...

VIDEO: Profesor Staněk o vedomí rastlín, rastlinnom svete a jeho neznámych tajomstvách


Ekonomický prognostik a vizionár Prof. Peter Staněk vo svojom videu poukazuje na iný rozmer rastlinného sveta, ktorý súvisí s informáciami, vedomím, architektúrou, inteligenciou a schopnosti jeho reakcie na prostredie v ktorom existuje..


Rastliny sú živé organizmy, ktoré tvoria základnú časť ekosystémov na Zemi. Sú schopné fotosyntézy, teda vytvárať organické látky zo svetla, vody a oxidu uhličitého. Okrem toho majú aj ďalšie funkcie, ako napríklad udržiavanie pôdy a vody, produkciu kyslíka, vytváranie potravín pre ľudí a zvieratá, zlepšovanie kvality ovzdušia a podobne.

Rastliny majú rôzne orgány, ktoré plnia rôzne funkcie. Korene slúžia na získavanie vody a živín z pôdy, stonky na podporu a transport, listy na fotosyntézu a dýchanie, kvety na rozmnožovanie a semeno na šírenie nových rastlín.

Existuje mnoho druhov rastlín a každý druh má svoje vlastné vlastnosti a požiadavky na rastové podmienky. Niektoré rastliny sú záhradné rastliny, ktoré sa pestujú kvôli svojim estetickým vlastnostiam, iné sú poľnohospodárske plodiny, ktoré sa pestujú na výrobu potravín pre ľudí a zvieratá. Rastliny sú dôležitou súčasťou nášho životného prostredia a ich ochrana a udržanie je kľúčové pre udržanie zdravého ekosystému.

Vedomie rastlín sa týka schopnosti rastlín vnímať svoje okolie a reagovať na neho. Aj keď rastliny nemajú nervovú sústavu a mozog ako zvieratá, dokážu vnímať rôzne podnety z okolia a na ne reagovať.

Najznámejším príkladom vedomia rastlín je fototropizmus, ktorý sa týka rastu rastlín smerom k svetlu. Rastliny dokážu zistiť smer svetelného zdroja a podľa toho sa snažia rásť smerom k nemu, aby sa čo najefektívnejšie mohli fotografovať.

Rastliny tiež dokážu vnímať iné druhy podnetov, ako sú vibrácie, zvuky, dotyky, zmeny teploty a vlhkosti. Napríklad niektoré rastliny sa dokážu zohnúť v reakcii na dotyk alebo vibrácie a niektoré dokážu vnímať prítomnosť hmyzu a iných zvierat.

Okrem toho, rastliny dokážu aj medzi sebou komunikovať a spolupracovať. Napríklad niektoré druhy rastlín dokážu vypúšťať chemické látky do pôdy, ktoré môžu ovplyvniť rast iných rastlín v blízkosti a niektoré dokážu vyslať signály, aby varovali ostatné rastliny pred nebezpečenstvom, ako napríklad pred hmyzom, ktorý by mohol poškodiť ich listy.

Vedomie rastlín je stále výskumnou oblasťou a ešte nie sú úplne jasné všetky mechanizmy, ktoré sa podieľajú na tejto schopnosti rastlín.

Viac vo videu:

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc. - je slovenský ekonóm, bývalý štátny tajomník na Ministerstve financií, bývalý poradca slovenských premiérov, konzultant pre Svetovú banku a MMF, vizionár, spisovateľ a prognostik, ktorý donedávna pôsobil v Slovenskej akadémii vied (SAV).

Zdroj: YouTube Peter Stanek / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.