VIDEO: Putin pozval mongolského prezidenta na samit BRICS. Ruského prezidenta privítali v Ulánbátare s kráľovskými poctami
Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na oficiálnu návštevu Mongolska. Šéfa Kremľa v hlavnom meste Ulánbátar privítala na slávnostnej ceremónii čestná stráž a následne so svojím mongolským náprotivkom zamieril do vládneho paláca.
Ruský prezident Vladimir Putin pozval svojho mongolského kolegu Uchnaagijna Chürelsüchua na samit BRICS, ktorý sa v októbri uskutoční v ruskom meste Kazaň. Táto ponuka zaznela na stretnutí oboch lídrov v mongolskom hlavnom meste.
Putin pristál v Mongolsku v pondelok neskoro večer na svojej prvej návšteve tejto krajiny za posledných päť rokov.
Chürelsüchv utorok ráno privítal ruského lídra pred štátnym palácom na hlavnom námestí Ulánbátaru. Súčasťou ceremónie bola čestná stráž a oddiel jazdcov oblečených ako stredoveká mongolská kavaléria. Zazneli hymny oboch národov, pričom Putin prijal aj kyticu červených ruží od malého dievčatka.
„Chcel by som vás pozvať do Ruska, do Kazane, kde sa tento rok uskutoční samit BRICS. Bude to prvé podujatie tejto úrovne po rozšírení tejto organizácie. Dúfam, že sa zúčastníte na formáte BRICS+. Čakáme na vás,“ povedal Putin Churelsuchovi, keď sa začali ich rozhovory v Štátnom paláci.
Mongolský prezident pozvanie na návštevu tohto významného podujatia prijal.
Tohtoročný samit BRICS sa uskutoční v Kazani v ruskej Tatárskej republike od 22. do 24. októbra. Rusko je ako predsedajúca krajina skupiny hostiteľom tohto podujatia.
Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty sa začiatkom roka 2024 oficiálne stali členmi BRICS a pripojili sa tak k Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike.
Putin zdôraznil, že vzťahy medzi Ruskom a Mongolskom „sa rozvíjajú vo všetkých oblastiach“.
„Okrem ekonomickej a politickej sféry - kde spolupracujeme pomerne aktívne - by som chcel poukázať aj na efektívnu prácu v humanitárnej oblasti, najmä v oblasti vzdelávania,“ povedal.
Pandémia COVID-19 skomplikovala výmenu medzi oboma krajinami, ale „nakoniec sa nám podarilo dosiahnuť trajektóriu rastu obchodných vzťahov a obchodného obratu,“ dodal ruský líder.
Ruského prezidenta privítala na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Mongolska čestná stráž a následne so svojím mongolským náprotivkom zamieril do vládneho paláca.
Ide o prvú Putinovu cestu do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu ICC, odkedy na neho súd vydal zatykač pred 18 mesiacmi. Ukrajina už vyzvala Mongolsko, aby ruského prezidenta vydalo súdu v Haagu. Putinov hovorca však už minulý týždeň uviedol, že Kremeľ z toho nemá obavy.
Okrem rokovaní s najvyššími mongolskými predstaviteľmi má Putin naplánovanú účasť na oslavách 85. výročia bitky pri Chalchyn gol, pohraničného konfliktu z roku 1939, v ktorom sovietska a mongolská armáda spoločne bojovali a porazili japonskú cisársku armádu.
Viac ako 50 Rusov pôsobiacich v zahraničí podpísalo otvorený list
Krajiny uznávajúce jurisdikciu ICC sú povinné zadržať podozrivých v prípade, že je na nich vydaný zatykač. Mongolsko ako vnútrozemský štát hraničí iba s Ruskom a Čínou a je závislý od ruského paliva a čiastočne aj elektrickej energie. ICC zároveň nemá prostriedky, ktorými by krajiny prinútil k presadzovaniu vydaných zatykačov.
"Mongolsko, podobne ako všetky ostatné krajiny, má právo rozvíjať svoje medzinárodné vzťahy v súlade so svojimi záujmami," uviedla hovorkyňa Európskej únie. Dodala však, že "Mongolsko je od roku 2002 aj zmluvnou stranou Rímskeho štatútu ICC, a teda má právne záväzky, ktoré z toho vyplývajú".
EÚ už v pondelok vyjadrila obavy, že krajina nebude zatykač rešpektovať.
Viac ako 50 Rusov pôsobiacich v zahraničí podpísalo otvorený list, v ktorom vyzvalo mongolskú vládu na zadržanie ruského prezidenta. Medzi signatármi je aj bývalý väzeň, ktorého Moskva prepustila v rámci nedávnej najväčšej výmeny väzňov medzi Východom a Západom od čias studenej vojny.
Zdroj: rt.com / InfoVojna / topky.sk