...

VIDEO: Referendum o predčasných voľbách: Odpovede právničky Laššákovej na otázky ohľadne plebiscitu


Právnička Judita Laššáková vo svojom videoblogu rozoberá zmysel referenda a technické otázky spojené s hlasovaním, v ktorom sa občania budú môcť vyjadriť v sobotu 21. januára 2023..


Referendum sa bude konať v sobotu 21. januára. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

Viac vo videu:

 

Otázka v refrende: Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?

Pri každom jednom referende platí v zmysle Ústavy Slovenskej republiky niekoľko pravidiel. Možné ich je nájsť na portáli Lewik. Ako prvé, hlava štátu môže (a musí) vyhlásiť referendum v prípade, že o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky.

Prvá podmienka bola splnená ešte v auguste minulého roka, keď Robert Fico spoločne so straníckymi kolegami do prezidentského paláca doručil „406 000 petičných hárkov“. Konečný počet platných hárkov bol o niečo nižší, stále však postačoval.

Po preverení referendových otázok Ústavným súdom SR sa nakoniec bude hlasovať len o jednej otázke, druhú súd zhodnotil ako protiústavnú. V prípade, ak by bolo referendum úspešné, nebude treba na predčasné parlamentné voľby 90 hlasov poslancov, ale bude stačiť 76.

21. januára 2023 sa teda na Slovensku uskutoční referendum s jednou otázkou: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ 

Hlasovania v referende sa môže zúčastniť každý občan, ktorý dovŕšil 18 rokov, a to v mieste svojho trvalého bydliska. 

Referendum musí byť však v považované v zmysle ústavy za platné. To sa udeje, len ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Plán B

Organizátor referenda, strana Smer-SD, tvrdí, že je pripravená aj na možnosť, ak referendum neprejde. Záložný plán priblížil predseda strany Robert Fico. „Kto sa čo i len trochu orientuje v politike, vie, že dosiahnuť 76 hlasov je podstatne jednoduchšie ako 90,“ poukázal expremiér Robert Fico

Ak bude referendum neúspešné, 27 poslancov Smeru-SD podporí v parlamente zmenu ústavy, nie však hocijakú, zdôraznil Fico. Podporia takú zmenu, ktorá bude viesť k tomu, že bude možné vyhlásiť predčasné parlamentné voľby, a tiež zmenu, že referendom sa bude môcť skrátiť volebné obdobie.

„Ako kompromis si vieme predstaviť, že tam nebude 76-ka, ale 90-ka,“ dodal Fico. Zároveň podotkol, že rozpadnutá vládna koalícia sa spolieha na to, že referendum nebude úspešné a zmena ústavy v parlamente neprejde.

Zdroj: YouTube Judita Laššáková / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.