VIDEO: Rada Európskej únie prijala 14. balík protiruských sankcií. Blanárov štátny tajomník Eštok to obhajoval proukrajinskou rétorikou a argumentoval, že záujmy Slovenska nebudú poškodené, lebo Slovensko sa vraj riadi mottom, aby sankcie postihovali Rusko ako agresora
EÚ na svoj sankčný zoznam pridala ďalších 116 osôb a právnych subjektov zodpovedných za konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny a prijala nové opatrenia a nástroje na potlačenie obchádzania doteraz prijatých sankcií.
Rada Európskej únie prijala v pondelok 14. balík sankcií voči Rusku. Tieto opatrenia okrem iného zakážu investície na dokončenie ruských projektov v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG).
Sankcie sa zameriavajú na 116 jednotlivcov a spoločností z dôvodu ich konania voči Ukrajine. Takisto EÚ poskytujú viac nástrojov na to, aby sa zabránilo obchádzaniu sankcií.
Členské krajiny EÚ na úrovni veľvyslancov sa na týchto opatreniach dohodli už minulý štvrtok. Belgické predsedníctvo v Rade EÚ vtedy na sociálnej sieti X oznámilo, že cieľom tohto balíka je posilniť účinnosť existujúcich sankcií a predísť ich obchádzaniu.
Dohodu predtým blokovalo Nemecko. Z návrhu napokon vypadlo opatrenie, podľa ktorého by dcérske spoločnosti firiem z EÚ v tretích krajinách nemohli svoj tovar reexportovať do Ruska.
Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ sa snaží zabrániť vývozu tovaru dvojakého použitia do Ruska, napríklad čipov do pračiek, ktoré by Rusko mohlo využiť na výrobu zbraní.
Štrnásty balík sankcií EÚ proti Rusku, ktorý bol v pondelok odobrený Radou EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu, nepoškodí záujmy Slovenska. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Marek Eštok po skončení rokovaní.
Eštok pripomenul, že okrem nového balíka sankcií rokovali diplomati EÚ aj o vzťahoch s krajinami západného Balkánu, čo Slovensko považuje za veľmi dôležité, a tiež o súčasnej situácii v Gruzínsku.
Nové reštriktívne opatrenia okrem iného zakážu investície aj poskytovanie tovarov, technológií a služieb na dokončenie ruských projektov v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG). Zariadenia EÚ sa už nesmú používať na prekládku ruského LNG do tretích krajín, čo sa týka prekládok z lode na loď a z lode na pevninu. Ide o opatrenie, ktoré neovplyvňuje dovoz plynu do EÚ, ale iba reexport do tretích krajín cez Úniu.
"Formálne bol schválený 14. balík sankcií. Tak ako aj doteraz, my sa riadime mottom, aby tie sankcie postihovali viac agresora ako členské krajiny a Slovensko. Príprava balíka bola prerokovaná v spolupráci s ostatnými rezortmi, aby sa nedotýkali záujmov Slovenska. Nie sú tam žiadne elementy, ktoré by sa dotýkali ekonomických záujmov Slovenska," vysvetlil Eštok. Spresnil, že sa to týka aj sprísnených opatrení EÚ v oblasti ruského skvapalneného plynu.
#Ukraine, #Gaza & #Georgia at the centre of our attention during today´s #FAC in #Luxembourg???? welcome also the opportunity to have a frank discussion with our partners from #WesternBalkans, which has long been one of key priorities of #Slovakia???????? pic.twitter.com/nk8l2yHvj1
— Marek Eštok (@MarekEstok_SK) June 24, 2024
Thank you @Xavier_Bettel for a wonderful evening, showcasing your beautiful ???????? capital to a bunch of #EU ministers. Talks in informal settings are especially important in our course of work. Happy to chat with colleagues on busy EU agenda, before our Council meets tomorrow. #GAC pic.twitter.com/pIHl2YUBvS
— Marek Eštok (@MarekEstok_SK) June 24, 2024
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk / topky.sk / InfoVojna