...

VIDEO: Michelko si myslí, že transakčná daň koalíciu neohrozí. Poslanec SNS sa tiež pochválil parlamentným súhlasom so schválením covidovej amnestie ľuďom, ktorí platili pokuty za „nulitné“ Mikasove vyhlášky alebo za pobyt v štátnej karanténe. Hovoril aj o extrémne premnoženom medveďovi a vybíjaní zdravých hospodárskych zvierat


Publicista, politický analytik, poslanec a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) vo svojom videu, zverejnenom 13. apríla 2025, komentoval aktuálne spoločensko-politické udalosti na Slovensku a vo vládnej koalícii.


Opozícia a červené denníčky ako vždy, keď sa jej hodí, počuje aj trávu rásť. V tomto prípade sa už s plnou vervou píšu scenáre o tom, ako vecný spor o miernu korektúru transakčnej dane fatálne ohrozí koalíciu. Nič také sa nestane. SNS len prišla s miernou korekciu tejto dane pre skupiny, ktoré to zasiahne najviac a u ktorých to vyvoláva najväčší odpor. Treba jasne povedať, že táto daň je vysoko neštandardná. V celom svete sa uplatňuje len v troch krajinách. Okrem Slovenska je to len Maďarsko a Venezuela. Aj to svedčí o tom, že je to problematická daň.

Naša snaha je zrušiť túto daň aspoň pre živnostníkov a malé firmy s ročným obratom do 100 000 eur. Treba pri tom jasne zdôrazniť, že výpadok príjmu pre štátny rozpočet bude naozaj zanedbateľný. Očakávané výnosy transakčnej dane sú odhadované na 700 miliónov eur a výpadok, ktorý vznikne kvôli oslobodeniu živnostníkov a malých podnikov, bude podľa prepočtov z ministerstva financií okolo 15 miliónov eur. To sú sotva 2 % z očakávanej úspory. Teda 2 % z jedného jediného nástroja konsolidácie, ktorých je veľké množstvo. To naozaj konsolidáciu nijako citeľne neovplyvní. Je preto jasné, že kuvičie hlasy veľmi skoro stíchnu, resp. že katastrofické hlasy o nestabilite koalície sú len zbožným želaním a majú veľmi ďaleko od reality.

Tento týždeň prešiel aj zákon o covidovej amnestii. Urobila sa tak bodka za výčinmi jedného šialenca, ktorý svojimi chorými nápadmi takmer 4 roky terorizoval obyvateľstvo. Je absurdné, že napriek tomu, že štátnu karanténu Ústavný súd vyhlásil za protiústavnú, naše súdy šikanovali ľudí, ktorí tam boli protiústavne držaní a vymáhali od nich poplatky za pobyt a stravu. Dnes, kedy je už úplne jasné, že množstvo chorých nápadov z hlavy jednej ťažko osobnostne narušenej osoby, viedli k maximálnym ekonomickým, ale aj pandemickým škodám, kedy sme sa vďaka jeho diletantizmu, arogancii spupnosti prepracovali medzi najviac postihnuté štáty sveta, bolo sankcionovanie jeho chorých a infantilných zákazov stále súdne vymáhané. Samozrejme, vyjadrenie prezidenta Pellegriniho vyvoláva isté otázky. Verejne ohlásil, že má so súčasným znením zákona problémy a nevylučuje možnosť, že ho vráti do parlamentu. V tom prípade ostáva otázny postoj strany Hlas, alebo aspoň jej nezanedbateľnej časti, ktorá môže prelomenie prípadného prezidentského veta sťažiť, či priam znemožniť. Zdá sa, že zákon o mimovládkach ide do finále. Iste, oproti pôvodnému zneniu bol už x krát prekopaný, zmenený a upravený, zdá sa však, že vo verzii, ktorá je dnes v parlamente, by už mohol prejsť. To podstatné na čom trváme a čo musí byť zachované, je transparentnosť. Vo verejne dostupných registroch si každý bude môcť nájsť štruktúru ich financovania. Pri debate o tomto zákone sa však nemôžme pozastaviť nad istým paradoxom. Mimovládky, ktoré majú inak plné ústa transparentnosti , ako Transparency International Slovakia, či Nadácia Zastavme korupciu, sú zrazu proti . Prečo asi ?

Viac vo videu:


Zdroj: YouTube Roman Michelko / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.