blanár očakávajú pozitívne výsledky strany Smer-SD
Predstavitelia Smeru-SD sa schádzajú vo volebnej centrále v sídle strany, od parlamentných volieb očakávajú pozitívny výsledok. Exminister vnútra za stranu Robert Kaliňák je presvedčený, že do Národnej rady (NR) SR sa Smer-SD dostane. Podpredseda strany Juraj Blanár verí v dobrý výsledok.
"Pevne verím, že budeme prví," uviedol Blanár. Počkať však podľa neho treba na výsledky. Myslí, že Smer-SD urobil kus dobrej roboty a napriek "presilovke" strane ľudia dôverujú. "V prvom rade mám očakávania, že si ľudia uvedomia vážnosť situácie," uviedol a kritizoval vládnutie v uplynulých troch rokoch. Dodal, že po oznámení výsledkov bude všetko záležať od toho, kto sa do parlamentu dostane a či bude možné vládu zložiť.
Priblížil, že strana bude robiť aj paralelné sčítavanie hlasov. Po zatvorení volebných miestností budú čakať na zápisnice od svojich členov jednotlivých komisií. Zatiaľ neeviduje náznaky spochybňovania výsledkov. Podľa jeho informácií môže byť zaujímavá aj volebná účasť.
Kaliňák považuje za kardinálnu otázku pre každú stranu to, či sa dostane do NR SR. Všetko ostatné je podľa jeho slov otvorené a ďalšie otázky označil za dohady. Otázne bude to, ako si ľudia vyberali svojich zástupcov a ako by podľa nich malo Slovensko vyzerať v budúcnosti. Ani Kaliňák zatiaľ neeviduje informácie o možnej manipulácii výsledkov. Podotkol však, že napríklad volebné moratórium niektorým politikom nič nehovorí a do poslednej chvíle si robili kampaň.
Smer-SD sa k priebežným výsledkom volieb vyjadrí až potom, ako budú sčítané hlasy z viacerých okrskov. Strana tatiež paralelne sčítava hlasy podľa zápisníc, ktoré do centrály posielajú členovia komisií.
Smer presúva dlho očakávanú tlačovú konferenciu na nedeľu. Po niekoľkohodinovom čakaní zišli na Súmračnej medzi novinárov Robert Kaliňák a Juraj Blanár. Oznámili, že túto volebnú noc sa už zástupcovia médií nič nové nedozvedia. Ani po sčítaní vyše polovice hlasov sa totiž nevie, ako budú rozdané karty pre potenciálnu budúcu koalíciu. „Zatiaľ nie je vôbec jasné, čo bude s malými stranami. Jedna sa môže dostať do parlamentu, ďalšia z neho vypadnúť,“ povedal prítomným novinárom Kaliňák. Robert Fico medzi zástupcov médií ani neprišiel. Podľa Kaliňáka a Blanára sa tlačová konferencia strany Smer uskutoční s najväčšou pravdepodobnosťou až po nedeľňajšom oficiálnom vyhlásení Ústrednej volebnej komisie.
Po niekoľkohodinovom čakaní zišli na Súmračnej medzi novinárov Robert Kaliňák a Juraj Blanár oznámili, že konečné stanovisko poskytne Robert Fico v nedeľu po vyhlásení oficiálnych výsledkov. Oznámili, že túto volebnú noc sa už zástupcovia médií nič nové nedozvedia. Ani po sčítaní vyše polovice hlasov sa totiž nevie, ako budú rozdané karty pre potenciálnu budúcu koalíciu. „Zatiaľ nie je vôbec jasné, čo bude s malými stranami. Jedna sa môže dostať do parlamentu, ďalšia z neho vypadnúť,“ povedal prítomným novinárom Kaliňák.
Vyjadrenia Uhríka a Sulíka
Šéf Republiky Milan Uhrík si myslí, že hnutiu trochu uškodili voliči, ktorí si boli istí tým, že Republika sa dostane do parlamentu a radšej podporili SNS. Zatiaľ ho prekvapili relatívne vysoké percentá Aliancie. „Prekvapuje ma aj to, že PS nemá to, čo predpovedali predvolebné prieskumy, ktoré boli medializované,“ myslí si Uhrík.
Uhrík pripustil možnosť, že sa hnutie nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 61 percent okrskov pohybujú len tesne nad hranicou zvoliteľnosti. "Čísla klesajú viacerým stranám, stále je však spočítaná len zhruba polovica okrskov," skonštatoval Uhrík.
Richard Sulík je z volebného výsledku SaS sklamaný. „Nečudujme sa, že tu máme takú džamáhíríju, keď pako ako Matovič dokáže zmotať deväť percent ľudí,“ povedal.
Sulík predpokladá, že SaS presvedčí zhruba šesť percent voličov. Priznal, že strana si trúfala na lepší výsledok.
Diania v centrálach politických strán
Príchod Roberta Fica do centrály strany Smer-SSD:
SNS nevpustila redaktorov na Sorosa napojené denníky SME a Denník N do svojho volebného štábu:
Volebná noc v centrále strany Smer-SSD:
Volebná noc v centrále hnutia Progresívne Slovensko:
Volebná noc v centrále SNS:
Volebná noc s Jánom Baránkom & jeho hosťami v článku TU.
Volebná noc občanov (debata s právničkou Juditou Laššákovou & občanmi) v článku TU.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: YouTube / tvnoviny.sk / pravda.sk / hnonline.sk / info.sk (1), (2) / InfoVojna